Work and Travel ile Ne Kadar İngilizce Öğrenirim?

Work and Travel ile Ne Kadar İngilizce Öğrenirim?

Hepimizin merak ettiği konulardan biridir ”acaba WAT programında yani Work and Travel’da İngilizcem ne kadar gelişir? Work and Travel’ın yabancı dilime ne kadar faydası olur?” Bizde size bu sorunun yanıtını açıklamak ve bilgilerimizi sizinle paylaşmak istedik.

WAT programını pek bilmeyenler için kısa özet geçmek gerekirse adından anlaşılacağı gibi çalışmak ve seyahat etmektir programın ana fikri. Bir yurtdışı eğitim acentası ile anlaşırsınız. Size iş ayarlarlar daha sonra gider orada çalışır para kazanırsınız; ister bu parayı orada gezmek için harcar, ister paranızı biriktirip geri döndüğünüzde başka şeyler için kullanırsınız. Ya da bunu eşit olarak hem gezme hem geri dönüş için saklayabilirsiniz.

Work and Travel’da İngilizce öğrenmek ise bambaşka konu. WAT programına gidebilmek için en azından temel ihtiyaçlarınızı giderebilecek kadar, yol sorabilecek kadar İngilizce bilginiz olması gerekiyor. Bu da ufak çaplı bir İngilizce altyapınız olması gerektiğini gösteriyor. Ki acentanız İngilizcenizi onaylayıp sizi Amerika’ya yollasın. Hatta Amerika vizesi vb. işlemler için de zaten şart.

Bu programda İngilizce mutlaka öğrenirsiniz fakat İngilizce sınavlarından da az da olsa bilirsiniz İngilizcenin parçaları vardır listening, reading, speaking gibi. WAT programı listening ve speaking için birebir program. Çünkü çevreniz yabancı insanlarla dolu ne dediklerini anlamaya çalışıp onlara doğru cevap vermeniz gerekiyor buda dinleme ve konuşmanızı geliştiriyor. Edindiğiniz birçok insan ile iletişim kuruyorsunuz sohbet ediyorsunuz buda sizin daha akıcı bir şekilde konuşmanızı sağlıyor ve geliştiriyor. Ayrıca biriktirdiğiniz para ile seyahat etme imkânınız da var bu sayede yeni yerler keşfederken reading yani okumanızı da geliştiriyorsunuz bu yüzden okumaya faydası yok gibi düşünmeyin mutlaka var ama dinleme ve konuşma kadar değil.

Work and Travel programında ilk ve son gün önemlidir. Bunun farkını bittiğinde anlayacaksınız gittiğinizden daha iyi İngilizce konuşabildiğinizde bu ayrımı kendiniz yapabileceksiniz. Sakın çekingen olmayın orada  konuşamıyorum diye. Çünkü deneyerek öğreneceksiniz ve emin olun doğru düzgün kimse size laf etmeyecek ya da ne anlamaz şeysin gibi bir tabir kullanmayacak. Çünkü siz orada yabancı birisiniz ve siz öğrenmek için gittiniz oraya. Onlar da Türkiye’ye gelse aynı sorunu yaşayacaklarını illa ki biliyorlardır. Çalıştığınız yerde bir sürü insan olacak,  arkadaş edinin bol bol onlarla konuşun, iletişim kurun bunlar sizi geliştirip verdiğiniz emeğin hakkını verecek olan şeyler. WAT programı öyle kısa bir program değil. 1-2 hafta değil 3-4 ay süren bir program. Bu yüzden 1 hafta oldu hala sorun yaşıyorum deyip sakın modunuzu düşürmeyin. Belki 1 ay sonra belki 2 ay sonra ama mutlaka daha iyi şekilde konuşacaksınız. Tabi bunun için en önemli şey kendinize olan inancınız olacak çünkü kendinize inanırsanız bunu başarabilirsiniz. Biraz sosyal bir insan iseniz zaten bunun hemen farkına varacaksınız çünkü her gördüğünüz yeni şeyler size heyecan katıp sizin daha aktif olmanızı sağlayacak.

Bu yüzden sakın çekingen olmayın ve bu programı sonuna kadar değerlendirip meyvesini yiyin. Bu programa katılmak için yaşadığınız şeyleri, neleri göze aldığınızı ne zorluklar yaşadığınızı mutlaka hesaba katın ve bu programı ne kadar verimli değerlendirmeniz gerektiğinin bilincinde olun.

İyi şanslar dilerim. Sizler de yorumda önerilerinizden bahsederseniz sevinirim.

YAZAR HAKKINDA
Tunahan Gök