Yurt Konaklaması Almamanız için 8 Önemli Neden

Yurt Konaklaması Almamanız için 8 Önemli Neden

Kurallar ve başka öğrencilerle uyum çok önemli.

Yurt konaklamarında birçok öğrenciyle beraber konaklama yapmaktasınız. Bu yüzden de toplu yaşam olduğundan kurallara uymak ve uyumlu olmak gerekmektedir.

Irkçılık yapılmasına izin verilmez.

Farklı pek çok ulustan öğrencilerle bir arada yaşanacağı için herkesin kültürüne saygılı davranılması gerekmektedir. Her bir kişi farklı ülkeden gelir. İnsanlara ön yargılı davranmadan arkadaşlık ilişkileri yürütülmelidir.

Kalabalık ve gürültülü bir ortam.

Birçok öğrencinin bir arada yaşadığı bir ortam olan yurtlar kalabalık olduğundan hareketli ve sesli olur. Gürültü yapılmaması yönünde kurallar olmasına rağmen ister istemez ses vardır.

Pratik yapma açısından ideal değildir.

Yurtlarda kalan öğrenciler sizin gibi ingilizce öğrenmek için ülkeye gelenlerdir.  Bunların dil seviyesi sizin İngilizceniz kadar olabilir, daha da az ya da ancak biraz daha fazla olabilir.

Herkes kendi dilinin aksanıyla İngilizce konuşur.

Yurtta bulunan herkes kendine göre İngilizce konuşur. Hangi ülkeden geliyorsa,  o ülkenin aksanına göre İngilizce konuşuyorlar. Bazıları sizden daha az bazıları da sizden biraz fazla ingilizce bilmektedir. Bundan dolayı net bir ingilizce konuşan göremeyeceksiniz.

Banyo ve tuvalet genelde herkesle ortak kullanılır.

Ortak kullanım alanı olduğundan temizliğine dikkat edilmesi gerekiyor. Sıra beklemek durumunda da kalabilirsiniz. Herkesin tuvalet kullanımı temiz de olmayabilir.  Bu konuda özellikle titiz bir kişiseniz zorlanabilirsiniz.

Aile yanı konaklamasına  göre daha pahalıdır.

Yurt konaklamaları aile yanı konaklamasına göre daha pahalı bir alternatiftir.  Yemek çoğu yurtta yoktur.

Yurtların çoğunda yemek yoktur.

Yurtlarda yemek bulunmamaktadır. Kendi cep harçlığınızdan ayırdığınız ücretle dışarıda yemek yemeniz gerekmektedir. Sürekli dışarıdan beslenmekte insanı sağlık ve bütçe açısından olumsuz etkileyebilir.

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Işık