Work and Travel’ın Gizli Cenneti : Cape Cod

Work and Travel’ın Gizli Cenneti : Cape Cod

Bu sene Work and Travel yapmaya karar verdiniz, belki de gideceğiniz eyaletleri çoktan araştırmaya başladınız, bir yandan da diyorsunuz ki “Şöyle uzaklara gideyim, bir Amerikan sahil kasabasına. Her sabah gözlerimi masmavi okyanusa açayım. Ayak basılmamış sahillerde kamp ateşi yakıp, dünyanın en güzel gün batımını seyredeyim. E gitmişken biraz da para kazayım…  ”

O zaman gelin sizleri, haritadan bakıldığında bükülmüş bir kolu andıran, boş zamanlarınızda balina izleme turlarına katılabileceğiniz kadar ilginç, rahmetli başkan John F. Kennedy’nin bile hayranı olduğu yarımada Cape Cod’a götüreyim.

Nerede bu Cape Cod ?

Cape Cod, Massachusetts eyaletinin (Boston’ın olduğu eyalet olarak da bilinir) doğu kısmında yer alan, Atlantik Okyanusu’na açılan bir yarımadadır. Ana kara ile bağlantısını 2 köprü ile sağlar. Güneyinde komşu olduğu 2 muhteşem ada nedeniyle literatürde “Cape Cod and Islands” olarak da geçer. İngilizlerin ilk ayak bastığı ve yerleştiği yerlerdir buralar. Çoğunlukla müstakil İngiliz evlerinden oluşan kasabalar sizleri adeta bir masalda gibi hissettirir.

Ben ise 2 sene Cape Cod’ın en ucunda bulunan Provincetown’da çalıştım. Hyannis ile birlikte en hareketli 2 town’u diyebiliriz bölgede. Bunun dışında irili ufaklı pek çok kasabası vardır. Ama buralar maalesef pek hareketli değildir. Genel olarak yaşlı kesim bölge halkını oluşturur ve off-season’da yani sonbahar, kış mevsimlerinde pek ziyaretçi almaz. Ama Mayıs ayından itibaren adeta bir turist akımı başlar ve özellikle zengin kesim bölgeyi ziyaret eder. Bu nedenledir ki konaklama fiyatları oldukça pahalıdır ve bulması biraz zor olabilir.

Neden Cape Cod’ta Work and Travel ?

Work and Travel camiasında herkesin bildiği bir tabir vardır : Size 1000 hikaye anlatırlar, 1001’inciyi yaşarsınız Work and Travel’da. “Ama emin olun en kötü tecrübeleriniz bile unutulmayacak, özlenecek birer hatıra olacak kalacaktır. Ben biraz şanslıydım ve çok güzel 2 sezon geçirdim. Şimdi Cape Cod’ın avantajlarına bir bakalım :

  • Öncelikle Cape Cod, Massachusetts eyaletinde olduğundan asgari ücret saatlik 12 dolardır. Bu miktar çoğu eyaletten fazladır. Haftada 40 saatten sonraki her saatte 1.5 katı maaş yani overtime alırsanız bu sizi gayet mutlu eder. Unutmayın bu sadece asgari ücret 🙂
  • Daha sonra, bölgede özellikle hareketli kasabalarda, eğer erken gelirseniz ikinci iş bulma şansınız oldukça yüksektir. Bulduğunuz ikinci iş, ilk işinize göre hem maddi hem de sosyal olarak sizi çok mutlu edecektir. Özellikle garsonluk, busserlik, dondurmacı gibi işlerde gayet yüksek miktarda bahşiş alırsınız. Zengin halk bahşiş vermekten hiç çekinmez 🙂
  • New York ve Boston’a birkaç saat içinde ulaşabilirsiniz. Benim burayı seçmemdeki en önemli etken bu olmuştu. Çalışırken boş zamanlarınızda otobüse atlayıp bir New York yapabilir, daha Work kısmında Travel’iniz doğu tarafını gezebilirsiniz.
  • Özellikle benim calıştığım Stop and Shop marketleri ve bazı birkaç işverenler size konaklama sağlıyor. Ve bunlar birkaç kasabada ve adalarda 25-30 gibi komik rakamlarda. Eğer böyle bir iş bulursanız çok iyi para biriktirirsiniz. Çünkü Cape Cod’da konaklamalar genelde haftalık 125 dolardan başlıyor.
  • Son olarak göreceli bir avantaj olarak düşünülse de etrafta aşırı bir Türk kalabalığı yoktur. Yani bir Wisconsin Dells değildir. Genelde başta Bulgaristan olmak üzere çoğu öğrenci Balkanlar’dan ve Rusya’dan gelir. Bu sayede çok Türkçe konuşmaz ve İngilizcenizi geliştirirsiniz.

Umarım bu bilgiler sizin için faydalı olur. Şimdiden hepinize harika bir yaz dilerim!

Cape Cod ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burak Donat

Work and Travel - Cape Cod