Washington D.C’de Çekilmiş 7 Efsane Film

The American President (1995) (imdb 6.8)

Dul Amerikan Başkanı Andrew Shepherd(Michael Douglas) beklenmedik bir biçimde çevre lobicisi olan Sydney Wade(Annette Benıng) adında güzel bir kadına aşık olur. Bu aşkın basına yansımasıyla Shepherd’ın oy oranı hızla düşüşe geçer. Bu aşamada Personel Şefi(Martın Sheen) ve Danışmanı(Michael J.Fox) onu bu zor durumdan kurtarmak için çalışmaya başlarlar.

imdb.com/The.American.President

Wag the Dog : Başkanın Adamları (1997) (imdb 7.1)

Seçimlere çok az kalmıştır. Başkan ve diğer rakiplerin bir birilerinin açığını yakalamaya çalıştığı zamanlardır. Tam ABD bu seçime hazırlanırken, bir skandal ortalığı karıştırır. Beyaz Saray’ı ziyaret eden kızlardan biri başkanın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eder. Başkanın rakipleri bu işe çok sevinirken, başkan kurtulmak için bir yol aramaktadır ancak bu çok zordur.

imdb.com/Wag.The.Dog

The Silence of the Lambs : Kuzuların Sessizliği (1991) (imdb 8.6)

Clarice yeni mezun olmuş bir FBI ajanıdır ve son dönemde gerçekleşen seri cinayet vakasının peşindedir. Fakat bir türlü katil hakkında bilgiye sahip olamayan Clarice en son olarak hapishanede geniş güvenlik altında tutulan Hannibal Lecter ile görüşerek ondan katilin profili hakkında yardım ister. Bu yardım ilerleyen zamanlarda bir yakınlaşmaya neden olur. Ve güvene dayalı olarak Clarice, Hannibal Lecter’dan istediği bilgileri almak zorundadır.

imdb.com/The.Silence.Of.The.Lambs

The Contender : Zirve Mücadelesi (2000) (imdb 7.0)

Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetiminde yer alan başkan yardımcısı aniden hayatını kaybetmiştir. Onun yerine seçilen bir kadın senatör Laine Hanson, senatodaki beklentileri aksi yönde çıkarmıştır. Hanson’ın eriştiği pozisyondan hoşlanmayan siyasetçiler, kadının geçmişinde gedikler aramaya ve onun kariyerini yerle yeksan etmeye çabalayacaklardır.

imdb.com/The.Contender.Zirve.Mücadelesi

Minority Report : Azınlık Raporu (2002) (imdb 7.7)

Yıl 2054… Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner. Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur.

imdb.com/Minority.Report

No Way Out : Çıkış Yok (1987) (imdb 7.1)

Yarbay Tom Farrel ( Costner ) Pentagon’da savunma bakanı David Brice’ın (Hackman) emrinde çalışmaktadır. Resmi bir yemekte Tom Farrel, Susan Atwell ( Young) ile tanışır ve aralarında ilişki başlar. Ne yazık ki, Susan savunma bakanı Brice’ın metresidir. Brice metresinin ilişkisinden şüphelenir, aralarındaki tartışmada kaza sonucu Susan ölür. Brice olayı örtbas etmek için Susan’ın gizli sevgilisi tarafından öldürüldüğünü, bu kişininde Pentagon’un içinde olduğu tahmin edilen ‘Yuri’ kod adlı bir KGB ajanı olduğunu iddia eder. Olayın araştırılması için Yrb. Tom Farrel görevlendirilir.

imdb.com/No.Way.Out

In the Line of Fire : Ateş Hattında (1993) (imdb 7.2)

Frank Horrigan (Clint Eastwood ), John F. Kennedy’yi suikastten korumada başarısız olmuş, kıdemli bir gizli servis ajanıdır. 30 yıl sonra yetenekli bir psikopat katil, dönemin başkanını öldürmek ve Horrigan’ı da beraberinde götürmekle tehdit edince, Horrigan için kendini affettirme şansı da doğar.

imdb.com/ln.The.Line.Of.Fire

Bonus: House of Cards (2013-…) (imdb 9.0)

House of Cards dizisi, başkanlığa oynayan hırslı bir politikacı olan Francis Underwood adında bir adamın, inişli-çıkışlı politika hayatını odağına alır.

imdb.com/House.of.Cards

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018