10 Aşamada Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

10 Aşamada Uzun Süreli Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yurt dışına çıkmak istediğimizde düşündüğümüz ilk şey vize oluyor. Hazırlanması gereken evraklar, vize görüşmesine gitmek, nasıl yapacağını bilememek bu olayın gözümüzde büyümesine neden oluyor. Gelin birlikte bu işi nasıl kolay ve hızlı halledebileceğimize bakalım.

1. Belgeleri eksiksiz toplayın.

Seyahatinizi planladıktan sonra yapmanız gereken vizeye gireceğiniz ülkenin istediği vize belgelerini eksiksiz hazırlamak. Çoğu ülke vize başvurusunu aracı kurumlar ile yapıyor. VFS ve IDATA, bunların en bilinenleri. Bu firmalar belgelerinizi sizden alıp başvurunuzu yaparlar.

2. Hangi tür vizeye başvuracağınızı iyi bilin.

Ülkenin konsolosluk sitesinden veya kısa yolla (ülke adı – vize için gerekli belgeler) diye Google’da ararsanız gerekli belgeleri bulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta öğrenci veya çalışanlar için belgelerin ayrı olduğudur.

3. Sürekli işleyen banka hesabınızı kullanın.

Başvuru yapacağınız ülke için gereken bir nokta ise banka hesabınızda para göstermektir. Bu banka hesabınıza bir seferde para atılmış olmaması ve sürekli işleyen, içinde tüm seyahat masraflarınızı karşılayacak bir paranın olması çok önemlidir. Bu durum paranın sadece vize alınmak için hesaba aktarılmadığını gösterir. Bu gerçekten bakılan en önemli belgelerden oluyor.

4. Tek seyahatle kalmayın.

Konsolosluğun düşündüğü ”evet bu kişi bu tarihler arasında orada olacak, işine yarayan tarihlerde vize vereyim yeter” oluyor. Ve size genellikle yetecek vizeyi verip bırakıyor. Bu mantıkla gerçek seyahatinden bir iki ay sonrasına bir seyahat daha planlarsanız onlar da bunu değerlendirirler. Tabi ki bunda kesinlik yok ama ben hep bu yolla vize başvurumu yaptım ve olumlu oldu.

5. Döneceğinize ikna edin.

”Öğrenciyken vize almanız sizin yararınızadır” dediğimde söylemek istediğim bu madde ile ilgiliydi. Çünkü başvuru sahibinin kendi ülkesine tekrar döneceğine ikna olmaları gerekiyor. Okula bağlılık, işten veya banka hesabından daha etkili bir neden oluyor. Bu nedenle sponsorunuzun (ailenizin) veya sizin varsa ev, araba gibi mülkler ile belgeleyerek desteklemeniz gerekiyor.

6. Vize başvurularında istikrarlı olun.

Bizden istedikleri gerçek ve istikrarlı bir gezgin olmamız. Bunun için vizesini aldığımız ülkeye giriş yapmamız ve mümkünse aynı ülkeye ikinci ve üçüncü kez vize talebinde bulunmamız çok önemli. Yani ben Almanya’dan vize aldım, Hollanda’ya gideyim demek hem vize kontrolünde hem de bir sonraki vize talebinde bize sıkıntı çıkarır. Bunun için örneğin Almanya’dan alınan vize sonrası tekrar Almanya’ya başvuru yapmak ilkinde 4 ay vize verdiyse ikincisinde daha uzun vize vermesini kaçınılmaz hale getiriyor.

7. Seyahat amacınızı belirtin.

Mümkünse seyahat amacınızı, gitmek istediğiniz yerleri kısaca dilekçe şeklinde yazın. Daha çok seyahat etmek istediğinizi gezinizin sadece bu seyahatle kalmayacağını belirtirseniz uzun süreli vize almanız konusunda daha etkili olabilir.

8. Deneyimli insanlarla başvuru yapın.

Başvurunuzda daha önce Schengen vizesi almış birisinin pasaport ve vize fotokopilerini ekleyip onunla seyahat edeceğinizi gösterirseniz bu durum size uzun süreli vize çıkmasını sağlayabilir.

9. Vizeyi sağlıklı kullanın.

Vizenizin biteceği gün veya bir gün kala değil, birkaç gün önce ülkeye dönmeye çalışın. Hem aksilik olma ihtimali açısından hem de güvenilirlik açısından son gün dönmek sıkıntı yaratabilir. Bir sonraki vize alma talebinizi olumsuz etkileyebilir.

10. Ben ne yaptım?

Benim ilk vizem Hollanda’dan alındı. 1 aylık Schengen vermesinden anlayacağınız üzere Hollanda vize konusunda doğru bir tercih değil. Ama ilk çıkışım olmasının büyük etkisi vardı. Sonrasında Macaristan, İspanya seyahatlerim için 4’er aylık vize aldım. Üçüncü vizem 6 aylık İtalya ve dördüncüsü 1 senelik Almanya oldu. Yani uzun süreli Schengen vizesi alabilmek için sürekli olarak seyahat ediyor olmak çok önemli.

Umuyorum bir sonraki vizem 2 senelik olarak devam eder. Vize ile ilgili sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Schengen vizesi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Buse Hızarcı

Kocaeli Üniversitesi Okurken çalışan çalışırken gezen gezerken öğrenen.