Macaristan’da Sınavsız Üniversite Dönemi Başladı!

Macaristan’da Sınavsız Üniversite Dönemi Başladı!

Macaristan’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’de YGS veya LGS üniversite sınavlarına girmeniz gerekmiyor. Hangi tür liseden mezun olduğunuz önemli değil. Lisede hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın sadece bir lise diploması ile Macaristan üniversitelerinde istediğiniz bölüme kayıt yaptırabiliyorsunuz.

Macaristan üniversitelerinde Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Mühendislik, İşletme, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler vb. alanlarda karar verdikten sonra eğitiminize sorunsuz başlayabilirsiniz. Okumak istediğiniz bölümle ilgili temel dersleriniz veya İngilizce seviyeniz iyi değilse, öncelikle hazırlık eğitimi alıp daha sonrasında okumak istediğiniz bölüme hazır hale getiriliyorsunuz. Üstelik Macaristan’daki üniversitelerin birçoğu YÖK tarafından tanınıyor. Eğitim dili ise İngilizce.

Macaristan’da eğitim neden bu kadar popüler ?

Macaristan’da üniversite eğitimi almış Nobel ödüllü birçok bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçı Macaristan’da eğitim sisteminin ne kadar güçlü olduğunun ispatıdır. Bugüne kadar kendi eğitim kurumlarından 14 Nobel ödüllü edebiyat ve bilim insanı, 159 olimpiyat şampiyonu çıkaran Macaristan, yüksek entelektüel potansiyeliyle hayatın her adımına tanıklık ediyor.

Türkiye’den sadece 2 saat uzaklıktaki Macaristan’da okuyarak dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrenciler ile arkadaşlık edip, hem değişik kültürleri tanıyabilir hem de yabancı öğrenciler ve öğretim görevlileriyle sürekli iletişimde olduğunuzdan yabancı dilinizi ileri seviyelere getirebilirsiniz. İngilizcenin yanı sıra Macarca da halk içerisinde öğrenebileceğiniz ikinci yabancı diliniz olacaktır. Hem İngilizce hem Macarca biliyor olmanız kariyer hayatınızda sizi özel bir yere koyacaktır.

Macaristan üniversitelerinde, Avrupa Birliği Üniversitesi diploması da veriliyor. Bu, mesleğinizi dilerseniz Türkiye’de, dilerseniz Avrupa Birliği ülkelerinde rahatlıkla yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Macaristan’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenciye, 1 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Macaristan’ın ülkedeki üniversitelerden mezun olan yabancılara verdiği çalışma izni sayesinde Macaristan’ın lider şirketlerinde çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Peki ne kadar ödeyeceğiz ?

Macaristan’da İşletme, Uluslararası ilişkiler, Mühendislik gibi lisans eğitiminin yıllık ortalama bedeli 3500-7000 Euro; Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık gibi bölümlerde lisans eğitim ücreti ise yıllık ortalama 9000-15000 Euro’dur.

Macaristan’da yaşam giderleriniz ise şu şekildedir :

Macaristan’da üniversite yurtlarında aylık 100-120 Euro arasında ücret ödeyerek kalabiliyorsunuz. Ulaşım giderleri de aylık 50 Euro’yu buluyor. Böylece bir öğrencinin aylık yaşam giderinin yaklaşık 400 Euro olduğunu söyleyebiliriz. Böylece işletme ya da mühendislik okumak isteyen bir öğrencinin tüm eğitim ve yaşam masrafları dahil yıllık harcaması yaklaşık 35.000-40.000 TL civarında seyrediyor.

Macaristan’da eğitim alabileceğiniz bazı üniversiteler :

  • Peç Üniversitesi
  • Eötvös Lorand Üniversitesi
  • Budapeşte Teknoloji Üniversitesi
  • Szeged Üniversitesi
  • IBS Üniversitesi
  • Semmelweis Üniversitesi
  • Corvinius Üniversitesi
YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager