İngiltere’de Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

İngiltere’de Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Eveeet. İngiltere’de dil okuluna gitmek için en can alıcı konulardan biri. Hangi okul, hangiii okullll ( farukkk eczanesii farukk eczanesii 🙂 )

İngiltere’de 100’ün üzerinde British Council akrediteli okul mevcut. Gideceğiniz okulun British Council akrediteli olması size vize işlemlerinde artı 1 yazacaktır. Okul konusunda ben kılı kırk yararak 40 okul ile ilgilendim aralarında 5 yıldızlı olanlar da vardı, 2 yıldızlı olanlar da. Çok ucuz olanlar da vardı çok pahalı olanlar da. Ben Kaplan International’ın Manchester şubesini seçtim.

Öncelikle kendi okulumdan bahsedeyim. Herhalde en çok merak edilen konuları şu başlıklar altında toplayabiliriz: Okulda Türk oranı nasıldı? Okulun kalitesi nasıldı? Öğretmenler nasıldı?

Okulda Türk Oranı

Yazın ortasında okula başladığım için okul oldukça kalabalıktı. Şunu da belirtmekte fayda var. Aslında Kaplan International’ın Manchester’da iki okulu var.

Biri Summer School dedikleri yaz okulu, sadece yazın hizmet veriyor diğeri ise Main School dedikleri merkez okul eğer kaydınızı gitmenize çok yakın bir zamana bırakırsanız yoğunluk nedeniyle sizi Summer School‘a atıyorlar. Ki bundan inanın çoğu acentaların bilgisi yok. Bir gidiyorsunuz size sizin okul yaz okulu diyorlar, başka bir yere gitmenizi söylüyorlar. Eh farkı var mı desen bence yok denecek kadar az.

Bir diğer önemli konu ise Türklerin İngilizce seviyeleri. Ben İngiltere’ye gelip de advance seviyeden başlayanı görmedim yani. ”Avrupa’ya nazaran dil bilgimiz yok denecek kadar az” dememe gerek yok sanırım! Bu yüzden gelen bütün Türkler alt seviyelerden başlıyor. Yani size tavsiyem buraya gelmeden önce Türkiye’de bir seviye İngilizce kursuna gidin. Size yurtdışında çok avantaj sağlayacaktır.

Evet, gelelim esas konuya. Türk sayısı; elementary, pre-intermediate ve intermediate seviyelerinde oldukça fazla, dönemsel olarak yazın bu seviyelerde sınıf başına 3-4 Türk düşüyor kışa doğru ise de sayı 1-2 Türk’e kadar düşüyor. Okul biraz pahalı diye özellikle kış ayları Türk sayısı oldukça azalıyor.

Okulun Kalitesi Nasıldı?

İngiltere’nin en büyük gelir kaynaklarından biri dil okulları ve okulların hemen hemen hepsi British Council akrediteli. Bu yüzden gideceğiniz okulların çoğu kalite bakımından ortanın üstünde. Okulların hepsinde akıllı tahta – ferah sınıflar – Wifi – vb. Araç gereçler mevcut. Kaplan International ise gerek sosyal aktiviteler gerek öğrenciye verdikleri değer bakımından gayet iyi. Gitmek isteyenlere tavsiye ederim.

kaplan-class-2

Öğretmenler Nasıldı?

Bence en önemli konu bu. Çünkü okul size dil öğretmiyor, öğretmenler öğretiyor. Bu bakımdan öğretmenlerin kendi eğitim düzeylerinin yüksek olması gerek. Öğretmenlerin hemen hemen hepsi İngiliz dil edebiyatı bölümünden mezun ve alanlarında tecrübeli öğretmenler. Bu da size ders içeresindeki derse katılımınızı yükseltiyor ve İngilizce öğreniminizi kolaylaştırıyor.

Bir de ben Yoğun İngilizce programına kayıt olmuştum, ekstra dersler kendi arasında bir kaç programa ayrılıyor speaking-writing, IELTS, reading vb. Ben speaking-writing dersine kayıt oldum. Bu derslere de ana dili İngilizce olan İngiliz hocalar giriyor ama çok da faydalı geçmiyor açıkçası. Biraz zaman kaybı gibi geldi ve istediğim verimi alamadım. Sonra ekstra derslerimi IELTS programı ile değiştirdim bu biraz daha faydalı oldu. Sık sık örnek testler çözüyorduk.

Gelelim Hangi Okula!

İlk olarak gideceğiniz şehre karar verdikten sonra okul seçmek biraz daha kolay oluyor. Dediğim gibi hemen hemen her okul British Council’e üye oldukları için belli standartlara uymak zorundalar. Bu British Council, onaylı okulları standardize ediyor. Yani okulunuz British Council akrediteli ise içiniz biraz rahat edebilir.

Bunların yanı sıra İngiltere’de bu büyük pastadan pay almak isteyen TABELA OKUL adı altında fason okullar da var. Ve bunlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bu tür okullar özellikle Londra’da oldukça fazladır. ”Peki iyi okul olması için nelere dikkat etmeliyiz?” derseniz:

  • Gitmek istediğiniz okulun başka şubesi var mı? (Ulusal veya uluslararasına yayılmış, kurumsallaşmış zincir okullardan daha çok verim alırsınız. Çünkü kurumsallaşmış okullar sizi daha çok ciddiye alır ve bir şikayet söz konusu oldu mu muhatap birilerini bulursunuz.)
  • Daha önce söz konusu okula giden birileri ile mesajlaştınız mı? (Forum, blog vb. bence en önemlisi bu! Yapmadıysanız yapın.)
  • British Council akrediteli mi?
  • Söz konusu okulun web sitesinde yeteri kadar ve aydınlatıcı bilgiler yer alıyor mu? (Bazı okulların web sitelerinde sadece okul resmi ve fiyatlar var)
  • Gideceğiniz söz konusu okul sadece İngilizce dili üzerine mi uzmanlaşmış? (Bazı Business Collage adı altında olan okullar ekstra gelir için İngilizce kursuda vermekte)

Bunlara dikkat etmelisiniz!


%30'a varan indirimlerle İngiltere'de İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


İngiltere'de dil okulu ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Onur Tütüncü

1988 ılık bir ağustos sabahının 24'unde dünya'ya geldim peşi-sıra devam eden 6 yıl pek bir şey hatırlamamakla geçti. İlk ve orta öğretimimi izmirde üniversite eğitimimide muğlada tamamladım... Şu sıralar Ege üniversitesinde spor psikolojisi üzerine yüksek lisans yapmaktayım...