Polonya’da Mimarlık Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polonya’da Mimarlık Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa’nın son yıllardaki parlayan yıldızı Polonya’da eğitim kalitesi her geçen yıl artmaktadır. Uluslararası platformda birçok projeye ortaklık yapan ve çok fazla partnerliği olan Polonya üniversiteleri, mezunlarının başarılarıyla da kendisini göstermektedir. Polonya son yıllarda gelişen ekonomisi ve köklü üniversiteleriyle mimarlık eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülkeler arasındadır. Polonya’da mimarlık okumak isteyen adaylar için dünya sıralamasında yer edinmiş devlet üniversitelerinin yanı sıra vakıf üniversiteleri de bulunmaktadır. Mimarlık eğitimini son derece önemseyen üniversitelerde öğrencilere kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Mimarlık lisans programları 7- 8 dönem (3,5 – 4 sene) sürmektedir.

Başvuru ve Kabul Şartları

Polonya üniversitelerine başvuru yapabilmeleri için gerekli tek şart lise mezunu olmalarıdır. Türkiye’de üniversite sınavına girmiş olmak gerekmemekle birlikte, farklı bir sınava girmeniz gerekmemektedir. Diploma ortalamanızda dikkat edilecek olan matematik ve geometri dersleri olacaktır. Başvuru sırasında okullara göre değişmekle beraber bazı üniversiteler öğrencilerden Portfolyo isteyebilir.

Polonya’da Mimarlık Üniversiteleri

Polonya’da mimarlık eğitimi alabileceğiniz üniversiteler Poznan Teknik Üniversitesi, Krakow Teknoloji Üniversitesi, Lodz Teknoloji Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi. Polonya’da Mimarlık eğitiminin önde gelen ismi Poznan Teknik Üniversitesi‘dir. Polonya’da üniversite eğitiminde önde gelen teknik üniversitelerinden birisi olmakla beraber başta Mimarlık alanında 3.5 senelik lisans eğitimi ve diğer teknik bölümlerde Polonya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin tercihlerinde ön planda yer almaktadır.

Başvuru Tarihleri

Mimarlık bölümüne başvurular üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte Nisan – Mayıs ayı içerisinde bitmektedir.

Polonya’da İngilizce Mimarlık Eğitimi

Polonya’da eğitim dili İngilizce veya Lehçe’dir. Mimarlık eğitimini de İngilizce olarak alabilirsiniz. İngilizce yeterlilik için IELTS 6.5 skoru istenmektedir. İngilizce dil yeterliliğine sahip olmayan öğrenciler üniversitelerin bünyelerinde 1 yıla yakın eğitim alabilmektedir.

Polonya’da Mimarlık Eğitiminin Maliyetleri

Polonya’da üniversite ücretleri okullara göre değişmektedir. Polonya mimarlık üniversite yıllık program fiyatları 2.200 Euro’dan başlamaktadır. Öğrencilerin aylık (yeme, içme, barınma) maliyetleri 350-450 Euro civarında olur.

Polonya’da Mimarlık Diploması Geçerliliği

Yukarıda bahsettiğimiz Poznan Teknik Üniversitesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi Polonya’daki üniversiteler arasında en yüksek sıralamaya sahip üniversitelerdir. Aynı zamanda, YÖK’ün de güvenilir bulduğu THE World University Rankings 2018’e göre dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alır.

Polonya'da mimarlık ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burak Aydın

StudyZONE Yurtdışı Eğitim Danışmanı