Polonya’da Üniversite Neden Mantıklı?

Polonya’da Üniversite Neden Mantıklı?

Polonya, son yıllarda Türk öğrencilerin eğitim için Avrupa’daki ilk tercihlerinden biri. Gerek Erasmus programı ile Polonya’ya seyahat eden Türk öğrencilerin yaptığı güzel dönüşler, gerekse Avrupa Birliği’ne üyelik sonrası artan eğitim kalitesi Polonya’yı cazip hale getirdi. Elbette diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere kıyasla yaşam giderlerinin yüksek olmayışı öğrencilerin Polonya’yı tercihinde etken rol oynayan faktörlerden bir diğeri.

Gerek Avrupa Birliği üyeliği sonrası yaşanan ekonomik atılım, gerekse global şirketlerin merkezlerini bölgeye taşıması Polonya’nın eğitimde tercih edilen öncelikli ülkelerden biri olmasını sağladı.

İngilizce’nin anadil olarak konuşulduğu ülkelerden sonra en fazla branşta İngilizce program sunan ülkelerden biri olan Polonya, bir çok ülkeden yabancı öğrencinin öncelikli tercihi olmaya başladı.

Nikolaus Kopernik, Maria Curie, Zamenhoff gibi bilim adamları Chopin, Rubinstein gibi müzisyenler yetiştirmiş Polonya bugün yine aynı ivmeyi yakalamaya hazır görünüyor.

Polonya kabul şartlarının birçok ülkeye göre daha kolay olduğu, lise mezunu öğrencilerin birçok dalda sınavsız üniversite eğitimine başlayabileceği, yine Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan öğrencilerin sorunsuzca yüksek lisans eğitimine devam edebileceği bir eğitim sistemine sahip.

Üniversitelerin sunduğu kaliteli eğitim mezuniyet sonrasında öğrenciye iş garantisi vermekte. Bir çok global şirket özellikle ülkenin kalburüstü  üniversitelerinden mezun öğrencileri düzenledikleri tanışma toplantıları ve okulların kariyer kulüpleri vasıtasıyla bünyesine katmakta.

Polonya’nın uluslararası akademik kalite değerlendirmeleri raporlarına göre dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde 23 okulu bulunan bir ülke olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca bu üniversitelerin hepsi YÖK tarafından tanınan üniversitelerdir.

Polonya’nın değinilmesi gereken en büyük avantajlarından bir diğeri ise dövizin yükseldiği şu günlerde ülkede gerek üniversite harçlarının gerekse yaşam giderlerinin düşük oluşudur. Bir öğrencinin eğitim aldığı şehre göre konaklama dahil aylık harcamaları 500 Avro civarındadır. Özel üniversitelerde senelik harçlar 1300 Avro’dan, devlet üniversitelerinde ise harç bedelleri 2000 Avro’dan başlamaktadır.

Polonya’nın dünya sıralamasında ilk 1000 içinde yer alan üniversiteleri

 1. Jagiellonian University
 2. University of Warsaw
 3. AGH University of Science & Technology
 4. Warsaw University of Technology
 5. Adam Mickiewicz University Poznan
 6. Wroclaw University of Science & Technology
 7. University of Wroclaw
 8. Medical University Warsaw
 9. Nicolaus Copernicus University
 10. University of Silesia
 11. Medical University Lodz
 12. Silesian University of Technology
 13. University of Gdansk
 14. Medical University Gdansk
 15. Lodz University of Technology
 16. University of Lodz
 17. Gdansk University of Technology
 18. Poznan University of Medical Sciences
 19. Medical University of Wroclaw – CWTS
 20. Medical University of Silesia – CWTS
 21. Maria Curie – Skolodowska University – CWTS
 22. University of Warmia & Mazury Olsztyn – CWTS
 23. Medical University of Lublin – CWTS

Polonya'da üniversite ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Karalina_K

Poland Study Eğitim Danışmanlığı
Operasyon ve İş Geliştirme Müdürü
Eğitim Danışmanı
Türkolog