Pandemi Sürecinde Hangi Ülkeler Öğrenci Kabul Ediyor?

Pandemi Sürecinde Hangi Ülkeler Öğrenci Kabul Ediyor?

Son günlerde hepimizi etkisi altına alan Covid-19, herkesin hayatında ve gelecek planlarında çeşitli değişiklikler yapmasına yol açtı. Dünyanın her yerinde ortak gündem olan pandemi sonrası bazı ülkeler çeşitli uygulama kararları aldı ve bu ülkeler tarafından yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için çeşitli düzenlemeler getirildi. Gelin birlikte hangi ülkenin pandemi sürecinde ne durumda olduğunu en güncel halleriyle detaylıca inceleyelim.

Amerika Birleşik Devletleri

Turist vizesi başvurusunun kapalı olduğu Amerika’da dil eğitimi almak isteyen veya lisans/ yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler öğrenci vizesine başvurabilirler. Fakat konsolosluklar tam kapasitede çalışmadıkları için randevular çok az ve en yakın randevu tarihi Eylül 2021 olarak karşımıza çıkmaktadır. En son yaptığı güncel açıklamada konsolosluk; tam kapasite çalışmaya başladıklarında geriye dönük randevuların açılacağını ve ileri tarihli randevusu olan öğrencilerin randevu tarihini geriye dönük olarak değiştirebileceğini açıkladı. Ülkeye girişte ise Şikago ve Boston hariç 14 gün zorunlu karantina uygulaması bulunmuyor. Ayrıca, Boston için uçuştan önceki 72 saat içerisinde alınmış PCR test zorunluluğu bulunuyor.

İngiltere

Dil eğitimleri için en çok tercih edilen ülkelerin başında gelen İngiltere pandemi sürecinde en esnek davranan ülkelerden biri oldu. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar ülkeye giren Türk öğrencilere 14 günlük karantina uygulaması bulunmazken, artık Türk öğrenciler de ülkeye girdikten sonra 14 günlük karantinada durmak zorundalar. Öğrenci vizelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmazken sonuçlar maksimum 2-3 haftada sonuçlanıyor.

Kanada

Uçuşlar yalnızca 18 Mart öncesinden öğrenci vizesi bulunan öğrenciler için açıkken PCR testi zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat ülkeye giriş yapan her öğrencinin 14 gün karantinada bulunması zorunludur. Dil okuluna gidecek olan öğrenciler için vize başvuruları açık fakat öğrencilerin ülkeye giriş yapabilmesi için okulların bulunduğu il ve bölge hükümetinden onaylı bir Kovid-19 hazırlık planının olması gerekmektedir. Vize başvuru sonuçlarının açıklanması 5 ay kadar sürmektedir.

İrlanda

İrlanda’da ülkeye girişte PCR testi zorunluluğu bulunmamaktadır fakat öğrencilerin ülke girişinde 14 gün self karantinada kalması gerekmektedir. Güncel olarak dil okulu için vize başvurularını kabul etmeyen İrlanda yalnızca akademik eğitim alacak lisans veya yükseklisans öğrencilerini kabul etmektedir.

Malta

Yeşil pasaport ve mevcut schengen vizesine sahip olan öğrenciler yalnızca okul kaydını yaptırarak Malta’ya seyehat edebilirler. Okul kabul belgesi bulunmayan öğrenciler ülke girişinden geri gönderilmektedir. Yalnızca 13 hafta ve üzeri dil eğitimi başvurularını kabul eden Malta’da vize işlemleri okullar aracılığı ile Malta’daki konsolosluktan yürütülmektedir. Gerekli belgelerin Malta’ya gönderilmesi, vizenin açıklanması ve belgelerin öğrencinin eline ulaşması 4-8 hafta kadar sürebilmektedir. Zorunlu karantina uygulaması bulunmamaktadır.

Avustralya

Avustralya ve Türkiye arasındaki uçuşlar ikinci bir açıklama yapılana kadar kapalı. Bu nedenle herhangi bir vize başvurusu yapılamamaktadır.


%30'a varan indirimlerle Kanada'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.