San Francisco’da Çekilmiş 7 Efsane Film

Vertigo: Ölüm Korkusu (1958) (imdb 8.4)

San Fransisco polis departmanında bir dedektif olan Scottie Ferguson, bir suçlunun peşindedir ve kovalamaca sırasında ortağı damdan düşerek ölmüştür. Bunun üzerine kendisinde de yükseklik korkusu baş gösterir. Polisliği bırakmış ve artık özel dedektiflik yapmaktadır. Gavin Elster, karısının peşine takmak üzere onu tutmuştur. Genç kadının peşinde gezerken kendisini birden bire farklı olaylar içinde bulur.

imdb.com/Vertigo.Ölüm.Korkusu

Star Trek (2009) (imdb 8.0)

Atılganın mürettebatı daha önce insanların cesaret edemediği dünyanın en tehlikeli uçlarına doğru bir yolculuğun kapılarını aralıyor. Uzay filmlerine yeni bir bakış penceresi açan bir film.

imdb.com/Star.Trek

The Pursuit of Happyness: Umudunu Kaybetme (2006) (imdb 7.9)

Chris Gardner maddi olarak ayakta kalmakta zorlanan ama buna rağmen son derece iyi niyetli ve çalışkan bir aile babasıdır. Karısı, artık içinde bulundukları duruma dayanamayıp evi terkedince, oğlu Christopher ile yalnız kalırlar. Bu durumun yarattığı hayal kırıklığını ve zorlukları henüz atlatmamışken oturdukları evden de ev sahibi tarafından çıkartılırlar.

imdb.com/The.Pursuit.Of.Happyness

Birdman of Alcatraz : Alkatraz kusçusu (1962) (imdb 7.8)

Ömür boyu hapse mahkum Robert Stroud’un (Burt Lancaster) hapishane hayatını konu alıyor. Stroud, ağır hapishane şartlarından kendini uzaklaştırabilmek için kuşlara yakınlaşır ve bir süre sonra kuş hastalıkları konusunda uzmanlaşır.

imdb.com/Birdman.Of.Alcatraz

Human Target : Canlı Hedef (Dizi & 2010 2011) (imdb 7.8)

Chance, hayatı tehlikede olan insanları korumak için kiralanan bir özel korumadır. Fakat müşterilerini, farklı kimlikler üstlenerek ve kendini ‘canlı hedef’ haline getirerek tehlikelerden uzak tutuyor.

imdb.com/Human.Target

Social Network : Sosyal Ağ (2010) (imdb 7.8)

Sosyal Ağ, Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg’in hayat hikayesi ve ünlü sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurulma aşamasını anlatmaktadır.

imdb.com/Social.Network

Zodiac (2007) (imdb 7.7)

Ortadan kaldırılmış dosyaların en önemlisi. Asla yakalanamamış bir adamın durulmayan öfkesi; tüm şehre korku veren, bir türlü yakalanamayan, şifreci katil; Amerika’nın katliamcı Jack’i. On üç kişi öldürdüğünü medyaya açıkladı; sonra daha fazlasını, iki kat daha fazlasını. Polis, beşi ölü, yedi soruşturmada onun izlerini tespit etti. Gerçek kurban sayısı asla ortaya çıkmayabilir.

imdb.com/Zodiac

(Bonus) Angels of America (Mini-Dizi 2003) (imdb 8.3)

Angels of America; ırkçılık, eş cinsellik ve adalet gibi konuları birleştirerek birden fazla insanın hikayesini aynı anda anlatmaya ve onların yollarının nasıl kesişebileceğini göstermek istiyor. Bunu yaparken, aşırı sanatsal bir anlatım, fantastik öğesinin içeriğini oluşturan rüyalar ve düşler ile harika oyunculukları birleştiriyor.

imdb.com/Angels.Of.America

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018