Polonya’da Üniversite Eğitimi Hakkında 5 Bilgi

Polonya’da Üniversite Eğitimi Hakkında 5 Bilgi

Avrupa’nın 9. büyük ülkesi olan Polonya, 37 milyondan fazla nüfusuyla dinamik bir ülkedir. Doğal yaşamın ve eğitimin önemli olduğu Polonya topraklarının %35’i ormanlardan oluşup nüfusunun %90’ı iki dil bilmektedir. Avrupa Birliği üyelerinden olan bu ülkede öğrenci sirkülasyonu oldukça yoğundur. Polonya, özellikle de Türk öğrencilerinin Erasmus programı için en fazla tercih ettiği ülkedir. Yaşam maliyetlerinin oldukça uygun olduğu Polonya’da eğitime yapılan yatırımlarla kaliteli ve 650 yıllık köklü bir eğitim verilmektedir. Eğitim sistemi sayesinde Polonya üniversiteleri dünyanın her yerinden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi hakkında bilmeniz gerekenlerin devamını aşağıda sizlerle paylaştık.

1. Polonya devlet üniversiteleri kaliteli eğitim vermektedir.

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi

Başkent Varşova’da bulunan üniversite, 1826 yılında kurulmuş olup Polonya’nın teknik üniversitelerinde en yüksek sıralamaya sahiptir. Türkiye’deki ODTÜ ve İTÜ üniversiteleri ile aynı sıralamaya denk gelip daha kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır.

 • Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi (SWPS)

Üniversite 1996 yılında kurulmuş genç bir üniversitedir. Uluslararası öğrencilerin tercih sıralamasında üstlerde yer alan SWPS Üniversitesi, öğrencilere 20 farklı bölümde eğitim imkanı sunmaktadır.

 • Varşova Ekonomi Üniversitesi

İktisat ve Ekonomi bölümlerinde kaliteli eğitim sunan Varşova Ekonomi Üniversitesi, YÖK’ün tanıdığı QS World University Rankings sıralamasında ilk 250’de bulunan bir üniversitedir.

 • Varşova Kozminski Üniversitesi

Başkent Varşova’da bulunan üniversite, hem ulusal hem de uluslararası tanınırlığa sahip bir üniversitedir.

 • Lazarski Üniversitesi

Başkentte bulunan üniversite, her geçen yıl eğitim kalitesindeki başarısını yukarılara doğru taşıyan bir Üniversitedir.

 • Wroclaw Üniversitesi

1702 yılında kurulmuş olup 300 yıllık köklü bir üniversitedir. Geçen yüzyıldan itibaren 9 Nobel Ödülü almış bilim insanını yetiştiren üniversite, günümüzde 10 fakültede 40.000 öğrenciyi bünyesinde barındıran büyük bir eğitim kurumudur.

 • Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Kuruluşu 1900’lü yılların başlarına dayanan üniversite, günümüzde modern bir altyapıya sahip Polonya’nın tanınırlığa sahip yüksek öğretim kurumlarından bir tanesidir.

 • Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

Ekonomi alanında ülkenin üst düzey eğitim kurumlarından bir tanesidir. Özellikle de düşük bütçeyle kaliteli eğitim fırsatı sunan bir devlet üniversitesidir.

 • Poznan Teknoloji Üniversitesi

Poznan şehrinde bulunan üniversite teknik anlamda kaliteli bir eğitim imkanı sunar.

 • Poznan Ekonomi Üniversitesi

1926 yılında Poznan şehrinde kurulan üniversite, ekonomi alanında ülkede bulunan en prestijli ve en eski üniversitelerindendir.

 • Krakow Teknoloji Üniversitesi

Eski başkent ve tarihin beşiği olan Krakow’da bulunan üniversite, başta ABD, Avusturalya ve Japonya’nın yanı sıra dünya genelinde bulunan birçok ülkede bulunan üniversitelerle değişim programları düzenlemektedir.

2. Polonya üniversite bölümleri arasında mutlaka size göre bir bölüm vardır.

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi

İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri, Çevre Mühendisliği, Üretim Mühendisliği gibi bölümler bulunmaktadır.

 • Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi (SWPS)

İngilizce Hazırlık, Psikoloji, İngilizce Dil Çalışmaları, Uluslararası İşletme, Dizayn (Industrial Design, Communication Design, Fashion Design, Domestic Design) gibi bölümler mevcuttur.

 • Varşova Ekonomi Üniversitesi

Uluslararası Ekonomi, Ekonomi ve Bilgi Sistemleri, Yönetim gibi lisans programları mevcuttur.

 • Varşova Kozminski Üniversitesi

Yönetim, Finans ve Muhasebe gibi lisans programları mevcuttur.

 • Lazarski Üniversitesi

Ekonomi, Yönetim (Turizm ve Otel Yöneticiliği / Lojistik), Uluslararası İlişkiler gibi lisans programları bulunmaktadır.

 • Wroclaw Üniversitesi

İşletme ve Yönetim, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Biyoteknoloji, Kimya, İngiliz Filolojisi gibi lisans programlarında akademik kariyer fırsatı sunmaktadır.

 • Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar ve Elektrik Mühendisliği gibi lisans programları bulunmaktadır.

3. Polonya’da üniversite eğitim fiyatları bütçe dostudur.

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi

İngilizce hazırlığın yıllık maliyeti 3.350 € olduğu üniversitede Bilgisayar Bilimleri (Matematik) 3,300€, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği gibi bölümlerin yıllık maliyetleri 3,000€’dur.

 • Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi ( SWPS )

İngilizce Hazırlık 3.000€, Psikoloji 3.900€, İngilizce Dil Çalışmaları (English Studies), English in Business and Media, Kültürler Arası İletişim ve Seyahat lisans bölümleri yıllık maliyeti 2300€’dur.

 • Wroclaw Üniversitesi

İşletme ve Yönetim, Siyaset Bilimi, Biyoteknoloji, Antik Uygarlıklar/Çağlar ve Arkeoloji gibi programların yıllık maliyetleri 3000€’dur.

4. Polonya üniversitelerinin kabul şartları kolaydır.

Polonya’da lisans programlarına dahil olmak için Türkiye’de herhangi bir sınava girmek zorunda değilsiniz. Lise eğitiminizi tamamladıktan sonra diploma puanınızın 60 GPA ve üzeri olması sizi öne çıkaracaktır. Bunun yanı sıra İngilizce dil yeterliliğiniz için üniversiteler genel olarak IELTS’ten 6 ile 6.5 bandında bir puan istemektedir. Aynı zamanda üniversitelerin dil hazırlık bölümlerinde eğitim alarak bölüme geçme fırsatınız da vardır.

5. Bazı Polonya üniversiteleri dünya sıralamasında ilk 500’de yer alır.

Polonya’da üniversitelerin birçoğu World University Rankings’te ilk 1000’e girdiği için Türkiye’de herhangi bir denklik sorunu yaşanmaz. World University Rankings 2018 sıralamasına göre Polonya’daki üniversiteler ; Varşova Üniversitesi ve Jagiellonian Üniversiteleri ilk 500’de. Varşova Teknoloji Üniversitesi ilk 650, Varşova ve Varşova Teknoloji Üniversiteleri ilk 1000’dedir.

Polonya'da üniversite ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burak Aydın

StudyZONE Yurtdışı Eğitim Danışmanı