Work and Travel ile Wisconsin Dells’e Gittiğinizde Ücretsiz Yapabileceğiniz Aktiviteler

Work and Travel ile Wisconsin Dells’e Gittiğinizde Ücretsiz Yapabileceğiniz Aktiviteler

Work and Travel ile Amerika’da Wisconsin Dells’e gittiğinizde yapabileceğiniz onlarca ücretsiz aktivite var.

Öncelikle, gittiğinizde ilk ay alışmakla geçecek daha sonra ise Attraction Card ile bir sürü güzel ya da saçma sapan aktiviteye gidebilirsiniz. Bu kartı işvereniniz size bildirecektir zaten. Şayet bildirmezse nasıl alacağınızı siz sorun.

Benim çalıştığım yerde ilk pay check (maaş çeki) ile mavi bir başvuru kartı verdiler ve bu kartla Dells’in merkezindeki ziyaretçi merkezine gidip kartımı hiçbir ücret ödemeden 5 dakika içinde aldım.

Eğer iş vereniniz bu kartı vermezse, 15 dolar ödemek zorundasınız inanın ki buna değer, mutlaka alın. Şimdi kart ile ne yapabileceğimize bakalım. Bu kart ile restoranlardan %20, bazı alışverişlerden ve hizmetlerden %10 dolayında bir indirim yaptırabilirsiniz ama bazıları sadece bir, iki ya da üç defalık ama diğerlerinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Bu yazımızın konusu olan aktivitelere bakalım biz. Bu kart sayesinde yaklaşık 30 ila 40 aktivitelere genellikle bir defalık ücretsiz giriyorsunuz ama merak etmeyin, zaten bitiremeyeceksiniz hepsini. Aşağıda alfabetik sırayla aktiviteleri sıralayıp açıklamalarıyla puan vereceğim:

1. B&H Trout Fishing & Bait Shop

Bir ücretsiz giriş hakkı veriyor. Buraya gitmedim o yüzden puan veremeyeceğim. Fakat, balık tutmak isteyenlerin gidebileceği güzel bir yere benziyor. İzin gününü huzurlu ve sakin geçirmek isteyenler için birebir.

2. Big Chief’s Go Karts

Adından da anlaşılacağı üzere bir go kart aktivitesi. Bir ücretsiz yarış hakkı sunuyor. Ama tam bir rezalet, araçlar elektrikli, hız yapmıyorlar ve operatör kaza olunca otomatik durduruyor. Sadece geçerken 5 dakikalığına uğrayacağınız bir yer. En ünlü gece kulübü olan Wett’in yanında erken gittiğiniz bir gün denersiniz. Özel olarak gitmenin hiç lüzumu yok. Puanım 10 üzerinden sadece 2.

3. Chalet Lanes & Lounge

Bu yerde bowling oynayabilirsiniz hem de iki oyun üst üste ve ayakkabı ücreti ödemeden. Tek sıkıntısı, topları iyi değil ve puan sistemi bazen hatalı sonuçlar verebiliyor ama yine de gidilebilir. Puanım 10 üzerinden 6.

4. Circus World

Burası Dells’e araba ile 20 dakkika mesafede olan Baraboo’da. Buraya gitmedim o yüzden puan vermeyeceğim ama iyi bir sirk olduğunu biliyorum, mutlaka gidin.

5. Dells 4D Special FX Theather

Yaklaşık 10 filmin arka arkaya gösterildiği bu mekan ıslanarak çıkacağınız bir “4 boyutlu” sinema deneyiminin sunulduğu bir yer. Çünkü koltuklardan yüzünüze sürekli su fışkırıyor. Fena değil, ama eminim Türkiye’de daha iyilerine gitmişsinizdir. Sadece can sıkıntısı için tercih edilebilir. Puanım 10 üzerinden 6.

6. Dells Army Ducks Tours

İlk başta ilginçmiş gibi gelecek olan bu saçma aktivitede II. Dünya Savaşı’ndan kalma ördek diye tabir edilen hem karada hem de denizde giden araçlarla göl turu yapıyorsunuz. Normal bir Amerikalının ödediği parayı duyunca inanamayacaksınız. Bu insanlar gerçekten geri zekalı diye düşüneceksiniz.
Çünkü daha iyi tekne turları mevcut. Sadece vakit geçirmek için gidilebilir. Puanım 10 üzerinden 5.

7. Dells Boat Tours Lower and Upper

İşte bahsettiğim tekne turları bunlar. Dells nehrinin hem yukarı tarafını hem de aşağı tarafını gezebilirsiniz. Çok güzel, huzur verici bir tur deneyimi için bu turu denemelisiniz ayrıca bazı durak yerleri mevcut böylelikle hem göl turu yapmış oluyorsunuz hem de bir takım doğal güzellikleri keşfetmiş oluyorsunuz. Her iki tura da katılım ücretsiz. Puanım 10 üzerinden 9.

8. Ghost Out Post Haunted House

Burası bir korku evi ama garanti veriyorum ki korkmak bir yana, kahkahalarla güleceksiniz. Çünkü, çok saçma ve hiç korkunç değil. Gitmeye değmez. Puanım 10 üzerinden 1.

9. H.H. Bennet Studio

Burası bir fotoğrafçılık müzesi. Müzelere ve özellikle de fotoğrafçılığa ilgi duyanların gitmesi gereken bir yer. Puanım 10 üzerinden 7.

10. Holiday Shores Watersports Center

Hiç gitmedim ve gideni de duymadım çünkü merkeze uzak bir yer. iki saatlik kano, paddleboat veya kayaktan birini ücretsiz kiralama hakkı veriyor. Malesef puan veremiyorum.

11. International Crane Foundation

Leylekleri koruyan bu derneğin işlettiği doğal yaşam alanına gidebilirsiniz. Fakat araç ile yarım saatlik bir mesafede. Gitmediğim için puan veremiyorum.

12. Jeremy Allen’s Grand Illusions

İllüzyon gösterisinin yapıldığı bu şov hiç popüler bir yer değil. O yüzden gitmedim.

13. Jet Boat Adventures

Bir jet bot ile aşağı Dells nehrinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz ama ıslanmayı göze almalısınız. Mümkün mertebe ortalara oturun ve yağmurluk giyin. Botun kaptanı sizi ıslatmak için elinden geleni yapacaktır. Puanım 10 üzerinden 9.

14. Kalahari Indoor Theme Park

Kapalı alan eğlence merkezi olan bu yer, çok eğlenceli değil. Çünkü çocuklar için planlanmış. Ama 360 isimli aleti ve tırmanma duvarını denemeden gitmeyiniz. Puanım 10 üzerinden 6.

15. Knuckleheads Bowling

Bir adet ücretsiz oyun oynayabileceğiniz ve ayakkabı kiralayabileceğiniz bir yer ama çok iyi değil, toplar berbat. Puanım 10 üzerinden 5.

16. Knuckleheads Indoor Amusement Park

Bir adet ücretsiz Need for Speed bandı alacağınız bu aktivitede, binmeli her şeye binebilirsiniz. Ama belirteyim her şey çocuklar için, o yüzden berbat. Puanım 10 üzerinden 3 buçuktan 4.

17. Lost Tample

Aztek yapıtları gibi duran bu korku binası hiç korkunç değil. Tam bir rezalet! Gitmeye gerek bile yok. Puanım 10 üzerinden 1.

18. Mt. Olympus Water & Theme Park

Dünyanın en büyük su ve eğlence parklarından biri olan bu yer, gidilebilecek en iyi aktivitelerden. En önemli su aktivitesi dalga havuzu. İnanın böyle dalgaları denizde bile görmemişsinizdir. En önemli eğlencesi ise hiç şüphesiz Hades 360 isimli roller costler’ı. İnanın muhteşem! İsterseniz Youtube’dan videolarını izleyebilirsiniz. Tam tamına 6 defa bindim ve üçü en öndeydi. Puanım 10 üzerinden 10.

19. Noah’s Ark Waterpark

Dünyanın eminim ki en iyi su parkı bu yerdir. İçinde bin bir çeşit muhteşem su kaydırakları olan başka bir su parkı yoktur. Puanım 10 üzerinden 10.

20. Original Wisconsin Ducks

Diğer duck turu gibi bu da saçma bir göl turu. Puanım 10 üzerinden 4.

21. P.T. 109 Boat Patrol

Yukarı Wisconsin Nehri’nde gezinti yapacağınız bu etkinlik çok eğlenceli olabilir. Maalesef gitme fırsatım olmadı.

22. Paint It! Pottery Shop

Çömlek yapabileceğiniz güzel bir yere benziyor ama hiç gitmedim.

23. Pirate’s Cove Adventure Golf

18 delikli mini golf oynayabileceğiniz güzel bir yer. Puanım 10 üzerinden 7.

24. Pirate’s Cove Family Fun Center

Tamamen çocuklara hitap eden bir yer.

25. Princess Kay Paddleweel Riverboat

Gün batımında göl gezintisi yapabileceğiniz bir etkinlik.

26. Rick Wilcox Magic Theater

İllüzyon gösterileri izleyebileceğiniz bir şov ama söyleyeyim hepsini ”Yetenek Sizsiniz” isimli programda da bulabilirsiniz. Puanım 10 üzerinden 7.

27. Ripley’s Believe or Not

Dünyada inanamayacağınız şeyleri göstermeyi vaat eden saçma bir yer. Gitmeye değmez. Zaten ismini bir Amerikan reality show’dan alıyor Youtube’dan izleyebilirsiniz. Puanım 10 üzerinden 2.

28. Riverside & Great Northern Railway

Bir tren müzesi olan bu yere, eğer trenleri seviyorsanız gitmeniz önerilir.

29. Spring Brook Golf Course

Adı üstünde golf oynayabileceğiniz bir yer.

30. Thunder Walley Inn’s Farm Dinner Show

Gidebileceğiniz en otantik yerlerden birisidir. Norveç asıllı Amerikalıların gittikleri bu yer sıcak insanlarıyla çok muhteşem bir mekan. Ama akşam saat 5 gibi gitmelisiniz. Yoksa sadece şovu izlersiniz ve yemek yiyemezsiniz. Puanım 10 üzerinden 9.

31. Timbavati Wildlife Park

Hayatımda gittiğim en berbat hayvanat bahçelerinden biri. Eminim daha iyisine Türkiye’de gitmişsinizdir. Puanım 10 üzerinden 3.

32. Timber Falls Adventure Park

Roller coastler’a binebileceğiniz güzel bir yer.

33. Tommy Bartlett Exploratory – Interactive Science Center

Gitmeye değmez, sadece çocukların zevk alabileceği rezalet bir yer. Puanım 10 üzerinden 4.

34. Tommy Bartlett Show

Su üzerinde çeşitli akrobatik hareketlerin yapıldığı muhteşem bir gösteri. Puanım 10 üzerinden 8.

35. Top Secret

Dışarıdan ilginçmiş gibi duran ama içinde hiçbir şey olmayan yapı. Nam-ı diğer ters dönmüş beyaz saray. Puanım 10 üzerinden 3.

36. Wild Fun Zone

Bir defa ücretsiz laser tag oyunu oynayabileceğiniz eğlence merkezi. Puanım 10 üzerinden 6.

37. Wildthing Jet Boats

Muhtemelen yapamayacağınız bir jet motoru turu.

38. Wizard Quest

İp uçları bulmaya çalışacağınız bir bilmece oyunu ama tam bir gününüzü ayırmanız gerekiyo. Ayrıca, iyi bir İngilizcenizin olması şart. Ben uzun sürdüğü için oynamadım o yüzden puanlamayacağım.

39. Wollersheim Winery

Şarap fabrikası turu.

40. Christmas Mountain Village

Golf ve kayak yapabileceğiniz bir yer.

Notlar:
* Bunların dışındaki yerlere para ödemek zorundasınız.
* Puanlama tamamen kişisel bir değerlendirmedir sizin deneyimleriniz farklı olabilir.

YAZAR HAKKINDA
İbrahim Erdemoğlu