Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? İngilizce Öğrenmek için Tavsiyeler

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? İngilizce Öğrenmek için Tavsiyeler

İngilizce öğrenmek, Türkiye’de zorlu bir süreçtir. Yabancı dil, her ne kadar okullarda ders olarak okutuluyor olsa da İngilizce öğretme noktasında yetersiz kalıyor. Bizler daha çok işin teori kısmına vakit harcıyor ve pratik yapma konusunda yetersiz kalıyoruz. İngilizce, öğrenciler tarafından sınavda geçer not alınması gereken bir ders olarak görülüyor. Haliyle, İngilizce ile ilgili herhangi bir konuda sınav sonrasında cevap veremez durumda kalıyoruz.

Uygun Zamanda Eğitim Alamıyoruz

Okullarda verilen İngilizce eğitimi, bizlerin öğrenmeye hazır olduğu zamanlarda değil ders programının buyurduğu zamanlarda işlenir. Oysa her kişinin beyninin yabancı dil öğrenimi için hazır olacağı an farklıdır. Bireyler tarafından İngilizce öğrenilecek saatlerin, kendi bünyesi tarafından belirlenmesi gerekir. Bireyin kendisi tarafından belirlenmeyen İngilizce öğrenim saatlerinde zihin de derslerin büyük kısmını hiç olmamış gibi akıldan çıkartır.

Teknolojiden Yararlanmıyoruz

İngilizce öğrenmek için, teknolojik yöntemler var olmasına rağmen hala klasik yöntemleri zorluyoruz. İngilizce kitaplarının üzerindeki testleri doldurarak kalem ve kağıt ile ders işlemek için bir sınıfa doluştuğumuz eğitim sistemi, dil öğreniminde bizlere cevap veremiyor.

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Üniversite bittikten sonra genel olarak iş başvurularında İngilizce şartı aranır ya da İngilizce bilenler öncelikli olarak tercih edilir. İyi bir firmada çalışmak dışında, yurt dışı tatiline çıkma hayali kuranların da İngilizce öğrenmesi gerekir.

İngilizce aynı zamanda sanatın, kültürün ve eğlencenin de dilidir. İster Hollywood isterseniz de Bollywood sevin, dünya sinemalarında en çok ilgi gören filmlerin çoğunluğu İngilizce. İngilizce bilmek sizi her şeyden önce, küresel vatandaş yapar. Dünyanın neresine giderseniz gidin, yeni ülkelere ve kültürlere köprü görevi görür.

İngilizce Öğrenmek için Ne Yapmalıyız?

İngilizce öğrenmek için tekrar önemlidir. Sizler de yıllarca İngilizce dersi görmüş ve fazla bir mesafe kaydedemiş olabilirsiniz. İngilizce öğrenimi için ilk olarak, kelime hazinenizi geliştirmeniz gereklidir. Kelimelerin öğrenilmesinin ardından cümleler rahatça oluşturulabilecektir. İngilizce konuşma, ikinci aşamadır.

Kelime ezberlemek için ise, birçok yöntem vardır. Burada etkili bir yöntem seçilmesi, İngilizce öğrenme sürecini hızlandırır. Yönteme bağlı olarak, kelimelerin hafızada kalıcı olması sağlanabilir. Örneğin; Da Vinci metodu beynin her açıdan hareket etmesini sağladığı için, İngilizce öğrenmek isteyenler için iyi bir yöntemdir. Peki Da Vinci metodu nedir?

İngilizce Öğreniminde Da Vinci Metodu

Da Vinci metodu, öğrenilecek olan konunun veya kelimenin zihinde canlandırılarak herhangi bir cisim, renk ya da hikaye ile bağdaştırılmasını sağlar. Öncelikli olarak, öğrenilmek istenilen konu ve onun bizim zihnimizdeki karşılığının ne olduğunu düşünmemiz gerekir. Bunun sonucunda da öğrenmek istenilenlerin kalıcı olması sağlanır. Da Vinci metoduna örnek olarak elmayı ele alalım. Elma kelimesinin İngilizce karşılığını Türkçe’de bir kelime ile bağdaştırarak hafızamıza yerleştiriyoruz. Ardından elma kelimesinin İngilizce karşılığı sorulduğunda, bu bağdaştırma yöntemi bizim daha hızlı karşılık vermemizi sağlıyor.

Da Vinci metodu; fotografik hafıza, hafıza sarayı ya da Sherlock’un canlandırma tekniği olarak da adlandırılır. Bu teknik ile hikayeleştirme yapıldıktan sonra gerekli tekrarların da yapılması gerekiyor ki, unutulmasın.

Da Vinci metodu ile İngilizce öğrenmek isteyenler için, örneğin dilgoo.com İngilizce eğitim seti iyidir. Hem seviyelere göre set sunuyor hem de Da Vinci metodunu etkin olarak kullanıp, kelimelerin daha hızlı öğrenilmesini sağlıyor. dilgoo.com ile az önce belirttiğim, öğrenmek için uygun zamanı da kendiniz oluşturabilir ve istediğiniz zamanda çalışabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
Semih Kiril