Macaristan’da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Macaristan, 10 milyonluk nüfusuyla gerek konumu itibariyle, gerekse eğitime yaptığı yatırımlar ile Avrupa Birliği’nin yükselen yıldızlarından bir tanesidir. Ülkede mevcut bulunan birçok üniversite başta yabancı dil hazırlık olmak üzere lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için katılımcılara eşsiz fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlara değinmeden ve yazıya detaylı bir şekilde başlamadan evvel, öncelikle Macaristan’ı ve bu ülkenin üniversitelerini tanıyalım.

Macaristan, başkenti Budapeşte olan, konum olarak Avusturya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Ukrayna ve Hırvatistan’a sınırları olan bir Avrupa ülkesidir. Sınırlarından da görüldüğü üzere Macaristan, Avrupa’nın tam ortasında yer almaktadır. Bu da tarih boyunca ve günümüzde bu ülkeyi hem ekonomik hem de jeopolitik olarak çok önemli bir konuma yerleştirmiştir.

1. Macaristan kaliteli eğitim veren devlet üniversitelerine sahiptir.

 • Peç Üniversitesi

1367 yılında Peç (Pécs) şehrinde yer alan üniversite, Macarista’nın en eski üniversitesidir. Peç Üniversitesi özellikle tıp alanında öncü üniversitelerden biridir.

 • IBS International Business School

Bir diğer üniversite ise IBS (International Business School)’dir. İş dünyasının vazgeçilmez üniversitelerinden olan IBS, Avrupa’nın Silikon Vadisi diye adlandırılabilir. Öğrencilerine akademik olarak birçok imkan sağlayan bu üniversite, İngiltere Buckingham Üniversitesi Diploması ile birlikte öğrencilerine çifte diploma fırsatı sunmaktadır.

 • Debrecen Üniversitesi

Macaristan’ın bir diğer köklü ve kaliteli okullarından birisi olan Debrecen Üniversitesi, başkent Budapeşte’ye 2 saatlik mesafede bulunan Debrecen şehrinde 1538 yılında kurulmuştur. Tıp eğitiminin en çok tercih edilen bölümlerden birisi olduğu üniversite, bunların yanı sıra kampüs olarak spor tesisleri ve ve kampüs yaşamı çok renkli olan bir üniversitedir.

 • Budapeşte Metropolitan Üniversitesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan üniversite, yeni kurulmuş olmasına rağmen dinamik ve kendini uluslararası arenada kanıtlamıştır.

 • Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Macaristan’ın bir diğer köklü üniversitelerinden olan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, 1782 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 50 farklı ülkeden 800’e yakın yabancı öğrenci bulundurur.

2. Macaristan üniversiteleri bölümleri tüm öğrencilere hitap etmektedir.

 • Peç Üniversitesindeki Lisans Bölümleri

Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Ebelik Diyetisyenlik, Beden Eğitimi ve Koçluk, Turizm ve Psikoloji olmak üzere birçok lisans programı bulunmaktadır.

 • Debrecen Üniversitesi

Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İşletme Enformatiği, Tıp, İş Bilişim, Ticaret ve Pazarlama, Matematik, Müzikal Yaratıcı Sanat ve Müzikoloji, Performans (Müzik), Fizik ve Teknik Yönetim gibi bölümler vardır.

 • IBS International Business School

Finansal Yönetim, Turizm ile Yönetim, Psikoloji ile Yönetim, Sanat Yönetimi, Pazarlama ile Yönetim, Diplomasi ile Yönetim ve Yönetim gibi lisans programları mevcuttur.

 • Budapeşte Metropolitan Üniversitesi

Animasyon,  Görsel Sunum, Medya Tasarımı, Fotoğrafçılık, İşletme ve Yönetim, Uluslararası İşletme Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler, Turizm ve Catering gibi lisans programları mevcuttur.

 • Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Mimarlık, Biyokimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümleri vardır.

3. Macaristan’da üniversite eğitim fiyatları makul düzeydedir.

Peç Üniversitesi’nde Tıp eğitiminin yıllık öğrenciye maliyeti 16.750$’dır. Diğer bölümler ise Diş hekimliği 17.350$, Eczacılık 9900$, Fizyoterapi 4000$, Psikoloji 6900$, Uluslararası İlişkiler 3750$’dır.

International Business School (IBS)’de genel olarak yıllık maliyetler İngilizce Hazırlık 4400€ ’dur. Finansal Yönetim yıllık maliyetleri 6600€, Yönetim ve Turizm 6600€ gibi bölümler mevcuttur.

Debrecen Üniversitesi’nde genel olarak fiyatlar İngilizce Hazırlık Bölümü yıllık maliyeti 5500€’dur. Diğer bölümlerin yıllık fiyatları ise Tıp 16.900€, Diş Hekimliği 16.000€, Eczacılık 8000€, İnşaat Mühendisliği 6500€, Performans (Müzik) yıllık maliyeti ise 8500€’dir.

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi’nde ise İngilizce hazırlık 4.400€ diğer lisans bölümlerinin yıllık öğrenciye maliyetleri ise Medya Tasarımı 4.600€, Finans ve Muhasebe 3.400€, Uluslararası İşletme Ekonomisi 3.400€, Uluslararası İlişkiler bölümü ise 3400€’dur.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ise Avrupa Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği ile akreditasyonu bulunan üniversitede yıllık lisans programı maliyetleri bölümlerine göre değişim göstermektedir. Mimarlık, Biyokimya, Kimya, İnşaat ve Makine Mühendislikleri Lisans Programları yıllık 6400€’dur.

4. Macaristan üniversiteleri kabul şartları zor değildir.

Debrecen Üniversitesi’nde öğrenim görebilmek için Türkiye’den herhangi bir üniversite kazanma şartı yoktur. Fakat üniversitenin kendi sınavına girmeniz gerekir bu sınav ise tercih ettiğiniz bölümle alakalı Matematik, Kimya, Fizik ve İngilizce bilginizi ölçmeye yönelik yapılmaktadır.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesinde İngilizce hazırlık programı bulunmuyor bundan dolayı, adaylar B2 İngilizce seviyesine ulaştığında başvurularını gerçekleştirebilirler. Sonrasında adaylara bölümleri ile ilgili online ve offline olmak üzere sınavlar yapılıp kayıtları gerçekleştiriliyor.

Bunların dışında, bütün üniversiteler için Türkiye’den herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor. Genel olarak Macaristan’da kabul şartları her üniversite için aynı süreçlerden oluşur.

5. Macaristan üniversiteleri dünya sıralamasında yer alır.

Macaristan, farklı dallarda Nobel ödülleri bilim, edebiyat ve sanat alan 14 Macar bilim insanı yetiştirmiştir. Özellikle de tıp biliminde kaliteli eğitim veren üniversiteleri bünyesinde barındırır. Öğrenci olarak gideceğiniz bu ülkede eğitim almanın birçok avantajı vardır. Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) yeni yönetmeliğine göre yurtdışında lisans eğitimi alan öğrencilerin YÖK’ün tanıdığı beyanında yer alan YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez olarak belirtilmiştir. Bu sıralandırma kuruluşları;

 • Academic Ranking of World Universities (ARWU),
 • CWTS Leiden Ranking Academic Ranking,
 • QS World University Rankings,
 • Times Higher Education (THE) World University Ranking,
 • University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak belirlenmiştir.

Buna göre ilk 1000 üniversite arasında yer alan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin herhangi bir denklik sorunu olmayacaktır. ”Dünyadaki en iyi 500 üniversite” içerisinde 2, ”Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi” içerisinde 7 Macar üniversitesi bulunmaktadır. Macaristan’da lisans eğitimi almak;

 • Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!
 • İngilizce olarak eğitim alacaksınız.
 • Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.
 • Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.
 • Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.
 • Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.
 • Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Bütün bunların yanı sıra, yaşam standartlarının yüksek fiyatların makul bir seviyede olduğu Macaristan hem kaliteli eğitimi hem de fiyatlarından dolayı öğrenciler için vazgeçilmez bir duraktır. Farklı konaklama alternatiflerinin bulunabildiği bu ülkede üniversite yurtları genel olarak tercih edilmektedir. Üniversite yurtlarının dolmaması için erken kayıt önemlidir. Bir diğer alternatif ise birçok sayıda özel yurtların var olmasıdır ortalama yurt fiyatları ise aylık olarak 200-400€ civarındadır. Diğer bir seçenek ise öğrenci evleridir ortalama Budapeşte’de konaklama 350-550€ arasındayken bu fiyat Pecs ve Debrecen gibi şehirlerde 250 -450€ arasındadır. Ulaşımın geliştiği şehirlerde, yaşam standartları yüksek aynı zamanda fiyatlar oldukça uygundur. Ortalama bir öğrencinin aylık giderleri öğünlerle birlikte minimum 420€ maksimum 720€`yu bulmaktadır.

Macaristan'da üniversite ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burak Aydın

StudyZONE Yurtdışı Eğitim Danışmanı