Malta Dil Okulu Günlüğüm ve Malta Serüvenim

Malta Dil Okulu Günlüğüm ve Malta Serüvenim

Malta dil okulu hiç aklımda yoktu aslında. Her şeyden önce ben de her üniversite öğrencisi gibi derslerim dolayısıyla İngilizceye çok ihtiyaç duydum. Haliyle yurtdışında daha kolay dil öğreneceğimi düşündüm. Gitmeye karar verdiğimde iki seçenek vardı önümde; Work and Travel ve dil okulu. Her şey nasıl başladı, nasıl gelişti hepsini anlattım. Okumaya devam.

1. Neden dil eğitimi seçtim?

1. Neden dil eğitimi seçtim?

Work and Travel hayalleri kurarken kendimi dil eğitiminde buldum. Work and Travel ve Erasmus için yeterli zamanım yoktu. Diş hekimliği okuduğum için yaz tatilim sadece 2 aydı. Bu durumu değerlendirmek ve kısa sürede İngilizcemi geliştirmek istiyordum.

Yaz aylarımı tatilde yatarak geçirmek bana hiçbir şey katmayacaktı. Derslerimin bazıları İngilizce olduğu için zorlanmadan mezun olabilmem, ileride uzmanlık yapabilmem, yurtdışında özgürce gezip yeni insanlar, yeni kültürler tanıyabilmem için İngilizce öğrenmem şarttı. Benim için en uygun programın dil eğitimi olduğuna karar verdim.

2. Peki ya neden Malta'da dil okulu?

2. Peki ya neden Malta'da dil okulu?

Dil okuluna yazın gidecektim. Gittiğim yer sıcak olmalıydı, deniz olmalıydı. Dil eğitimi alırken aynı zamanda tatil de yapmalıydım. Kapalı, yağmurlu havalar bana göre değildi. Aynı zamanda dil okulu fiyatları da benim için önemliydi. Malta dil okulu fiyatları diğer ülkelere göre çok daha uygundu. Hava durumu da tam benlikti. Ufak bi ada ülkesi olduğu için her yer denizdi. Denizi seven biri olarak daha fazla düşünmeme de pek gerek olmadı. Malta’daki am Language Studio dil okuluna kayıt oldum. Malta konusundaki tek endişem Türkler tarafından çok tercih edilmesi ve ülkede 2 ana dil konuşulmasıydı.

3. Schengen vizesi ve Malta uçak biletinizi erkenden ayarlayın.

3. Schengen vizesi ve Malta uçak biletinizi erkenden ayarlayın.

Malta uçak biletini vizem çıkmadan aldım. Bu büyük bir riskti ama bilet fiyatları gittikçe yükseliyordu. Bu yüzden Malta’ya yazın gidecekseniz vizeye erken başvurmanızı tavsiye ederim. ”Üniversiten devam ediyorsa, eğitim için gidiyorsan büyük ihtimal vize çıkıyor” dediler ben de ona güvendim. Ama bu çılgınlığı ben yaptım siz yapmayın. Size tavsiyem dil eğitimi programınızı son ana sıkıştırmamanız ve vize için erken başvurmanız olacaktır.

4. Yolculuk başlamadan daha ne arkadaşı?

4. Yolculuk başlamadan daha ne arkadaşı?

Yolculuk başlamak üzereydi. Ailemle vedalaştım ve pasaport kontrol sırasına girdim. Buruktu içim, yalnızdım. Biraz da kıpır kıpırdı ne olacağı hakkında bi fikrim yoktu. İlk defa böyle bir şey ile karşı karşıyaydım. Kuyruk çok uzundu arkamda aynı benim gibi bir kız vardı, yalnızdı. Hemen sordum: ”Yolculuk nereye?”. İngiltere’de dil eğitimine gidiyordu. Aynı benim gibi 6 hafta dil okuluna. Sonra tanıştık aynı üniversitede okuyormuşuz. Programımız boyunca takip halinde kaldık, hala da konuşuyoruz.

5. Malta'da dil okulu konaklamasını paylaşımlı daireden yana kullandım.

5. Malta'da dil okulu konaklamasını paylaşımlı daireden yana kullandım.

Yurtdışında olmanın verdiği ufak endişeler vardı. Ama okul görevlileri beni havaavalanında karşıladığında kendimi daha iyi hissettim. Beni hemen apart daireme kadar götürdüler.

Malta’da nerede kalınır” diye merak eden varsa, okullar genelde 2 seçenek sunuyor: Birisi paylaşımlı apart daire, diğeri de aile yanında konaklama. Her ikisinin kendine göre avantajı ve dezavantajı var. Benim okulumun 2 tanesi lüks olmak üzere 6 tane apartman bloğu vardı. Suit bloklar diğerlerine göre daha geniş ve klimalıydı. Ben suit olmayan paylaşımlı apartlarda kaldım, çok da memnundum. 5 arkadaş bir dairedeydik ve ortak mutfak ve salonumuz vardı. Odada 2 kişi kaldık. Odamızda bize özel banyomuz ve tuvaletimiz vardı. Malta’da konaklama alan öğrenciler genellikle apartı tercih ediyor.

Mutfak malzemeleri tamdı ve her gün bir sorunumuz, eksiğimiz var mı öğrenmek için bir görevli geliyordu. Aynı zamanda haftada bir temizlikçi geliyordu. Aile yanında kalan arkadaşlarım da vardı. Bizim yemeğimizi kendimiz yapmamız gerekiyordu ama aile yanında yemek aile tarafından hazırlanıyordu. Kimisi için bu avantaj ama her yemeği yiyemeyenler içinse dezavantajdı.

6. Okuldaki ilk gün seviyemin altında sınıfta başladım.

6. Okuldaki ilk gün seviyemin altında sınıfta başladım.

Okul yolumu bilmiyordum. İlk gün telefondan harita kullanarak gittim okuluma. Girişte sekreterlik vardı. Benim gibi yeni öğrenciler orada bekliyordu. Önce bizi bir sınıfa aldılar ve okulun tanıtımını yaptılar. Tanıtım yapan hocanın dili gayet anlaşılırdı ve herkes çok tatlıydı.

İlk gün olduğu için seviye tespit sınavına girecektik. Sınavını internet üzerinden yapanlar vardı. Ben okulda olmayı tercih etmiştim ders sonunda beni sınava aldılar. 2 kişi ufak bir odada sınav olduk. Sınav çıkışında o arkadaş ile terasta bir kahve içtik, tanıştık. Fransızdı arkadaşım. İngilizcem yetersizdi farkındaydım. Sınav sonucum hemen açıklandı hoca sınıfımı söyledi. Aynı zamanda bana dedi ki: ”Sen bu sınıfın iyilerindensin, sınıfa bak eğer kolay gelirse değiştirelim”. Ben de ilk dersime girdim böylelikle. Gerçekten sınıf bana göre değildi. Ders çıkışı hocaya söyledim beni bir üst sınıfa yönlendirdi. O sınıfta aldım dersimi. Sınıf öğretmenim benden memnun kaldığı için de bu sınıfta devam ettim.

7. Malta'da günlük harcama ve alışverişimi nasıl yaptım?

7. Malta'da günlük harcama ve alışverişimi nasıl yaptım?

Malta euro kullandığından dolayı fiyatların Türkiye’ye göre yüksek olması normal. Bu yüzden ben yemeklerimi genelde evde yaptım. Alışverişlerimi süpermarketlerden yapıyordum. Türkiye’nin Bim’i varsa Malta’nın da Lidl’ı vardı. Böylelikle hem harcamama dikkat ettim hem de birçok arkadaşımla farklı kültürlerden yemekler tattım.

Malta’da alışveriş denince kıyafet alışverişi gelir akıllara. Benim gittiğim dönemde Zara, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius gibi markalarda güzel indirimler vardı. Eğer şanslıysanız siz de denk gelebilirsiniz.

8. Geleneksel yemekler kapışıyor. Bu bir düello mu?

8. Geleneksel yemekler kapışıyor. Bu bir düello mu?

Az önce söylediğim gibi evde yemek yapmanın en büyük avantajı yemeğimizi paylaşmaktı. Apart arkadaşlarımla beraber yemek yapıp kapıştırıyorduk kültürleri. İtalyanlardan makarna, lazanya, pirinç salatası, risolotti, tuzlu kek gibi şeyler denedim. Apart arkadaşım yemek yapmayı seviyordu. Kurban bayramında ise kavurma, et ve pilav yaparak Japon, Koreli, Hollandalı ve Türk arkadaşlar ile hep beraber bayramı kutladık. Malta’da yemek konusunda hiç sıkıntı yaşamadık.

9. Türkler için Malta'da dil eğitimi uygun mu?

9. Türkler için Malta'da dil eğitimi uygun mu?

Birçok kişi Malta hakkında ön yargıya sahip. Bence Malta dil eğitimi için tam gidilecek yer. Türkiye’ye yakın, Avrupa’ya yakın, fiyat olarak uygun. Evet, Türkler fazla ama siz yabancılarla arkadaşlık kurmak istediğiniz taktirde bu bir problem değil. Hatta bazen Türklerin olması yeni gelenlerin alışması, yardım alması konusunda büyük avantaj.

10. Malta'da yapılacak şeyler istemediğiniz kadar çok!

10. Malta'da yapılacak şeyler istemediğiniz kadar çok!

Malta’da yapılacak birçok aktivite var. Görülmesi gereken 2 tane adası, farklı tip sahilleri, hareketli gece hayatı, su sporları, adrenalin sporları, kafeleri, alışveriş yerleri ve daha bir çok şey. Zaten yabancı kültürler tanıyıp farklı arkadaşlar edinip sokaklarında yürümek bile çok keyifli. Yine de Malta’da yapılacak şeyler olarak birkaç şey sayacak olursak dalış, ata binme, zipline, tekne turu, trekking, tırmanma, uçurum dalışı, müze ve şehir gezileri örnek verilebilir.

11. Malta'da ulaşım çok rahat. Sadece nereye nasıl gideceğinizi bilmelisiniz.

11. Malta'da ulaşım çok rahat. Sadece nereye nasıl gideceğinizi bilmelisiniz.

Malta, çok küçük bir ada ülkesi olduğu için her köşesini otobüs ile gezebilmeniz mümkün. Ben genellikle feribot ve otobüs kullandım. Bileti otobüse bindiğinizde alabilirsiniz. Feribota binerken öğrenci kartınızı gösterin derim, öğrenciye indirim yapıyorlar.

12. Tek dil bana yetmedi, diğer dillerden de bir şeyler öğrendim.

12. Tek dil bana yetmedi, diğer dillerden de bir şeyler öğrendim.

Birçok İtalyan arkadaşım oldu ve herkesten bir şeyler öğrenmeye çalıştım. İtalyanca ”Merhaba nasılsın?” muhabbetinden sonra birçok kelime ve cümle öğrendim. Bu öğrendiklerimi de İtalya gezimde kullandım. Bana çok şey kattı 😀 Sadece İtalyanca da değil Korece ve Japonca da öğrenmeye çalıştım.

13a. Okulun binası yeni ve sınıfımız çok güzeldi.

13a. Okulun binası yeni ve sınıfımız çok güzeldi.

Okulum am Language Studio, tipik Malta evlerinin bulunduğu bir sokakta butik bir binada yer alıyor. Okulda manzaralı bir teras ve kafe var. Sınıfım yaklaşık 10 kişilikti ve her hafta yeni öğrenciler geliyordu. Bu sayede çok fazla arkadaşım oldu.

13b. Malta'daki dil okulum am Language Studio, işinin hakkını veriyor.

13b. Malta'daki dil okulum am Language Studio, işinin hakkını veriyor.

Sınıf öğretmenim İngiliz aksanı kullanıyordu ve çok tatlıydı. Bir numara olduğunu düşünüyorum. Ders kitaplarımız konuşmaya çok ağırlık veriyordu. Bunun yanında dinleme, yazma, telaffuz, okuma ve dil bilgisi de vardı. Okulumun her hafta yenilenen etkinlik programı harikaydı. Herkes sıcakkanlı olduğu için ben bir sıkıntı çekmedim.

14. Malta ile ilgili ilginç bilgiler verecek olursam aklıma bunlar geliyor.

14. Malta ile ilgili ilginç bilgiler verecek olursam aklıma bunlar geliyor.
  • Trafik sol şeritten akıyor. Yani sürücü sağ koltukta oturuyor.
  • Süpermarketlerden aldığınız poşet için ücret ödüyorsunuz. Marketlere sırt çantası ile gitmenizi tavsiye ederim.
  • Yerli halk genelde tombiş. Kullandıkları alkolden ve hamurlu yemeklerden kaynaklanıyor sanırım.
  • Zamanında Osmanlı buralara kadar gelmiş, adayı almış. Sonradan İspanyol ve diğer Hristiyan birliği gelip elimizden almışlar.
  • Yaklaşık 20-25 sene önce devlet okullarında Arapça eğitimi de veriliyormuş.

15. İngilizce dil seviyem ne duruma geldi?

15. İngilizce dil seviyem ne duruma geldi?

İlk gün sınav sonucunda elementery sınıfına yönlendirdiler ama bana derste çok basit geldiği için görüşüp pre-intermediate sınıfına gitmiştim. Kursumu bu sınıfta sonlandırdım.

Dönmeden 1 hafta önce üst seviye intermediate için yeterlilik sınavına girdim ve 100 üzerinden 2 puan eksik ile üst sınıfa geçemedim. Ama bu benim için pek önemli değildi. Çünkü ben İngilizcemin geliştiğinin farkındaydım ve sınıf öğretmenim gerçekten mükemmeldi. Başlangıçta konuşurken çok düşünen ben, sonlara doğru kendimi çok ilerlettim. Dilimin ne kadar geliştiğini en iyi Malta’dan ayrılırken İtalya uçağında fark ettim.

16. Malta'da gezilecek yerler ve daha fazlası.

16. Malta'da gezilecek yerler ve daha fazlası.

Malta’nın merkezinden başlayacak olursak; başkent Valletta, Sliema ve St. Julian’s şehirleri ilk gezilecek yerler bana göre. Malta gece hayatı ile ünlü Paceville caddesi sağlı sollu onlarca mekanıyla bir kez olsun görülmeye değer bir yer. Onun dışındaki Malta’nın doğal güzelliklerini sayacak olursak; Blue Grotto, Coral Lagoon, St. Peters Pool, Comino Adası’ndaki Blue Lagoon ve Gozo Adası mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Ayrıca; St. John’s Katedrali, Mdina, Marsaxlokk, Popeye Village, Golden Bay plajı Malta’da gezilecek en güzel yerler. Benim favorim Comino Adası’ndaki Blue Lagoon oldu. Görenleri şaşkına çeviren berrak denizi Malta’daki en güzel yer olabilir. Benim tavsiyem sıcak havalarda gidin. Akşamları başkent Valletta’da çok hoş oluyor. Işıl ışıl sokaklarda kafe ve restoranlarda oturmak huzur verici. Mdina ise tarihi sokaklarıyla sizi etkileyecektir.

17. Malta'da yaşam ve dikkat etmeniz gereken durumlar.

17. Malta'da yaşam ve dikkat etmeniz gereken durumlar.

Malta’da her gün bir festivale denk gelmeniz mümkün. Halk eğlenmeyi çok seviyor. Milli ve dini tatilleri çok fazla. Pazar günleri ve dini günlerde açık market ve alışveriş merkezi gibi yerler bulmanız çok zor. Diğer günlerde ise mağazalar akşam 8 gibi kapanıyor. Gece ise Malta’da gece hayatı başlıyor.

18. Son günlerde hüzün ve heyecanı bir arada yaşadım.

18. Son günlerde hüzün ve heyecanı bir arada yaşadım.

Son günler yaklaştıkça bir yandan İtalya heyecanı sararken, arkadaşlarımdan ayrılacak olmanın hüznü vardı. Yakın arkadaşlarımla vakit geçirmeye çalıştım bol bol. Artık dönme vaktiydi. Zamanın nasıl geçtiğini bile anlamamıştım. Döneceğim son gün gözlerim yaşlıydı.

19. Eğitimin sonunda İtalya'da 4 şehir gezdim.

19. Eğitimin sonunda İtalya'da 4 şehir gezdim.

Hazır Schengen vizem varken değerlendirmemek olmazdı. Dönüş biletimi İtalya’dan aldım ve kendime bir haftalık İtalya turu planladım. Gitmeden önce kalacak yerlerimi rezerve ettim. Rotamı oluşturdum. 1 haftada Pisa, Floransa, Bologna ve Roma’yı gezdim.

Gezerken yalnızdım ve benim için gerçekten çok farklı bir deneyimdi. Her şey olağanüstüydü. Bologna’da Malta’dan edindiğim arkadaşımın evinde kaldım. Farklı kültürden insanlarla tanıştım. Tanımadığım insanlardan yardım aldım. Malta’da geliştirdiğim İngilizcem ile her şey daha kolay ve güzeldi.

20. Sonuç olarak Malta'da dil okulu bana ne kattı?

20. Sonuç olarak Malta'da dil okulu bana ne kattı?

Konuşma dilim çok gelişti, kelime bilgilerim arttı. Şu anda okulda İngilizce işlenen dersler, yapılan konferanslar, dinlediğim şarkılar, izlediğim dizi ve filmler çok daha anlamlı geliyor. Benim tanıdığım Malta’da dil eğitimi alan öğrencilerin yorumları da genelde bu şekildeydi.

Malta’nın bana kattıkları sadece İngilizce değildi. Dünyanın dört bir yanından arkadaşlarım oldu; farklı kültürler, dinler tanıdım. Dünya görüşüm değişti. Elimden geldiğince Türkiye’yi iyi temsil etmeye çalıştım ve herkese Türkiye’nin ne kadar güzel olduğunu anlattım.

21. Bonus: Malta'daki Japon arkadaşım Türkiye'ye ziyaretime geldi.

21. Bonus: Malta'daki Japon arkadaşım Türkiye'ye ziyaretime geldi.

Malta dil okulundan sınıf arkadaşım olan Yumi, İstanbul’a gelmek istediğini söyledi. Ben de seve seve çağırdım. İtalya’da beni evinde ağırlayan arkadaşım gibi ben de Yumi’yi evimde misafir ettim. Birlikte en güzel yerleri gezdik, İngilizcemizi pekiştirdik. İkimiz için de unutulmaz bir hayat deneyimi oldu.

2 aylık bir yaz döneminde hem tatil yapıp, hem dil öğrenip hem de tüm bu deneyimleri daha başka nasıl yaşardım diye düşündüğümde aklıma pek de seçenek gelmediğini fark ettim. Malta’nın en iyi dil okulları arasında olan am Language Studio, eğitimi ve ambiyansı açısından beni fazlasıyla tatmin etti. Bu yüzden ”iyi ki Malta’da dil okuluna gitmişim” diyorum.


%30'a varan indirimlerle Malta'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Dilanur Demiroğlu

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği