İngiltere’de Konaklama Seçenekleri ve Öneriler

İngiltere’de Konaklama Seçenekleri ve Öneriler

Evet, belki de en önemli konu konaklama. Konaklama seçiminiz sizin İngiltere’de kalacağınız süreç içeresinde rahat ve stressiz bir şekilde eğitiminizi tamamlamanız için çok önemlidir. Seçeceğiniz konaklama tipi gerek okul, gerekse sosyal hayatınıza etki edecektir. İngiltere’de 3 ve daha fazla konaklama tipi mevcut.

Ben hemen hemen her konaklama tipini denedim ve şimdi avantajları ve dezavantajlarını sizlere aktaracağım;

Host Family (aile yanı) konaklama

Bu konaklama tipi kendi arasında 2’e ayrılıyor. Single room dedikleri tek kişilik bir odada İngilizvari (İngilizvari diyorum çünkü bir çok aile saf kan ata’dan İngiliz değil. Bir nesil önce İngiltere’ye gelmiş göçmenlerden oluşuyor ama böyle bir aileye denk gelme olasılığınız çok düşük, ben İrlanda göçmeni bir aile yanında kaldım) bir aile yanında konaklama ve double dedikleri bir odada başka bir milletten biri ile aynı odayı paylaşmak. Bunlarda kendi içlerinde ikiye ayrılıyor yemekli ve yemeksiz olarak.

Bu konaklama tipinde paylaşımlı odada yemekli olarak bir ay kaldım (daha doğrusu dayanabildim ). İngiltere’ye giderken ilk düşündüğüm şey bilmediğim bir kültür ve çevreye gittiğim için alışana kadar evde kalırım yemeğim hazır olur ve İngiliz kültürünü yakından tanırım hem de paylaşımlı oda seçerek yanımda kalacak olan kişiyle ve İngiliz aile ile bol bol pratik yaparım diye düşündüm.

Yanılgılar

 •  İngilizlerin tanınacak bir kültürleri yok sadece fish&chips ve bira
 • İngiliz aile ile pratik yapmak tamamen şanslı olmanıza bağlı. Yani, çalışmayan bir aile ya da gittiğiniz aileden eşlerinin biri çalışmıyor olması gerek. Beni dul bir bayan ve 5 yaşında bir çocuğu olan yarım aile yanına yerleştirdiler. Ben eve geldiğim vakitler genelde akşamları dışarı çıkıyordu ve pratik yapma şansımız fazla olmuyordu.
 • Çift kişilik konaklama konusu da tamamen şans. Kaldığınız oda arkadaşı sizin seviyenizin çok altında ise hiç bir şey anlamıyor ya da çok üstünde ise siz bir şey anlamıyorsunuz. Bir de buna milletlerin aksan farkını koyunca kabus geceler başlamış oluyor.
 • Yemekli konaklama yemeksiz konaklama hemen hemen aynı. Çünkü yaptıkları yemek berbat ve ötesi. Bizim damak tadımıza göre değil, bazı akşamlar pirinç yapıyordu. Pirinci cama atsan kırabilecek sertlikte oluyordu. Çoğu akşam dışarıda gerek okul organizasyonları gerekse arkadaşlarınız ile takılmalar size evdeki yemek saatini kaçırmanıza ve sizi ekstra bir yemek masrafına sokacaktır. Diğer bir taraftan benim için bir klasik Türkler için vazgeçilmez bir klasik olan sabah kahvaltıları yerini süt ve mısır gevreğine teslim ediyor.
 • Eğer biraz sosyal bir kişi iseniz ve arkadaşlarınızı eve davet etmeyi seviyorsanız orada durun. İlk tanışma faslı, bölüm bir yasaklar! Evet eğer bir İngiliz aile yanında kalmak istiyorsanız yasaklara da uymak zorundasınız! Yasak bir eve arkadaş davet edemezsin!
 • Uzaklık. Evet genelde host family evler okula otobüs ile 15-45 dakika arasında değişen mesafelerde oluyor. Bu size gece gezmelerinden sonra ortalama 10 Pound’a mal oluyor. Çünkü gittiğiniz şehir ve lokasyon durumuna göre saat 12:00’den sonra birçok yere gece otobüsü yok.

Kısaca Host Family puanlaması:

Fiyat – 10/7
Konfor – 10/5
Güvenlik – 10/8
Genel olarak – 10/6

Öğrenci yurtları

Öğrenci rezisdansları olarak da adlandırılan bu konaklama tipi ister tek kişilik ister çift kişilik odalarda mutfak, banyo vb. paylaşımlı olarak konaklanabiliyor. Öğrencinin seçimine göre de mutfak ve banyo odanın içinde de olabiliyor, bu tamamen sizin bütçenize bağlı. Diğer konaklama tiplerine göre daha pahalı olmasına karşın sosyalleşmek çok daha kolay.

Yanılgılar

 •  Sanıldığının aksine şehir merkezlerine ve okullara çok yakındırlar. (geceleri 10 pound vermekten sizi kurtarır)
 • İstediğiniz zaman arkadaşlarınızı yurda davet edebilirsiniz.
 • Güvenlik çok daha fazla olmasına karşın güvenlik açığı fazladır.

NOT: Ben bu konaklama tipinde konaklamadım ama konaklayan oldukça fazla arkadaşım oldu. Benim bu konaklama tipini seçmememdeki ana neden çok çok pahalı olmasıydı. Ancak param olsaydı kesin seçerdim. Diğer konaklamalar ile arasındaki fark ortalama haftalık bazda 70-90 poundu buluyor.

Kısaca Öğrenci Yurdu puanlaması:

Fiyat – 10/5
Konfor – 10/8
Güvenlik – 10/8
Genel olarak – 10/8

”Evim Evim Güzel Evim” – yani bir oda kiralamanız

İlk haftamı host family yanında geçirir geçirmez kararımı vermiştim, ev kiralayacaktım. Hemen girişimlere başladım internetten oda kiralayan, ev kiralayan siteleri tek tek dolaştım. Burada önemli bir konu ajanslarla uğraşmamanızı tavsiye ederim. Çünkü tam bir komisyon ve kontrat avcıları!!! Yok %10 vereceksin, yok en az 6 ay kontrat imzalayacaksın, yok ilk 3 ay peşin vereceksin, yok kira bedeli kadar depozito oldu bide vb. bir sürü zırvalık. Ben de araştırmalarımı sahibinden ya da 2-3 arkadaş kalıpta kırayı ödemeye güçleri yetmeyen yanlarına bir oda arkadaşı arayan sitelere bakmaya başladım. Gayet kolay bir şekilde de hem okuluma yakın hem fiyat olarak çok uygun hem de kimsenin karışmayacağı bir ev buldum. İnanın İngilizce pratik yapma şansım daha çok oldu. Bir de bu kısım çok önemli. İyi bir yer bulmak ya da ucuz bir yer bulmak pazarlık yapmak tamamen sizin yeteneğinize ve dilinize kalmış. Ben biraz şansla biraz da pazarlık ile NE DEPOZİTO VERDİM NE DE PEŞİNAT.

Yanılgılar

 •  Diğer konaklama tiplerine göre çok daha ucuzdur.
 •  Yemek konusu kafana göredir. İstediğin zaman yer, istediğin zaman çıkarsın.. 🙂
 • Arkadaşlarını rahat rahat çağırabilir, yemek yapabilir, vakit geçirebilirsin.
 • Merkeze ve okula yakın evler seçip gündüzleri okula giderken otobüs masrafından, geceleri partilerden dönerken taksi masrafından kar edersin.
 • Bütçene göre mutfak alışverişi yaparsın.
 • Daha sayamayacağım çok şey var aklıma geldikçe yazarım.:)

NOT: Uzun dönem ev ya da oda kiralayacaklar kesinlikle kontrat imzalasınlar ne olur, ne olmaz…

Kısaca Kiralık Ev/Oda puanlaması:

Fiyat – 10/9
Konfor – 10/8
Güvenlik – 10/8
Genel olarak – 10/8

İngiltere’de Konaklama ile ilgili faydalı linkler

Ev kiralama, oda kiralama, iş bulma vb. birçok şey için:

http://www.gumtree.com (kaldığım evi bu siteden buldum)
http://manchester.craigslist.co.uk
http://london.craigslist.co.uk

Manchester’daki Öğrenci Yurdu linkleri:

http://www.studentcastle.co.uk/manchester-student-accommodation/overview/
http://www.sanctuary-students.com/accommodation/manchester-graftonstreet/

YAZAR HAKKINDA
Onur Tütüncü

1988 ılık bir ağustos sabahının 24'unde dünya'ya geldim peşi-sıra devam eden 6 yıl pek bir şey hatırlamamakla geçti. İlk ve orta öğretimimi izmirde üniversite eğitimimide muğlada tamamladım... Şu sıralar Ege üniversitesinde spor psikolojisi üzerine yüksek lisans yapmaktayım...