Work and Travel Konaklama Tüyoları | Nasıl Konaklama Bulunur?

Work and Travel Konaklama Tüyoları | Nasıl Konaklama Bulunur?

Work and Travel’a katılacaksınız. Kiminizin bildiği kiminizin bilmediği bir durum var. Konaklama sorunsalı. Work and Travel program kapsamında konaklamaların bir kısmı iş verenler tarafından sağlanırken bir kısmı sağlanmaz.

1. İş vereninizden yardım isteyin.

Danışmanınız tarafından iş görüşmesinden önce iş detayları mutlaka gönderilmiştir size. Bu iş detaylarını her konu için detaylı okumanız çok önemli. İş detaylarının içerisinde konaklama kısmı mutlaka bulunacaktır. Burada iş vereniniz size konaklama sağlamak için birden fazla konaklama seçenekleri, iletişim bilgileri paylaşacaktır. Buralar ile iletişime geçerek konaklamanızı sağlayabilirsiniz.

Vizenizi aldıktan sonra hem tanışmak için hem de aklınızdaki soruların giderilmesi için iş vereninize bir mail atın. Bu mailin içerisinde konaklama bulabileceğiniz bir yer biliyor mu diye sorabilirsiniz.

2. Sosyal medyanın gücünden yararlanın.

Yıllardır Facebook’taki Work and Travel grupları konaklama sağlamak için ilk adres diyebiliriz. Gideceğiniz bölgenin lokal grupları, özellikle öğrenci gruplarını bulursanız, oraya daha önce giden ya da bu sene gidecek olan kişiler ile iletişime geçebilirsiniz. Konaklamada birbirinize yardımcı olabilir, kendiniz konaklama bulabilirsiniz.

Dip Not: 2017 yılında bir öğrenci Cape Code’da facebook gruplarından o bölgedeki herkese yazarak 3 aylık konaklamasını bedavaya getirmişti.

3. Danışmanınızdan yardım isteyin.

Program genelinde konaklama, yeme-içme vb. giderler öğrenciye aittir. Fakat danışmanınızdan o bölgeye daha önce gitmiş olan öğrencilerin bilgilerini isteyerek, bir önceki sene onların nasıl konaklama bulduklarını öğrenebilirsiniz. Bildikleri yerlere yönlendirme yapmalarını isteyebilirsiniz. İşvereniniz konaklama sağlamıyorsa bile, şirketiniz bazı durum ve bölgelerde size konaklama ayarlayabilir. Fakat dediğim gibi bu bazı bölge ve durumlar için geçerlidir.

4. Airbnb, Craigslist veya Couchsurfing kullanın.

Gideceğiniz bölge için Airbnb, Craigslist ya da Couchsurfing gibi dünyadaki gezginlerin konaklama için kullandıkları internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Belki geçici bir süreliğine işinize yarayacaktır. Fakat, önünüze daha iyi bir fırsat çıkana kadar buradan bulduğunuz konaklamada kalabilirsiniz.

5. Kapı kapı gezerek bulabilirsiniz.

Türkiye’de baktıklarınız, bulduklarınız içinize sinmedi, mutlaka görmek istiyorsunuz ya da hiç bulamadınız. O zaman gitmeden önce 3-5 günlüğüne motel, hostel kiralayıp ilk gittiğinizde burada kalabilir, gittiğiniz şehirde öğrenciler ile tanışıp, iş yerinizdeki arkadaşlarınızdan yardım isteyerek, ya da kapı kapı gezerek ve görerek konaklamanızı bulabilirsiniz. Belki iş yerinizden bir arkadaşınızın evinde 1 kişilik boş yer vardır.

Work and Travel konaklama tüyoları ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Bengüsu Arslan

Work and Travel