Dubai’de Dil Eğitimi Rehberi

Dubai’de Dil Eğitimi Rehberi

Dubai’de Dil Eğitimi Hakkında

Yurtdışında İngilizce dil eğitiminin son 2-3 yıldır en çok sorulan ve trend olmaya aday yeni destinasyonlardan biri kesinlikle Dubai’dir. İngilizcenin ana dil olmadığı bir ülkede, İngilizce öğrenmek nasıl mümkün olabilir ki diye önyargı ile yaklaşmayın. Dubai beklemediğiniz pek çok fırsatı bir arada bulabileceğiniz, İngilizce öğrenirken uluslararası bir kültürde yaşam deneyimi kazanacağınız bir metropoldür.

1971 yılında İngiliz sömürgesinden çıkarak Birleşik Arap Emirliklerini kurmuşlardır. Dubai yaklaşık 3.3 milyon nüfusu ile Emirliğin en büyük şehridir. Resmi dil  Arapça resmi dil olmakla birlikte, eğitim dili genelde İngilizce’dir. Buna ek olarak sadece Dubai’deki nüfusun neredeyse %85’nin yabancılardan oluştuğunu düşünecek olursak İngilizce konuşmak ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Dubai’de Dil Eğitiminin Avantajları

Yıl içinde her hafta başlayan programları mevcuttur. Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği ve tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.

●     Kaliteli eğitim alacaksınız!
Dil okulunda çalışan tüm öğretmenlerin ya anadili İngilizcedir veya da anadil seviyesinde İngilizce bilmeleri gerekir. Öğretmenlerin hepsi Arap değildir, İngiltere, Amerika gibi ana dilin İngilizce olduğu ülkelerden gelen ve Dubai’de çalışan öğretmenler vardır. Öğretmenlerin yeterliliği açısından mutlaka CELTA ve DELTA sertifikalarının olması gerekir. Kullanılan eğitim materyallerinin büyük bir kısmı Cambridge onaylıdır.

●     Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.
Derste öğrendiğiniz teorik bilgileri hem okulda hem de sosyal yaşantınızda bol bol uygulayarak pratik yapma fırsatına sahip olacaksınız. Okulların sosyal aktivitelerinin yanı sıra, Dubai’de yerli kesim nüfusun %12 lik kısmıdır. Geri kalan kısım ülkeye çalışmak için gelen yabancılardan oluştuğu için çok kültürlü bir ortam söz konusudur.

●     Part time çalışma izniniz olacak.
Dubai’de minimum 12 haftalık bir eğitim alırsanız part time çalışma izniniz olacaktır. Part time işlerde çalışarak aylık konaklama ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür. Eğitiminizi bitirdikten sonra ise tam zamanlı işler için çalışma vizesine başvuru yapabilirsiniz.

●     Vize işlemleri oldukça kolaydır.
Dubai vize işlemlerinin e kolay yapıldığı ülkelerden biridir. Vize başvurusunda pasaport, başvuru formu ve tüm okul ödemesinin önden yapılması istenir. Vize başvurusu okul tarafından yapılır ve 2-4 hafta aralığında sonuçlanır. Vize alma oranı %99 seviyesindedir. Vizenin özel bir kriteri yoktur.

●     Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.
Dubai’de alacağınız dil eğitimi sonrası gerek teori, gerek pratik bazında kendinizi ilerletmiş olacaksınız. Yurtdışında nerede eğitim alırsanız alın, Türkiye’ye döndüğünüz zaman, hatta yurt dışında yapacağınız iş başvurularında bile, size pozitif bir şekilde yansıyacak ve sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

●     Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.
Dubai’de almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Bu sertifikaya ek olarak isteyen öğrenciler İngilizce yeterliliklerini ispat etmek için Dubai’den dönmeden önce uluslararası geçerliliği olan IELTS gibi bir sınav da alabilirler. Dubai’deki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

●     Dil eğitiminden sonra mesleki veya akademik programlara devam etme imkanına sahip olursunuz.
Dubai’de dil eğitimi için aldığınız öğrenci vizesini, eğitiminize devam ettiğiniz sürece içeriden kayıtlı olduğunuz okul sizin adınıza vize uzatımı yapar.  Dubai’de özellikle İngiliz üniversitelerinin şubeleri vardır. Ve bunlardan alacağınız diploma Emirlik değil İngiliz diplomasıdır. Bu da akademik anlamda öğrencilere büyük bir avantaj sunar.

●     Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.
Dubai çok uluslu bir kültür mozaiğine sahiptir. Kaldığınız süre boyunca bu kültürü tanıma, farklı kültürlerde etkileşim içinde olma şansına sahip olacaksınız. Kamusal düzen, yeme,içme, giyinme alışkanlıkları ve sosyal hayat açısından pek çok Arap ülkesinden farklı, kısıtlamaların çok limitli olduğu modern bir yaşantı vardır.

Dubai’de Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Dubai’de dil eğitimi almak istiyorsanız orta karar bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.Örneğin Dubai’de 12 hafta eğitimin maliyeti 3000 USD den başlamaktadır.  Bu fiyatlara eğitim, vize masrafları ve 2 haftalık yurt konaklamaları dahildir. Dersler haftanın 5 günü Pazar-Perşembe arasındadır.

Dubai’de Yaşam

Kültürel olanaklar: Dil eğitimi alırken aynı zamanda pek çok aktiviteye katılabilirsiniz. Okulun her hafta organize ettiği sosyal aktiviteler vardır. Çöl safarisi, helikopter turu, Abu Dhabi gezisi, kayak, Ferrari world, Virtual Park, yat turu, Hatta gölü’nde bisiklet ve yürüyüş turları bunlardan sadece bazılarıdır. Yeme-içme konusunda tüm kültürlere hitap eden dünya mutfakları, tüm markaları bulabileceğiniz alışveriş merkezleri vardır.

Öğrenci olanakları: Dubai’de dil eğitiminin yanı sıra, öğrenciler lisans ve yüksek lisans eğitimlerine burada devam edebilirler. Es Dubai’nin pek çok üniversite ile lisans ve yüksek lisans anlaşmaları mevcuttur. Akademik eğitimine devam etmek isteyen öğrencilere üniversite yerleştirme hizmeti sunulur.

Ekonomik durum: Dubai yaşam masrafları açısından Türkiye ile kıyaslarsanız pahalı bir ülkedir. Sonuçta gelirinin petrolden elde ettiğini düşünürsek yaşam masraflarında ona göre maliyetleri vardır. Ancak New York, Londra, Sydney gibi pek çok şehir ile kıyasladığınız zaman da daha ekonomiktir. Aylık yaşam masraflarınız oda kiralama, yeme içme dahil ortalama 1000 USD civarındadır. Çalışarak bunu karşılamanız mümkündür.

Dubai Dil Okulları Hakkında SSS

1) Dubai’de konaklama seçenekleri nelerdir?

Dubai’de öğrencilerin ilk gidişte tercih ettiği seçenek yurt konaklamasıdır. Yurt okula otobüs  ile 30-35 dakika mesafededir ve konaklamadan okula ücretsiz servis vardır. Yurtlarda tek ve çift kişilik özel odalar mevcuttur.Ortak kullanım mutfak, çamaşırhane, yüzme havuzu, fitness salonu ve yüksek hız internet imkanı ile standartların oldukça üzerinde bir konaklamadır.

Daha ekonomik konaklama tercih eden öğrenciler, gittikten sonra oda kiralama yapabilirler. Kiralık evler okula yürüme mesafesinde olduğu için ulaşım masrafı çıkmaz. İki-Üç kişilik odalarda,elektrik, su gibi giderler dahil aylık 400-500 USD ye oda bulmak mümkündür.

2) Dubai’de Aylık Yaşam Maliyetleri ne kadar tutar?

Daha önce de söylediğimiz gibi Dubai Türkiye’ye nazaran pahalı, ama diğer ülkelerle karşılaştırınca ekonomiktir. Oda kiralama, yeme içme, faturalar ve kişisel ihtiyaçlar dahil bir öğrencinin  aylık 1000 USD masrafı olur. Elbette harcama alışkanlıklarını bu miktarı yükseltebilir. Bu durum tamamen bütçeniz ile alakalıdır. Ayrıca çalışarak bu giderleri karşılayabileceğinize de unutmayın.

3) Dubai’de iklime göre hava durumu ve hava koşulları nasıldır?

Dubai’de sıcak çöl iklimi vardır. Gece ve gündüz arasında sıcaklık farkı oluşur. Yılın hemen hemen her zamanı güneşlidir. Kışları sıcaklık 14-23, yazları ise 29-42 derecedir. Her tarafta klima olduğu için yaşam bu anlamda kolaydır.

4) Türkiye’ye uçak ile uzaklığı nedir ve ortalama uçak bileti fiyatı ne kadardır?

İstanbul-Dubai direkt uçuş süresi 4 saat sürmektedir. THY, Pegasus, Emirates, Fly Dubai gibi pek çok havayolu firmasının direkt uçuşları vardır. Uçak bileti fiyatları tek yönde ortalama 120 USD den başlar.

5) Seyahat ve Sağlık Sigortası zorunlu mudur?

Dubai’de sağlık hizmetleri ücretlidir. Belki sadece çok acil bir durumda ücretsiz faydalanma imkanı olabilir. Bu yüzden vize onayı çıktıktan sonra, seyahat öncesi mutlaka Türkiye’den Dubai’de geçerli bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekir.

6) Dubai’ye Öğrenci Vizesi nasıl alınır? Koşulları nelerdir?

Dubai en kolay vize alınacak ülkelerden biridir. Diğer ülkeler gibi özel şartları yoktur. Okul ve vize ücretleri vize başvurusundan önce ödenir. Vize başvurusunu Dubai’den okul öğrencinin adına yapar. Vize sonuçlanması ortalama 2-4 haftadır. İlk etapta 3 aylık vize verilir. Daha sonra bu bir 3 ay daha eğitime gitmek isterseniz yine okul tarafından uzatılır. 6 ayda bir giriş çıkış yapmak gerekir. Verilen vize tek girişlidir.

7) Dubai’de kayıt yaptırdığımız dil eğitimini bitirdikten sonra, dil eğitimimi uzatabilir miyim? Lisans veya yüksek lisans eğitimine devam edebilir miyim?

Dubai’de pek çok yabancı üniversitenin kampüsleri vardır. Lisans veya yüksek lisans eğitiminize kolaylıkla devam edebilir ve mezun olunca ilgili üniversitenin diplomasını alabilirsiniz.

8) Dubai’de Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

Dubai’de eğitim alırken part time çalışma izniniz vardır Ve ülkeye giriş yaptığınız an çalışma izni de devreye girer. İş bulmak sizin sorumluluğunuzdadır. Elbette İngilizce seviyesi iş bulma sürecinizi etkiler. Okul işe yerleştirme hizmeti sunmaz ama bu konuda gerekli desteği verir. Dubai’de saatlik ücret yoktur. Aylık ortalama elde edilebilecek maaş 1000-1200 USD civarıdır ve vergiye tabii değildir. Eğitim sonrası meslek grubunuza göre tam zamanlı çalışma izni için başvuru yapabilirsiniz.

Danışman Yorumu

Dubai İngilizce dil eğitimi denilince akla ilk gelen ülkeler arasında yer almıyordu. Ancak son 2 senedir Türk öğrencilerin Dubai’ye olan yaklaşımları, araştırdıkça ve gidip orada eğitim alan öğrencilerin referansları, çalışan kesimin geri dönüşleri sonucunda olumlu yönde değişiklik gösterdi. Herkes Arapça konuşurken İngilizce öğrenmek mümkün değildir ön yargısı ise tamamen ortadan kalkması bile büyük ölçüde kırıldı. Bunun en önemli nedeni ise Dubai’de yaşayan insanların neredeyse %12 lik kısmı yerel halktan oluşurken gelen kalan büyük bir kısmın ülkeye çalışma ve eğitim için gelmiş olan yabancılardan oluşmasıdır. Çok farklı ülkelerden gelen insanlar sayesinde kültür mozaiği çok geniştir. Aynı zamanda her ne kadar resmi dil Arapça olsa da eğitim dili İngilizcedir. Sürekli olarak İngilizce iletişim kurmanız ve farklı kültürlerle etkileşim halinde olmanız mümkündür.

Dubai’de eğitim alırken part time çalışma izninin olması ise İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelerde dil eğitimi alırken çalışamayan öğrencileri cezbeder. Öğrenciler çalışarak aylık masraflarını çıkartabilirler. Elbette iş bulana kadar ne kadar zaman geçeceğini bilmediğiniz için yaşam masrafları için belli bir bütçe ayırmak gerekir. Ancak çalışma başlayınca aylık gidrleri karşılamak mümkün olacaktır.  Elde edilen gelir üzerinde herhangi bir vergi kesinti yoktur. Eğitim bittikten sonra full time çalışma iznine başvurma imkanı da vardır.

Vize işlemlerinin kolaylığı ise Dubai’nin en önemli avantajlarından biridir. Vizede özel bir kriter olmaması, bir sürü evrakla uğraşma bir de üzerine acaba olumlu sonuç alır mıyım stresi yoktur. Okul vize işlemlerini öğrencinin adına yapmaktadır. Oldukça zahmetsiz ve öğrenciyi uğraştırmayan bir vizedir.

Dubai eğlence, gezme, alışveriş, yeme içme konusunda ise çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Ülkede kılık kıyafet veya günlük yaşam kuralları konusunda çok katı uygulamalar yoktur. Örneğin metro da kadın erkek ayrı veya karışık vagonlar vardır. Veya haftanın belli bir günü sadece kadınların gittiği kulüpler bulunur. Tüm dünya mutfaklarını bulmak kolaydır. Sonradan yapılmış modern ve lüks bir şehir olduğu için kayak pistinden yapay göle kadar her şey vardır. Çöl safarisi, helikopter turları gibi pek çok farklı aktivite bulmak mümkündür.

Yurtdışı dil eğitimi için seçeneklerinizi gözden geçirirken herkesten farklı bir deneyim elde etmek, daha rahat bir gidiş süreci yaşamak ve uluslararası bir ortamda yaşam deneyimi sahibi olmak istiyorsanız Dubai son zamanların en cazip seçeneğidir.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.