6 Aylık Vancouver Dil Okulu ve Kanada Maceram

6 Aylık Vancouver Dil Okulu ve Kanada Maceram

Kanada’nın en güzel şehirlerinden Vancouver’da, International Language School of Canada (ILSC) dil okulunda 6 aylık akademik İngilizce dil eğitimi gördüm ve Advanced 2 seviyesini bitirdim. Kanada’da yaşadıklarımı da sizlere aktarmak istedim.

1. Vancouver'a gittiğimde büyülendim.

1. Vancouver'a gittiğimde büyülendim.

Vancouver güzel bir şehir, hem şehrin kendisi güzel hem de çevresinde istediğiniz zaman rahatlıkla gidebileceğiniz doğasıyla meşhur ve benim hayran kaldığım yerler var, Lynn Canyon Park, Deep Cove, Capilano Suspension Bridge, Grouse Mountain ve meşhur Stanley Park gibi. Vancouver’ın Queen Elizabeth Park ve VanDusen Botanik Bahçesi’ne hayran kaldığımı ifade etmem gerekir. Vancouver’da gerçekten oksijene doyabilirsiniz. Vancouver şehir merkezinde ise Gastown, Canada Place, Science World, Vancouver Sanat Galerisi gibi yerler yoğun ziyaretçi çekiyor. Şehir merkezinde dolaşırken ya da Vancouver metrosu Skytrain ile yolculuk ederken güzel bir dağ manzarasıyla karşılaşmanız olası.

2. Vancouver'a yazın gitmenizi tavsiye ediyorum.

2. Vancouver'a yazın gitmenizi tavsiye ediyorum.

Temmuz sonunda English Bay’da her sene olağanüstü havai fişek gösterileri oluyor ve 1 hafta içinde üç günde tamamlanıyor, bu Celebration of Light adıyla her yıl düzenlenen üç ülkenin katıldığı bir yarışma ve büyük ilgi görüyor. Yazın Vancouver’da parkların tadını çıkarabilirsiniz, Stanley Park’ta bisiklet sürmek muhteşem bir keyif. Stanley Park 4,04 kilometrekare büyüklüğünde bir park ve bisiklet kiralayıp etrafında tur atmak oldukça yaygın. Şehir içinde de insanlar bisiklet sürüyor ve zaten bisikletliler için özel şerit var. New York’taki Central Park’ı da görmüş biri olarak açıkçası o kadar iyi değil ama yine de Stanley Park daha büyük ve içinde göller ve patikalar var. Stanley Park aslında bir orman. Yürüyüş yapmak için de çok güzel bir yer.

3. Vancouver’ın en sevdiğim özelliklerinden biri havasının çok temiz olması.

3. Vancouver’ın en sevdiğim özelliklerinden biri havasının çok temiz olması.

Özellikle yaz aylarında, sabah evden çıkar çıkmaz mis gibi havayı direkt hissediyorsunuz. Homestay’de kalacaksanız şehir merkezinden ziyade muhtemelen her sokağının yem yeşil olduğu yankent tarafında kalacaksınız. Ayrıca Vancouver’da sigara içen insan görmek gerçekten çok nadir, bu benim gibi sigaradan hoşlanmayanlar için çok iyi. Burada daha çok ot muhabbeti var ama ben hiç kimseden zarar görmedim.

4. Grouse Dağı’na ayı görmeye gidebilirsiniz.

4. Grouse Dağı’na ayı görmeye gidebilirsiniz.

Ayılar için özel doğal yaşam alanı yapmışlar ve elektrikli çitin içerisindeler. Dolayısıyla çok yakından ayı görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Grouse Dağı’nın zirvesine yürüyüş yapabilirsiniz, 1 saat civarı sürüyormuş ama ben hiç yapmadım. Diğer seçenek ise teleferik ile 4-8 dakika zirveye ulaşabilirsiniz. Dağcılık ya da doğada yürüyüşe meraklıysanız Vancouver çok iyi, Grouse Dağı’nın yanı sıra Deep Cove ve Lynn Canyon gibi hayran kaldığım yerlerde doğada yürüyüş yapabilirsiniz, hem de şehir merkezinden en fazla 1 saatte ulaşabilirsiniz.

5. Yazın 1 gün içerisinde hem dağın hem plajın keyfini çıkarmak mümkün.

5. Yazın 1 gün içerisinde hem dağın hem plajın keyfini çıkarmak mümkün.

English Bay ve Kitsilano Beach Vancouver’ın meşhur plajlarından bazıları, Stanley Park’ın etrafında da çok güzel plajlar var.

6. Vancouver şehir merkezi de çok güzel.

6. Vancouver şehir merkezi de çok güzel.

Şehir düzenini çok seviyorum. Yapabilecek bir çok şey bulabilirsiniz. Vancouver Halk Kütüphanesi muhteşem. ILSC dil okuluna çok yakın. Çok büyük bir kütüphane ve her konu hakkında sayısız kaynağa ulaşabilirsiniz. Benim gibi araştırmacılar için çok iyi. Güzel de tasarlamışlar. Bir kere üye olduktan sonra 50 taneye kadar ücretsiz kitap vs. kiralayabilirsiniz. Üye olmak için pasaport ve adresinizi gösteren kağıda ihtiyacınız var. Bu arada dünyanın en ünlü üniversitelerinden University of British Columbia da Vancouver’da. Bu üniversitenin gerçekten çok büyük bir kampüsü var ve içinde botanik bahçeler var. Bir de çok güzel bir deniz ve doğa manzarası var.

7. Kayak gibi kış sporlarına meraklıysanız da Vancouver çok iyi.

7. Kayak gibi kış sporlarına meraklıysanız da Vancouver çok iyi.

Buradaki hem Grouse Dağı’ndan hem Cypress Dağı’ndan hem de Vancouver’a yaklaşık 1 saat mesafedeki Whistler kasabasından yararlanabilirsiniz ve buralar oldukça meşhur. Vancouver 2010’da kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştı. Kışın Aralık sonu, yani Christmas zamanı da Vancouver muhteşemdir. Bu dönemde Vancouver’daki dağları, kayak merkezlerini, botanik bahçeleri, parkları ışıklandırıp süslerler ve çok güzek bir noel havası yaratırlar. Grouse dağındaki kayak merkezini çok iyi düzenlemişlerdi, Light Walk diye çok güzel ağaçları ışıklandırıp etrafı süsledikleri, romantik Christmas müzikleri eşliğinde bir yol yapmışlardı. Orada insanlar kayakla birlikte buz pateni de yaparlar. Geceleyin bile insanlar kayak yaparlar, çünkü çok iyi ışıklandırırlar. Grouse dağı dışında VanDusen Botanik Bahçesi’ni de tamamıyla ışıklarla süslemişler ve muhteşem bir ambians yaratmışlardı. Capilona Suspension Bridge de bu zamanda çok güzeldir. Queen Elizabeth Park ile Stanley Park’ın belli yerlerini de ışıklarla süslerler. Dolayısıyla Vancouver’da özel bir Christmas anlayışı vardır ve bu dönemde bütün insanlar hoş vakit geçirir.

8. Vancouver’a geldiğinizde Victoria ve Whistler’a gidebilirsiniz.

8. Vancouver’a geldiğinizde Victoria ve Whistler’a gidebilirsiniz.

Sezonluk Tofino ve Portland – Oregon turları da var. Rocky dağlarına gidebilirsiniz, oldukça meşhur. Alberta eyaletindeki Banff Ulusal Parkı’na götürüyorlar, ben şahsen gitmedim. Ben Vancouver’daki ABD konsolosluğundan 10 yıllık turist vizesi aldım ve 2 defa Seattle’a gittim. Orada ABD vizesine başvurmak isterseniz öğrenci vizesiyle gitmeniz study permit’inizin olması gerekiyor. Bunun dışında Victoria ve Whistler’a gittim. Victoria’daki The Butchart Gardens çok güzel ve büyük bir botanik bahçe, meşhur bir hikayesi de var ve yılda 1 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. Vancouver’ı seçmemdeki en önemli nedenlerden biri bu tarz bahçe ve parklara meraklı olmam ve çok sevmem, ve tabiki doğası. Whistler da çok güzel bir kasaba.

9. Vancouver Ekim – Kasım aylarında yağmurlarıyla meşhur, hava genellikle kapalı.

9. Vancouver Ekim – Kasım aylarında yağmurlarıyla meşhur, hava genellikle kapalı.

2016 ekim ayında sadece 3 gün yağmursuz geçmiş ve rekor kırılmış. Bu aylarda havanın genelde kapalı ve yağmurlu olması bazı kişilerde sıkılma problemi yaratabilir. Kar yağmaz diyorlardı ama Vancouver’a Aralık ayında yoğun miktarda kar yağdı. Söylediklerine göre en son 3-4 sene önce böyle kar yağmış. Hava aşırı soğuk değil, en fazla -6 dereceyi gördü. Kış aylarında Kanada’nın diğer kısımları -30’lara kadar dayanıyor.

10. Vancouver’ın en önemli problemlerinden biri önemli sayıda evsiz insan olması.

10. Vancouver’ın en önemli problemlerinden biri önemli sayıda evsiz insan olması.

Sokaklarda evsizler görmek mümkün ama kesinlikle bir zararları yok. Bir de Vancouver’daki konut fiyatlarının pahalılığı meşhurdur. Ben aylık yemekli homestay fiyatını da pahalı buldum.

11. Vancouver’da günlük yaşam masrafları normal.

11. Vancouver’da günlük yaşam masrafları normal.

Ulaşım kartı olan compass card’a aylık 90 dolar verip 1 ay boyunca istediğim kadar kullanıyordum. Vancouver şehir merkezinde bazı yerlerde havadan giden metro Skytrain’i kullanarak birçok yere ulaşabilirsiniz. Sadece ev-konut fiyatları pahalı.

12. Vancouver’da statta hem futbol maçı hem buz hokeyi maçı izledim.

12. Vancouver’da statta hem futbol maçı hem buz hokeyi maçı izledim.

BC Place çok güzel bir stadyum, Vancouver Whitecaps diye futbol takımları var MLS liginde oynuyorlar ama çok çok iyi değiller. Rogers Arena da Vancouver’ın buz hokeyi takımına ev sahipliği yapıyor, Vancouver Canucks. Buz hokeyine daha çok meraklılar. Güzel bir atmosferi var.

13. ILSC’deki hocalar çok iyi ve çok yardımsever.

13. ILSC’deki hocalar çok iyi ve çok yardımsever.

Ancak university pathway (dil eğitiminden sonra üniversite veya kolejlere geçiş) programı gereği sabah 9 – akşam 4 arası ders görmek yorucuydu. Yurtdışında dil eğitimi görmek isteyenlere önce Türkiye’de belli bir seviyeye gelmelerini tavsiye ederim. Burada beginner seviyesinden başlarsanız bazı Türklerden duyduğuma göre Türkiye’deki okullardan pek bir farkını göremeyebilirsiniz. Türk nüfusu ne çok yoğun ne çok az. Türklerle çok sık dolaşmaktan itina etmenizi tavsiye ederim. Sürekli birbiriyle dolaşan Türk grupları çok gördüm, bu hataya düşmeyin, geliş amacınıza aykırıdır. Benim arkadaşlarım büyük çoğunlukla yabancılardı.

14. ILSC’deki öğrenciler büyük çoğunlukla Güney Amerika ve Asya’dan.

14. ILSC’deki öğrenciler büyük çoğunlukla Güney Amerika ve Asya’dan.

Brezilya, Meksika ve Kore’den gelen öğrenciler başı çekiyor. Suudi Arabistanlı öğrenciler de görmek mümkün, Ortadoğudan bir de Birleşik Arap Emirlikleri’nden birisiyle tanıştım. Özellikle çok fazla Koreli var, her sınıfta en az 4 tane Koreli vardır. Bunların dışında Asya’dan çok yoğun olmamakla birlikte Tayvan ve Japonya’dan gelenler var. Sadece 2 tane Çinli gördüm ve 1 Taylandlı gördüm. Güney Amerika’dan Brezilyalı dışında bir Kolombiyalı ve bir Ekvadorlu ile tanıştım ve bir de Şilili gördüm. Meksika’dan gelenler yoğun, bunun dışında Orta Amerika’dan gelen bir Panamalı gördüm. Çok fazla Avrupalı görmek mümkün değil, Avrupa’dan gelenler çoğunlukla Alman ve İsviçreli, bunun dışında birer Fransız, İtalyan, Rus, Ukraynalı ve Belçikalı ile tanıştım. Dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak muhteşem bir deneyim. Kanada birçok farklı milletden, dinden, kültürden insanın istediği gibi özgür biçimde yaşayabildiği kozmopolit bir ülke. Bir göçmen ülkesi olarak da bilinir. Farklı kültürlere, insanlara inanılmaz bir tolerans ve açıklık var. Vancouver’a giderseniz eşcinsellerin onur yürüyüşüne (pride parade) denk gelebilirsiniz, ki buna Kanada başbakanının da bir keresinde katıldığı biliniyor.

15. Her ay 1 kur görüyorsunuz. 1 kur 4 haftada tamamlanıyor.

15. Her ay 1 kur görüyorsunuz. 1 kur 4 haftada tamamlanıyor.

İlk 3 hafta derslerle ağırlıklı geçiyor. 4. haftanın Salı günü exit test oluyor. Çarşamba hoca sizinle mülakat yapıyor ve exit testiniz ile diğer kriterlere bakarak bir sonraki seviyeye yükselip yükselemeyeceğinize karar veriyor, bazen mevcut seviyede biraz daha zamana ihtiyacınız olduğuna karar verebiliyor.

16. Academic Preperation dersleri essay yazmayı öğretmeye odaklanmış.

16. Academic Preperation dersleri essay yazmayı öğretmeye odaklanmış.

Buradaki öğrenciler genelde dil eğitiminden sonra Kanada’da kalıp kolej ve üniversitelerde okumayı hedeflerler. AP derslerinde her ay sonunda bir research essay tamamlayıp hocaya gönderiyorsunuz. Grammar hatası yapmaktan korkmanıza gerek yok, ileri seviyede bile istisnasız her öğrencinin kağıdı hocanın düzeltmeleriyle doludur.

Academic Preperation sınıflarında, Intermediate (orta) seviyelerinde hocalar genelde kullandığınız dile dikkat ederken advanced (ileri) seviyesinde dilden ziyade önemli olan tezinizi savunabiliyor musunuz buna dikkat ederler, üniversite ve kolejlerde önemli olan da budur. Tüm bunların amacı öğrenciyi dil eğitiminden sonra üniversite ve kolejlere hazırlamaktır.


%30'a varan indirimlerle Kanada'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Çağdaş Salın