Paris Gezi Rehberi – 1

Okumaya başlamadan önce Avrupa boyunca süren yolculuğum arasında en güzel şehirlerden biri olan aşıklar şehri Paris’i anlatmak için kelimeler yetmeyeceğini size belirtmek isterim. Ancak şunu söyleyebilirim ki Paris’in büyüleyici havasında kaybolmkatan bile keyif alacağınıza emin olabilirsiniz. Bu yazımda Paris’e gitmeden önce ve gittikten sonra rehber niteliğinde birkaç madde paylaşmak istedim.

Paris’e gitmeden önce bilet ayarlama

Çoğu insanın yanıldığı gibi benim de yanıldığım konulardan biri olan bilet için büyük bir bütçe ayırmamız gerektiği yanılgısıydı. Paris’e gitmek için bilet araştırmaya seyahatimin iki hafta öncesi başladım ve bilet fiyatlarını gördüğümde vazgeçtim. Ardından biraz daha araştırma yaptıktan sonra ülkeler arası uçak için gayet makul fiyatlara bilet bulunabileceğini gördüm. Türkiye’de 8 saatlik bir otobüs yolculuğu için ayırdığınız bütçeden bile daha az bütçeyle ülke sınırlarını aşabilirsiniz. Çünkü bu tür uçak şirketlerinin amacı bileti ucuza satıp ek olan kilogram veya özellikler için normalden fazla ücret talep ederek kazanmak. Tek yapmanız gereken ek hizmetleri talep etmemek.

Paris’e gitmeden önce gezi planı yapma

Eğer çok planlı biri değilseniz, plan olmadan da hareket edebilirim diyen insanlardansanız kesinlikle plan yapmamanızı öneririm. Kendinizi şehrin akışına bırakmanız ve belirli bir zamanla kısıtlamamanız bence en doğrusu.

Paris’te turistik yerler ve fiyatları 

Seyahatim süresince gittiğim müze ve diğer turistik yerlerin ücretlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Louvre Müzesi : 17 €

Notre-Dame de Paris : Ücretsiz

Eyfel Kulesi : Kulenin aşağı bölgesi herkese açık olup ücretsizdir. Fakat kuleye çıkmak istersek asansörle ikinci kata çıkmak 15-24 yaş arası için 8,00 € olup en üste çıkmak 12,50 €. Asansör kullanmayıp yürümeyi tercih edersiniz fiyatlarda biraz daha indirim oluyor.

Versay Sarayı : 18 €

Bu konuda iki şeyi unutmayın. Her turistik bölgenin etrafında seyyar satıcılar var ve onlardan daha ucuza bilet temin edebilirsiniz. İkinci nokta ise bilet sırasıyla uğraşmak istemiyorsanız internetten bilet almanızı veya ziyaret gününüzü iyi seçmenizi öneriyorum.

Paris’te ulaşım

Paris’te ulaşım en önemli konulardan birisidir. Çoğunlukla metro ve otobüs durakları turistik yerlere çok yakın konumdalar. Ulaşım konusunda önereceğim şey ise kesinlikle araba kullanmamanız. Seyahatimin yarısında araba ile yolculuk ettiğimiz için vaktimizin çoğu park yeri aramakla geçti diyebilirim. Her zaman en iyisi metro olduğunu bir kez daha anladım.

Son olarak Paris’te geçirdiğiniz her anınızı fotoğrafa hatta videoya çekmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hayatın her anını kaydetmeyi seven bir birey olduğum için her anı çektim ve birleştirdim.

Bir sonraki maceramda görüşmek üzere, iyi gezmeler!

YAZAR HAKKINDA
Artun Baki