Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara 16 Önemli Tavsiye

Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklara 16 Önemli Tavsiye

Yurtdışına çıkmak başlı başına bir heyecan ve hafif stresli bir iştir. İlk kez olunca bunun üstüne kaygıları da ekleniyor. ”İlk kez çıkacağım, ne yapacağım, nasıl davranacağım, ya yanlış bir şey yaparsam?” gibi abartanlar eminim aramızda vardır. Bu yazıyı tam da bunları yaşamayın diye yazıyorum. İşte yurtdışına çıkacaklara 16 önemli tavsiye.

1. Kendinize güvenin.

1. Kendinize güvenin.

Öncelikli olarak yurtdışında kişinin kendinize güvenmeniz en önemli olay. Bu birçok konu için geçerli. Özellikle konuşma esnasında. Gideceğiniz ülkeye göre İngilizce, Almanca veya Fransızcayı çok bilin veya az bilin, her daim konuşmaya çalışın. Ya karşımdaki anlamazsa ya yanlış cümle kurduysam diye düşünmeyin. Bu hem derdinizi anlatmanın hem de dilinizi geliştirmenin en kolay yolu.

2. Gideceğiniz yerin resmi tatillerine bakın.

2. Gideceğiniz yerin resmi tatillerine bakın.

Plan yaptınız bir yere gitmek için. Bi gittiniz baktınız her yer kapı duvar. İşte tam da böyle bir olayla karşılaşmamak için gideceğiniz yerin resmi tatillerine bakmayı ihmal etmeyin. Sonrasında, tüm gün sokaklarda dolaşıp hiçbir müzeye, özel binalara, kulelere çıkamamak var.

3. Vize sürecine dikkat edin.

3. Vize sürecine dikkat edin.

İlk kez vize alacaksanız eğer, süreci hesaplayın ona göre planlarınızı yapıp, vize alma işlemlerini olabildiğince erken halletmeye çalışın. Vize alırken tüm belgeleriniz yanınızda olup da, orada kaçak kalmak, dilenmek gibi bir amacınız yoksa ve yeterli miktarda orada sizi döndürecek paranız varsa, vize alamamaktan korkmayın.

Vize alım sürecinizde kendinize güvenin, belgeleri hazırlarken buna çok da gerek olmaz gibi bir şey yapmayın. Böyle bir durumda işinizi evrak süreçleri ile zorlaştırmış olursunuz.

4. Uçakta çantanıza koymamanız gereken eşyaları bilin.

4. Uçakta çantanıza koymamanız gereken eşyaları bilin.

Uçağa gidişlerinizde sıkıntı yaşamak istemiyorsanız uçakta yanınıza ne alınmaması gerektiğini bilin. Bu bir çakmak, törpü, parfüm gibi sizin için çok normal aklınıza gelemeyecek şeyler olabilir. Geçiş sırasında ülkelerin havalimanlarında nelerin geçirilmesine izin vermediğini de araştırmanızda fayda var. Bavulunuza koyduğunuz bir çok şey yüzünden sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Benim gibi havalimanında 4 saat mahsur kalmak istemiyorsanız öncelikle tohum yerine geçebilecek pirinç türevlerini koymayın. Bunun yanında kalacağınız güne oranla yanınıza 2-3 karton sigara almayı denemeyin. Ayrıca, çoğu ülke 10.000 Euro’nun üzerinde nakit paraya izin vermiyor.

5. Gideceğiniz yerleri planlayın.

5. Gideceğiniz yerleri planlayın.

Gideceğiniz yerleri gün gün, hatta saat saat planlayın. Yok ben akışına bırakacağım kafama esen yerde çok durup istemediğim yerde az duracağım demeyin. Sonra unuttuğunuz, ”buraya da gidecektim” diyeceğiniz çok yer olabiliyor.

6. Döviz bürolarına dikkat edin.

6. Döviz bürolarına dikkat edin.

Paralarınızı dönüştürme işlemini yaparken çok dikkat edin. Kaçtan bozdurursanız hesap edin. Aksi taktirde dolandırılabilirsiniz. Eğer ki gitmeden dönüştürecekseniz de döviz bürolarının kapanış saatlerine ve bazı günler kapalı olabilme ihtimalini göz önünde bulundurun.

7. Kalacağınız yerin adresini kaydedin.

7. Kalacağınız yerin adresini kaydedin.

Bu bir otel, kaldığınız ev, yurt veya okul olabilir, adresini kaydedin. Telefonunuzdaki google maps uygulamasından işaretlemeniz kolay yöntemidir. Hatta telefon numarasını da ekleyin. Ne olur ne olmaz! Kaybolabilirsiniz, paranız çalınabilir her ihtimale karşı yanınızda bulunsun.

8. Pasaportunuza gözünüz gibi bakın.

8. Pasaportunuza gözünüz gibi bakın.

Yurtdışında pasaportunuz en önemli eşyanız. Paranızı kaybedin, bavulunuzu kaybedin ama pasaportunuzu en güvenli yere koyun.

9. Bavul hazırlarken kendinize hakim olun.

9. Bavul hazırlarken kendinize hakim olun.

Bu bir haftalık turistik gezi de olabilir, bir iki aylık eğitim odaklı seyahatte. Bavulunuzu hazırlarken size ayak bağı olacak hiçbir şeyi almayın. Münkünse hatta kombin yaparak götürün. Beş gün kalacaksanız beş günlük kombin yapın mesela.

10. Çantanızda kalem ve defter bulunsun.

10. Çantanızda kalem ve defter bulunsun.

Ben kalemi, defteri ne yapacağım demeyin. Adres, telefon numarası gibi şeyleri not alabilirsiniz. Gördüklerinize dair kısa notlar almak isteyebilirsiniz. Özellikle bir blog sahibiyseniz bu çok işinize yarayabilir. Bazen de diliniz yetmez yazarak, çizerek anlaşabilirsiniz.

11. Hava durumuna bakmayı ihmal etmeyin.

11. Hava durumuna bakmayı ihmal etmeyin.

Gideceğiniz yerin hava durumuna bakmayı ihmal etmemekte fayda var. Bavulunuzu hava durumuna göre ayarlayın, fakat bazı şaşmaları da göz önünde bulundurun. Örneğin çok sıcak bir yere giderken bir hırka, yağmurluk almanızda fayda var.

12. Gideceğiniz ülkenin kurallarına uyun.

12. Gideceğiniz ülkenin kurallarına uyun.

Başınız belaya girmesin istiyorsanız buna uymanızda yarar var. Örneğin kimsenin özel mülküne izinsiz girmeyin. Çok beklenmedik tepkilerle karşılaşabilirsiniz. Bir ülkede gördüğünüz durumu her ülkede var sanmayın. Bir ülkede yasal olan şey başka ülkede yasak olabiliyor. ”Avrupa rahat yer ya” diyerek kimseyi rahatsız etmeyin.

13. Pazarlık yapın.

13. Pazarlık yapın.

Herşeyde pazarlık yapın. Pazarlık yaparak satın almak yaygın olduğu için zaten üzerine koyarak söylüyorlar. Çokta ısrar etmeyin, nazikçe sorun. Döviz bürosunda dahi pazarlığa açık olan ülkeler var. Şehrin göbeğindeki yerlerdense biraz köşede kalmış yerlerden alışveriş yapmayı tercih edin. Daha ucuza mal olacaktır.

14. Bavulunuza bavul ekleyin.

14. Bavulunuza bavul ekleyin.

Evet, bavulunuza bavul ekleyin. Yani, bavulunuza bez çanta şeklinde olan bavullardan koyabilirsiniz. Hem çok yer kaplamayacak hem de olur da kendinize hakim olamayıp bir bavulluk alışveriş yaparsanız (Özellikle ABD yolcuları için) havalimanında ufacık bir bavula dünyanın parasını vermekten kurtulursunuz.

15. Harita uygulaması indirin.

15. Harita uygulaması indirin.

Harita uygulaması klasik otellerden alacağınız şehir haritalarından çok daha kullanışlı olur. Özellikle telefonunuz yurtdışına açık değilse offline çalışan bir uygulama işinizi çok iyi görür. Örnek: maps.me

16. Havalimanına erken gidin.

16. Havalimanına erken gidin.

Havalimanına 2 saat önceden gitmeye çalışın. Gerekirse saatlerce bekleyin fakat kaçırmaktan iyidir. Önünüzde çok kalabalık bir grup olabilir. Yaz tatili dönüşü, resmi tatil olabilir. Böyle durumlarda kuyruk alır başını gider. Uçağı kaçırdığınızda yaşadığınız pişmanlık size çok şeye mal olabilir.

Yurtdışı seyahati ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Cansu Çekirdekoğlu