Work and Travel İngilizcemi Geliştirir mi?

Work and Travel İngilizcemi Geliştirir mi?

Work and Travel programına katılım için en önemli kıstaslardan biri olan İngilizce dil bilgisi, öğrencilerin kafasında yer alan en büyük soru işaretlerinden biridir. Peki bu konuyla ilgili en çok merak ettiklerinizi birlikte ele alalım.

Work and Travel programına katılan bir öğrenci dilini geliştirir mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet! Fakat bu gelişimin sağlanabilmesi için öncelikli olarak katılımcı öğrencinin bir dil altyapısının olması gerekmektedir. Temel düzeyde bir İngilizce bilgisi maalesef bu program için yeterli olmayacaktır. Program kapsamında daha Amerika’ya gitmeden önce belli başlı mülakatlara gireceğiniz için hem danışman kurumlar hem de program sponsorları öğrencilerden minimum B1 (Intermediate) seviyede dil bilgisine sahip olmasını istemektedir ama bazı işler için bu seviye bile yeterli gelmemektedir.

Amerika’ya gittikten sonra dilimi nasıl geliştiririm?

Sonuçta gideceğiniz ülkenin anadili İngilizce olacağı için eğer içinize kapanık biri değilseniz ve sosyalleşme konusunda bir probleminiz yoksa çok rahat bir şekilde var olan İngilizce bilginizi pratiğe dökebilirsiniz.

Work and Travel programı kapsamında insan yoğunluğunun az olduğu yere bile gitseniz diliniz gelişecektir. Çünkü buralarda çalışacağınız yerdeki iş arkadaşlarınız, o yerlere gelen müşteriler ve daha birçok kişi ile her daim iletişim halinde olmak zorunda kalacaksınız. Bu durum da program süresi dahilinde dilinizde gözle görülür bir ilerlemeye yol açacaktır.

Yaptığım iş İngilizce geliştirmeme ne kadar katkı sağlar?

Work and Travel öğrencilerinin merak ettiği en önemli konulardan biri olan “yaptığım işte dilim gelişecek mi?” kısmında da yine mecburen İngilizce konuşmak zorundasınız. Bilinen en büyük yanlış bilgilerden biri de “Housekeeper olarak çalışan İngilizce konuşmaz, restoranlarda çalışanlar çok İngilizce konuşur” düşüncesidir. Sonuçta yapılan işler hizmet sektöründe olacağı için gelen müşterilerle, takım arkadaşlarınızla her daim İngilizce konuşmak durumundasınız.

Nasıl olsa mülakatları geçtim Amerika’ya gidince dilim gelişecek!

Her ne kadar işlerin mülakat zorluk derecesi farklı olsa da mülakatlarda sorulan sorular genelde benzerdir. Birçok öğrenci mülakatlara girmeden önce cevapları ezberleme gafletine düşmektedir ve Amerika’ya gitmeden önce İngilizce hazırlıklarını sekteye uğratmaktadır. Bu yapılan en büyük hatalardan biridir. Türkiye’de çok iyi İngilizce konuşan biri bile olsanız Amerika’ya gittiğinizde aslında dilinizin ne kadar yetersiz olduğunu göreceksiniz. Hatta ve hatta dilini geliştirmeyen öğrenciler iş yerlerine gittiklerinde sorunlar yaşayabilmektedir. Bu duruma düşmemek için oraya gidene kadar dil hazırlıklarınızı yeterince yaptığınızdan emin olun.

Dilimi geliştirmek için neler yapmalıyım?

Aslında dil geliştirmek için birçok yöntem olmasına rağmen bu kişisel olarak değişebilmektedir. Kimisi defter ve kitap açıp dil geliştirebilirken kimisi de dizi ve film izleme yoluyla bu gelişimi sağlamaktadır. Burada en önemli kriter size hangi yolun daha doğru olduğunu bulup ona göre hareket etmenizdir. Bu şekilde programınız başlayana kadar var olan dil bilginizi daha iyi seviyelere çekebilirsiniz.

Work and Travel'da İngilizce geliştirme ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Ferhat Özgür Ok

IAU-MBA
Galveston, Texas