Work and Travel; Wisconsin Dells Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Work and Travel; Wisconsin Dells Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta kuzey kısmında bulunan Wisconsin Dells, eşsiz doğasıyla oraya gidenleri  kendine hayran bırakır. Peynir ve tereyağının üretiminde oldukça başarılı bir eyalet olan Dells’in bu konuda ünü dünyaya yayılmıştır. Turizm, bölgenin en büyük gelir kaynaklarından biridir. Bunun sebebi  Dells’de çok fazla göl ve nehir olmasıdır. Buralarda  düzenlenen etkinlikler sayesinde bölgeye her sene çok fazla turist gelir. Bu faktör o bölgeye work and travel öğrencilerinin de gitmesini sağlar.

Work and travel öğrencisi için Wisconsin Dells’in sunduğu iş olanakları fazlasıyla çeşitliliğe sahiptir. Restoranlar, oteller (resort,motel), eğlence ve su parkları, alışveriş mağazaları açısından zengindir. Work and travel için Dells’e giden bir öğrenci hiç zorlanmadan ikinci iş bulabilir ve verimli bir çalışma dönemi geçirebilir. Sosyal yaşam benim için önemli diyen varsa eğer Dells bu konuda da çok iyidir.

Wisconsin Dells’e Nasıl Gidebilirim?

Uçakla Madison’a giderseniz oradan Wisconsin Dells’e geçmek daha kolay. Yolculuğunuz yaklaşık olarak 1 saat sürecektir. Nonstop uçuş bulmak çok zor. Genelde Work And Travel öğrencileri İstanbul’dan nonstop Chicago O’hare Havalimanı’na uçup, oradan otobüs ile Wisconsin Dells’e geçme şıkkını tercih etmektedirler. Tercih sizin, ama Chicago’daki otobüs istasyonu pek tekin değildir. Saatleri iyi ayarlayamazsınız orada sabahlamak gerekebilir ki bunu pek isteyeceğinizi sanmıyorum. Havalimanından Forest Park yönüne doğru Blue Line trenine binip Clinton Station’da inin ve 5 dakika yürüyerek Union Station’a ulaşabilirsiniz. Bileti online olarak www.amtrak.com sitesinden veya istasyondaki gişeden alabilirsiniz.

Öncelikle ilk edinmeniz gereken şey: Entertainment Kart!

Bu kartı alabilmek için ilk pay check’inizi (maaş) almanız gerekmektedir. Entertainment kart downtowndaki bir ofisten alınıyor. Prosedüre gidince daha detaylı hâkim olabilirsiniz. Bu kartı aldıktan sonra karşınıza yaklaşık 50 tane eğlence merkezi gelecek. 7D sinemadan, 360 derece dönen Roller Coasterlara kadar ne ararsanız burada. Bu kartta belirtilen aktiviteleri bir kereye mahsus olarak ücretsiz yapma hakkınız oluyor. Aktivite dışında bazı restoranlarda ve mağazalarda indirim olanakları da sağlıyor. Boş günleriniz az olursa kartı bitirmeniz pek mümkün değil.

Bu programın size katacağı çok şey var arkadaşlar. Yeter ki bu programı neden yaptığınıza dair fikriniz olsun. Bireysel konuşursak, benim orta seviye bir İngilizce alt yapım vardı.  Benim için iyi bir pratik oldu ama daha da iyi olabilirdi tabii.

Ayrıca yazın Amerika’da nereye giderseniz gidin olduğunuz yerde çok sayıda Türk olacak. Gider gitmez, mümkün olduğu kadar ingilizce konuşabileceğiniz insanlarla arkadaşlık kurup muhabbet etmeye çalışın. Eğer amacınız İngilizceyi pekiştirmekse bu söylediklerimi uygulama da fayda var. Şu an düşündüğümde neredeyse dünyanın çoğu yerinde muhabbet edebileceğim güzel dostlarım var. Bu gerçekten güzel bir duygu. Umarım hepiniz work and travel ile hayal ettiklerinize ulaşırsınız!

 

 

 

YAZAR HAKKINDA
Arif Ali Şener