İngiltere’nin Hangi Şehrinde Dil Eğitimi Almalısınız?

İngiltere’nin Hangi Şehrinde Dil Eğitimi Almalısınız?

İngiltere’ye dil okuluna gidecek olanların ilk karar vermeleri gereken nokta hangi şehirde eğitim görmek istediklerine karar vermeleridir.

Karar verme aşamasında size yardımcı olacak hususları şu başlıklar altında toplayabiliriz:

Bütçeniz, sosyal kişiliğiniz, eğitim kriterleriniz ve gittiğiniz şehirden ne beklediğiniz…

Kuzey

İngiltere’nin kuzeyinde Liverpool, Manchester ve Leeds başlıca şehirlerdir. Kuzeye gidecekler için söylenen en önemli şey aksan hakkında olanlardır herhalde.

Aksanlarının çok kaba ve alıştığımız İngilizceden farklı olduğu söylenir. Ben eğitimimi Manchester’da aldım ve bana bu kadar abartılacak farklı bir aksan gibi gelmedi. Hafta sonu tatillerinde Manchester’ın çevre şehirlerini dolaşırken en fazla farklılık Liverpool da başıma geldi. Bir taksiciye ücreti ödedikten sonra bana ”TA” dedi. evet aynen okunduğu gibi ”TA”. Sonradan okuldaki hocalara sorduğumda Thanks’ın daha da kısaltılmış olduğunu söylediler. Yani en farklı aksan Liverpool’da. Manchester’da abartılacak bir şey yok. Ama daha da kuzeye giderseniz İskoçya mesela. Evet, burada bayağı fark var.

Yaşam giderleri diğer Londra ve Londra’ya yakın olan şehirlere nazaran daha insancıldır. Hava koşulları İngiltere geneline göre normaldir. Kışları çetin geçmekte olup yazları güneşi görebilirsiniz.

Güney

Güneyde de öğrenci cennetti denilen Brighton, Southampton, Eastbourne ve Bournemouth şehirleri var. Her ne kadar deniz kenarında ve harika kumsalları olmasına rağmen yazın bile pek denize giren göremezsiniz. Yani bu sizi kandırmasın. Özellikle yazın gitmeyi düşünenler.

Brighton öğrenci şehri olduğu için pahalıdır. Yazları yaz okulları nedeni ile aşırı derecede 12-16 yaş arası çocuklar vardır ki bu sizin dil okulunuzda da olacaktır.

Batı

Batıda Bristol başta olmak üzere Bath ve küçük kasaba şehirleri var. Diğer şehirlere göre hayat 12, özellikle de kışın 10 gibi biter. Yaşam giderleri diğer şehirlere göre daha ucuzdur. Sakin bir kişiliği olan, dolaşmayı ve gezmeyi pek sevmeyenlere tavsiye edebilirim.

Doğu

Canterbury sevimli bir İngiliz kasabasıdır. Yaşam giderleri normaldir ve Londra’ya yakınlığıyla da avantajlıdır.

Merkez

Merkezde Londra yer almaktadır ve dünyanın en pahalı şehirleri listesinde üst sıralarda yer alır. Herhalde bu size Londra’da yaşam giderleri hakkında biraz bilgi vermiştir. Ama kesinlikle görülmesi gereken bir şehirdir. Zaten Oxford ve Cambridge gibi diğer şehirlerde de eğitim alsanız trenle her yere ulaşım var. Bir iki hafta önceden ucuz bilet alarak hafta sonu tatilinizi Londra’da geçirebilirsiniz.


%30'a varan indirimlerle İngiltere'de İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


İngiltere'de dil eğitimi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Onur Tütüncü

1988 ılık bir ağustos sabahının 24'unde dünya'ya geldim peşi-sıra devam eden 6 yıl pek bir şey hatırlamamakla geçti. İlk ve orta öğretimimi izmirde üniversite eğitimimide muğlada tamamladım... Şu sıralar Ege üniversitesinde spor psikolojisi üzerine yüksek lisans yapmaktayım...