Rusya’da Rusça Dil Eğitimi

Rusya’da Rusça Dil Eğitimi

Hızla küreselleşen, ekonomik ve kültürel sınırları her geçen gün biraz daha silikleşen dünyamızda artık süper güçler sadece batıdan çıkmamakta, dünyanın farklı köşelerinden
yeni güçler doğmaktadır. 1989’da S.S.C.B:’nin dağılmasıyla kurulan Rusya Federasyonu da bu yükselen güçlerden biridir.

Ülkemizle, ekonomik ve kültürel alanda gelişen Rusya ve bölge ülkeleri arasında gerçekleşen turizm ve ticaret alanlarındaki düzenleme ve işbirliği uygulamalarına her geçen sene yenileri eklenmekte, bu durum da ülkemizde Rusya’ya ve Rus diline karşı olan ilgiyi arttırmaktadır.

DSC_10721-1-1280x640

Rusya dışında Ukrayna ve Türkiye Cumhuriyetlerinde de konuşulan Rusça her geçen gün dünyada daha çok konuşulan bir dil haline gelmektedir. Son 20 yılda global ekonomiye katılan ve yıllar içinde bu alandaki en etkili oyunculardan olan Rusya’nın dünyanın birçok yerinde orta ve büyük ölçekli yatırımlar yapan iş adamlarına sahip olması bu durumda etkin rol oynamıştır. Ülkemizdeki firmaların da bir kısmı artık Rusça bilen çalışan aramaktadır.

Rusya’da dil eğitimi almak için en çok tercih edilen şehirler Moskova ve St.Petersburg’dur:

Moskova

Rusya’nın başkenti olan Moskova aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Büyük ve hareketli bir metropol olan Moskova dil eğitimi almak isteyenler için kaliteli eğitim seçenekleri sunmaktadır. Avrupa’nın birçok başkentini kıskandıracak kadar zengin bir tarihe sahip olan şehir aynı zamanda çok uzun zamandır Avrupa’da kültür ve sanatın beşiklerinden biri haline gelmiştir. Sadece Kremlin Sarayı’na değil, muhteşem mimarisi ile görülmesi gereken birçok katedral, devlet binası ve tarihi yapıya da ev sahipliği yapan Moskova kaliteli dil okulları ve çok kültürlü yapısıyla Rusça öğrenmek için idealdir.

St. Petersburg

Neva Nehri üzerindeki St. Petersburg 5 milyona yaklaşan nüfusu ile Rusya’nın en kalabalık 2. şehridir. 20. yüzyılın başında ismi Petrograd, komünist rejim altında ise Leningrad olarak değiştirilen şehir eski adına 1991 yılında eski ismi olan St. Petersburg adını tekrar almıştır. Şehir özellikle tarihi dokusunu korumuş olması nedeniyle ziyaretçilerin ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Barok ve Neoklasik mimari akımların ürünü olan, 18. ve 19. yüzyıldan kalma binalar büyük ölçüde korunmuştur. Dünyada zengin kültürel hayatıyla da bilinen St. Petersburg tarih boyunca Dostoyevski, Gogol ve Puşkin gibi yazarlara ilham kaynağı olmuştur.

LED_01

Dünyaca ünlü Rudolph Nureyev ve Mikhail Baryshnikov gibi sanatçıların yetiştiği Mariinsky Theater, dünyanın en eski ve en büyük müzelerinden 1764’te kurulan Hermitage Museum
görülmesi gereken sayısız yerden sadece ikisidir.

Rusya’da dil eğitimi almanın bazı avantajları

Yaşam masrafları olarak birçok batı ülkesine kıyasla çok daha uygun olan Rusya bu sebeple de özellikle Türkiye’den öğrenci çekmektedir. Hemen hemen herkesin bildiği üzere özellikle sonbahar ve kış aylarında oldukça soğuk olan Rusya, bahar ve yaz aylarında daha ılıman bir iklime geçiş yapmaktadır.

Rusya’da dil eğitimi almanın belki de en büyük artısı coğrafi yakınlığıdır. Birçok havayolu firmasının günlük yaptığı uçuşların yanı sıra, arzu edenler için bazı otobüs firmalarının da aktarmalı ya da aktarmasız olarak Rus şehirlerine seferleri bulunmaktadır.

Rusya’daki Rusça programları arasından öğrenci kendi ihtiyaçlarına göre seçim yapabilir.

banner

En yaygın Rusça programları

• Genel Rusça
• Bire bir dil kursları
• Mesleki Rusça
• Yoğun Rusça
olarak sayılabilir.

Batı Avrupa ülkelerinden farklı olan dokusu, kültürel birikimi ve tartışılmaz tarihsel zenginliği ile Rusya, dünyanın en çok konuşulan 5 dilinden biri olan Rusçayı bu köklü dilin
anavatanında öğrenmek isteyenleri beklemektedir.

Kültür ve ekonominin hızla küreselleştiği günümüz dünyasında ağırlığını her geçen gün arttıran Rusya’nın resmi dili olan Rusçayı öğrenen bir kişi şüphesiz ki başarı yolunda önemli bir adım atmış olacaktır.Siz de bu amacı taşıyorsanız Rusya’daki Rusça dil eğitimi seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi almak için UED üyesi eğitim firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

YAZAR HAKKINDA
UEDucation

UEDucation Magazine, UED'nin (Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği) ücretsiz süreli yayınıdır.