Poznan Teknoloji Üniversitesi’nde Mimarlık Eğitimi Almanız için 10 Neden

Poznan Teknoloji Üniversitesi’nde Mimarlık Eğitimi Almanız için 10 Neden

Yurtdışında mimarlık eğitimi almak istiyorsunuz ve bunun için doğru bir üniversite arayışında mısınız? O zaman Polonya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Poznan Teknoloji Üniversitesi’nden bahsetmeden olmaz. 10 sebeple neden Poznan Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık okumanız gerektiğini açıklıyoruz.

1. Avrupa'da ismini duyurmuş bir okuldur.

1. Avrupa'da ismini duyurmuş bir okuldur.

Poznan Teknoloji Üniversitesi bir devlet üniversitesi olup QS Dünya sıralamalarında en iyi ilk 1000 üniversite içerisinde yer almaktadır. Diğer bilinen adıyla Poznan Teknik Üniversitesi, Polonya’nın ilk teknik üniversitesidir. Üniversite, 1995 yılında Avrupa’daki en iyi teknik üniversitelerini bir araya getiren bir organizasyon olan Gelişmiş Mühendislik Mimarlık Okulları Konferansı’nın bir üyesi olmuştur.

2. Mimarlık öğrencisine ilham verecek bir şehirde okuma fırsatı sağlar.

2. Mimarlık öğrencisine ilham verecek bir şehirde okuma fırsatı sağlar.

Miimarlık öğrencisi sanat öğrencisidir, kendisine ilham verecek bir şehirde yaşaması gerekir. Poznan, Polonya’nın merkez batısında muhteşem Varta Nehri’nin kıyısında yer alır. Geçmişi uzun yıllara dayanan şehir, Rönesans zamanından kalan şehir merkezi ve büyüleyici ünlü Ostrów Tumski katedrali ile oldukça etkileyicidir. Katedral çevresinde 3 katlı rengarenk tarihi binalar bulunmaktadır. Orta Çağ’dan beri önemli bir ticaret merkezi olduğu için çok farklı kültürden insanlardan gelip geçiği bir duraktır. Tarihi yapısı ve binaları ile turistlerin de gezilerinde uğradıkları bir numaralı şehir olmuştur.

3. Ödüllü ve başarılı öğretim kadrosuna sahiptir.

3. Ödüllü ve başarılı öğretim kadrosuna sahiptir.

1000’i aşkın eğitim personeliyle ve öğretim görevlisi başına düşen öğrenci sayısıyla ideali yakalamış kaliteli bir Avrupa üniversitesidir. Disiplinler arası yaklaşıma duyarlı, mimarlık eğitiminde özgün geçmişine karşın bilinçli ve gelişmeye açık bir eğitim kadrosuna sahiptir. Poznan Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık öğrencisi olarak fark yaratan isimlerle tasarım yapabilirsiniz. Üniversitenin öğretim kadrosu bilim ve sanat dünyasındaki en prestijli ödüllerine sahiptir. Siz de Profesör Jan Węglarz’a, Profesör Roman Słowiński, Profesör Elżbieta Frąckowiak gibi fark yaratan ödüllü isimlerle çalışma şansı bulabilirsiniz.

4. Mimarlık öğrencisinin çalıştığı ortamın teknik yeterliliğinin olması gerekir.

4. Mimarlık öğrencisinin çalıştığı ortamın teknik yeterliliğinin olması gerekir.

Lisansüstü eğitiminin kalitesi itibarı ile yurtdışından çok talep gören Poznan Teknoloji Üniversitesi, sahip olduğu en son teknoloji ürünü ekipmanlarla desteklediği araştırma laboratuvarlarıyla modern çağa uygun bir bilimsel araştırma ortamına sahiptir. Sunduğu modern, teknoloji destekli, teknik imkanlarla teknolojik gelişmelere çok önem verir ve sürekli yeni araştırmalar üzerine yoğunlaşır. Kaynak aktarımını sürekli geliştiren üniversite, uygar ekipmanlı uygulama laboratuvarları ve derslikleri ile öğrencilerine en son teknoloji ürünü cihazlarla çalışma imkanı sunmaktadır.

5. Mimarlık öğrencisi çok okur, kaynağa ihtiyacı vardır.

5. Mimarlık öğrencisi çok okur, kaynağa ihtiyacı vardır.

Mühendislik ve mimarlık bilimleri üzerine yoğun şekilde geniş bir arşivin yer aldığı Poznan Teknoloji Üniversitesi Kütüphanesi, yabancı ülkelerden gelen akademisyenlerin çalışmaları için faydalandığı bir ilim arşivi biçimine dönüştü. Özellikle bilgisayar teknolojileriyle ilgili akademik arşivini dijital ortama metin, ses dosyası ve görüntü içeriği olarak aktaran Poznan Teknoloji Üniversitesi, e-kütüphane uygulamasıyla saygın akademik arşivini dünyanın dört bir yanındaki akademisyenlerle paylaşmaktadır.

6. Mimarlık eğitim maliyeti düşüktür.

6. Mimarlık eğitim maliyeti düşüktür.

Poznan Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık bölümünden mezun olduğunuzda Avrupa Birliği’ne üye tüm ülkelerde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile hem Avrupa’da hem de dünyanın birçok ülkesinde rahatlıkla çalışabilirsiniz. Avrupa’da böyle bir eğitimi 3 buçuk senede, yıllık sadece 2000-3000 Euro gibi düşük bir eğitim ücretine okuyacaksınız. Ayrıca İngilizce olarak okuyacağınızı da belirtelim.

7. İngilizce yeterliliğine erişebileceğiniz hazırlık okulları vardır.

7. İngilizce yeterliliğine erişebileceğiniz hazırlık okulları vardır.

İngilizce yeterliliği olmayan mimarlık adayları için hazırlık okulları bulunmaktadır. Hazırlık okullarını başarıyla bitirdikten sonra Poznan Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık eğitiminize başlayabilirsiniz.

8. Bir mimarlık öğrencisinin gezmesi, diğer kültürleri de görmesi gerekir.

8. Bir mimarlık öğrencisinin gezmesi, diğer kültürleri de görmesi gerekir.

Mimarlık öğrencisi öğrencilikten başlayarak çok gezmeli, çok görmelidir. Gözünüzün değdiği her mekanı, deneyimlediği tüm anıları biriktirmelisiniz. Bunlarla vizyonunuzu beslemeli, alanlarınızı ve algılarınızı genişletmelisiniz. Poznan Teknoloji Üniversitesi’nde Sokrates/Erasmus programı kapsamında öğrencilere yurtdışı eğitim imkanı sunar, akademisyenlerinin de Avrupa’nın seçkin üniversitelerinde düzenlenen araştırma programlarına katılmasını ve çağdaş gelişmelerden haberdar olmasını sağlamaktadır. Yurtdışında birçok şirket ve araştırma kurumu ile işbirliği yapılmaktadır.

Türkiye’de üniversitelerde en çok yaşadığımız sıkıntı üniversitelerimizin uluslararası anlaşmalar konusunda yetersiz olmasıdır. Poznan Teknoloji Üniversitesi’nin; Amerika, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Güney Kore, Finlandiya, Brezilya, Portekiz, Avusturya, İsveç, Fransa, İtalya gibi onlarca ülkeyle uluslararası anlaşması vardır. Bu ülkelerdeki okulların başarılı mimarlık fakültelerinde eğitim alma şansınız vardır. Ayrıca o ülkelerden öğretim görevlilerinin de ders alma şansına sahip olursunuz.

9. Mimarlık öğrencisine ucuz ve konforlu konaklamalar mevcuttur.

9. Mimarlık öğrencisine ucuz ve konforlu konaklamalar mevcuttur.

Proje yetiştirmeye çalıştığınız uykusuz geceler, sonsuz kahve içtiğiniz günlerce sabahlamalar okulun size sunacağı konforlu ve ucuz konaklamalarda daha rahat geçecektir. Poznan Teknoloji Üniversitesi’nin kendine ait 2200 kişilik yurdu Poznan’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler için farklı bölgelerde bulunan, sadece dünyanın farklı ülkelerinden gelen üniversite öğrencilerinin kalabileceği öğrenci evleri bulunmaktadır. Tercih edilirse aylık ücreti 150-300 Euro arasında değişen özel yurtlarda kısa süreli konaklama da mümkündür.

10. Mezun olduktan sonra iş bulmak kolaydır.

10. Mezun olduktan sonra iş bulmak kolaydır.

Polonya’nın genelinde işsizlik oranı %10 olmasına rağmen Poznan şehrinde işsizlik oranı %2 civarındadır. Polonya’nın işsizlik oranı çok düşük bir şehrinde yaşamanıza Polonya en iyi teknik üniversitelerinden birinin diplomasına sahip olmanız eklenince iş bulamama ihtimaliniz gittikçe düşmektedir.

Polonya'da üniversite eğitimi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager