Avrupa’nın Silikon Vadisi IBS’te Üniversite Eğitimi

Avrupa’nın Silikon Vadisi IBS’te Üniversite Eğitimi

IBS (International Business School), Avrupa’daki merkezi konumu ve tarihi dokusuyla turistik cazibe merkezi olan Budapeşte’de bulunur. Macaristan’ın başkentindeki IBS, dünyada en iyi 100 ‘’Business’’ okulundan biri olmayı başarmıştır. IBS’te eğitim süresi genelde 3 yıldır ve eğitim dili İngilizce’dir. Üniversitenin eğitim dili İngilizcedir. Fakat İngilizce yeterliliği olmayan öğrencilerin üzülmesine gerek yok. Çünkü İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler için kendi bünyesinde hazırlık programları da sunmaktadır.

Harika bir şekilde restore edilmiş üç mimari miras binasından oluşan IBS kampüsü, ”Avrupa’nın Silikon Vadisi” Graphisoft Park’ta bulunmaktadır. Graphisoft Park, dünyada bir üniversitenin bulunabileceği en ideal yerlerden biridir. Parkta; Microsoft, SAP, Canon ve Samsung da dahil olmak üzere 60’ın üzerinde uluslararası ve Macar menşeli şirketler yer alıyor. Bu da üniversite için canlı bir iş ortamı sunuyor. Bu iş ve network potansiyelinden hem okul öğrencileri hem de mezunları faydalanabiliyor. Graphisoft Park’ın en büyük misyonu hem barındırdığı şirketlere dünyanın en yetenekli çalışanlarını kazandırmak hem de yetenekli gençleri ülke sektörüne kazandırmak. IBS öğrencileri Graphisoft Park ile tamamen aynı çalışma ve sosyal alanı paylaşıyor. Microsoft, SAP, Canon ve Samsung gibi firmaların yöneticileri ile aynı yerde yemek yiyor, onlarla tanışma ve konuşma fırsatı buluyor. Durum gösteriyor ki IBS’te hayatınızın iş fırsatını öğle arasında yemek yerken bulmanız bile mümkün.

Dünyada üniversite mezunlarının sayısı günden güne artarken öğrenciler özel sektörde iş bulmak için okudukları üniversitenin yardımına ihtiyaç duyuyorlar. Fakat bu konuda dünyada resmi bir hizmet veren çok az üniversite var. IBS, öğrencilerine çalışma hayatlarında öne çıkmaları için yardımcı oluyor. IBS ayrıca öğrencilerine iş hayatına başlayabilecekleri en iyi yeri bulma konusunda danışmanlık hizmeti veriyor.

IBS’in öğrencileri için en çok istediği şey öğrencinin akademik altyapısı ile ilgilerini pratiğinde birleştirmek ve doğru insanlarla tanıştırmak, sektöre doğru yerden başlatmak. Bu noktada IBS’in en önemli özelliklerinden biri devreye giriyor. IBS, lisans eğitimi sırasında öğrencinin bir dönemini dünyanın önde gelen firmalarında staj yaparak tamamlamasını sağlıyor. 20 farklı ülkede, 80’den fazla ortak enstitüde partnerliğe sahip. Coca Cola, Henkel, Canon gibi 300’den fazla iş partnerine sahiptir. IBS, öğrencinin kariyerine erken başlaması için iş ortaklarından biriyle staj yapmaya teşvik eder. Öğrenciler mezun olduklarında sektöre 1-0 önder başlamaktadır. Çünkü zaten 3 senelik lisans eğitimlerinin en az bir sömestırını çalışarak geçirmişlerdir. Bu sebepten mezunların %70’i mezun oldukları ilk 3 ayda, %22’si 6 ay içinde iş buluyor. Hatta büyük çoğunluğu iyi maaşlarla ve yeteneklerinin birleştiği alanlarda meslek sahibi olmaktadır.

Öğrenciler ayrıca, eğitiminin bir döneminde Erasmus programı ile 20 farklı ülkeden birinde okuyabilmektedir. IBS öğrencilerinin yarısı Macar, yarısı yabancı öğrencilerden oluşur. 60 farklı ülkeden 1300 civarı öğrencisiyle uluslararası bir okuldur. IBS, %50 oranıyla Macaristan’ın en çok yabancı öğrenci bulunduran üniversitesidir.

IBS’i öğrencilerin gözünde ayrı bir yerde tutan önemli diğer özelliği, prestijli İngiliz üniversitesi The University of Buckingham ile çalışmasıdır. Bütün IBS öğrencileri The University of Buckingham diploması ile mezun olur. The University of Buckingham şu an lisansüstü istihdam edilebilirlik açısından en üst sıralarda bulunuyor. İngiliz Ulusal Öğrenci Anketi’ne göre öğrenci memnuniyeti konusunda en iyi İngiliz okullarından biridir. Times Üniversite Rehberi 2017’de İngiltere’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında 41. sırada yer almıştır. IBS size İngiltere’deki yüksek eğitim ücretlerini ödemekten sıyrılarak İngiltere’den başarılı bir üniversitenin diplomasına sahip olma fırsatını sunuyor. Buckingham’dan gelen profesörler tarafından verilen nitelikli eğitim programları sayesinde başarıyı yakalamanız çok kolay olacak.

Prestijli bir yurt dışı diploması ve bildiğiniz yabancı diller sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında hem daha iyi gelirli işlere sahip olabilir, hem de yüz binlerce aday arasında tercih edilen siz olabilirsiniz. Böylece mesleğinizde çok daha kolay ve özgüvenli ilerleyebilirsiniz.

IBS ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager