Yaz Dönemi “Çalış ve Gez” Programı: Work and Travel

Yaz Dönemi “Çalış ve Gez” Programı: Work and Travel

Work and Travel programı, üniversite öğrencilerine yaz tatilleri boyunca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama ve çalışma imkanı tanıyarak Amerikan halkını ve yaşam tarzını tanıma şansı sunmaktadır.

Program katılımcıları Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında bir eğitim kurumunda en az bir sömestr tamamlamış lisans veya yüksek lisans öğrencisi olmak zorundadırlar. Bunun yanı sıra öğrenciler yeterli düzeyde İngilizce becerisine sahip olmalı ve eğer vizeden muaf bir ülkeden katılmıyorlarsa ABD’de çalışacakları işlere önceden yerleştirilmiş olmalıdır. Türk pasaportuna sahip olan başvuru sahiplerinin işlerine ABD’ye giriş yapmadan önce yerleştirilmiş olmaları gerekmektedir. ABD’de bulunan değişim programı sponsorları programa kabul ettikleri başvuru sahiplerine DS-2019 formu hazırlayacaklardır.

Katılımcıların 15 Mayıs – 1 Ekim tarihleri aralığında en fazla dört ay çalışmalarına izin verilir. Bu sürenin sonunda genellikle otuz günlük bir ek süre ile ABD içerisinde seyahat etme hakkı tanınır. ABD’ye yalnızca turizm amaçlı seyahat etmek isteyen kişiler Summer Work and Travel programına katılmamalı, B-2 vizesi almak için başvuru yapmalıdır.

Summer Work and Travel programı ile ilgili daha fazla bilgi almak için A’dan Z’ye Work and Travel sayfasını okuyabilirsiniz.

amerika-vize

Haklarınızı Bilin

Bütün program katılımcıları ABD’de bulundukları süre zarfında sahip oldukları hakları açıklayan Wilberforce Yasası broşürünü (PDF 415KB) okumak ve anlamak zorundadırlar. Vize mülakatı esnasında konsolosluk yetkilisi başvuru sahiplerinin Wiberforce yasası altındaki haklarını bildiklerini ve anladıklarını teyit edecektir.

Work and Travel Başvuru Usulleri

  • Adaylar program için doğrudan ABD’de bulunan sponsorlar veya Türkiye’deki yerel bir acente aracılığıyla başvuruda bulunabilir. ABD’de bulunan sponsorların listesi için buraya tıklayınız.
  • Online başvuru formu DS-160’ın eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması başvuru sahibinin sorumluluğu altındadır. Başvuru sahipleri online formun yanı sıra SEVIS ücretini, göçmen olmayan vize (MRV) ücretini ödemekle yükümlüdür. Görüşmeye gelirken yanlarında DS-160 ve DS-2019 formlarını getirmeleri gerekmektedir.
  • Summer Work and Travel Programı’na katılmak isteyen başvuru sahipleri SEVIS ücretini vize görüşmesinden en geç 72 saat önce online sistemden yatırmalıdır.

Acente Listesi

Türkiye’de bulunan ve ABD’deki sponsorlarla ortak çalışan acenteler bulunmaktadır. Bu acenteler başvuru sahiplerine ABD’de bulunan sponsorlardan DS-2019 formu temin edilmesinde yardımcı olabilir. ABD Başkonsolosluğu listede bulunan acentelerin profesyonel becerilerinden ve itibarlarından sorumlu tutulamaz. Bu acentelerin bir listesine ulaşmak için Güvenilir Work And Travel Şirketleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
Serap Aksoy

Mersin'de doğup, üniversite hayatına İstanbul'da devam eden; gezme aşkıyla dolu, kedi ve kahve müptelası biri. Yabancı diller ve kitap okumak en büyük hobilerim.

''Every accomplishment start with the decision to try!''