Yurtdışında Üniversite Okumanız için 5 Sebep!

Yurtdışında Üniversite Okumanız için 5 Sebep!

Türkiye’deki eğitim sistemi gün geçtikçe iyileştirilse de henüz her öğrenci dilediği bölümde dilediği eğitimi alamıyor ve istediği mesleği seçemiyor.

Yurtdışında üniversite eğitimi alan öğrenciler, Türkiye’de lisede hangi alandan mezun olduğu veya lisedeki not ortalamasının ne olduğu önemli olmaksızın, işletmeden mühendisliğe, tıptan hukuka kadar geniş bir yelpazede diledikleri bölümde okumak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olma hakkına sahip oluyorlar.

Son yıllarda birçok öğrenci istediği bölüme yurt dışında popüler şehirlerde, YÖK denkliği olan, iyi üniversitelerde ve geniş imkanları olan kampüslerde Türkiye’deki eğitim ve yaşam maliyetleri ile devam ediyor.

İşte Üniversiteyi Yurtdışında Okumanız için 5 Sebep!

Siz de bu öğrencilerden biri olabilirsiniz. Armada Grandee Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Eğitim Programları Koordinatörü Pelin Oğuz Erşan’ın verdiği bilgiye göre; üniversiteyi yurtdışında okumanız için 5 sebep:

slide_two_0

1. Yurtdışında üniversite eğitimi almayı tercih eden öğrenci, kendisinin belirlediği bir üniversitede, beğenerek seçtiği bölümde eğitim alabilir.

Zira Türkiye’de LYS sınav sonucu ile istenilen bir üniversiteye ve bölüme yerleşmek zordur. Halbuki yurtdışında YGS ve LYS başarı şartı aranmadığı için kaliteli bir üniversitede istenilen bölümde eğitime başlamak çok kolaydır.

2. Öğrenci; severek yapacağı bir mesleğin eğitimini aldığı için büyük ihtimalle hem mesleğinde başarılı olacak hem de iş hayatını mutlu geçirecektir.

Bu, kişinin yaşamının her alanına mutluluk ve başarı getirecektir. Bu mutluluk tek kişi ile sınırlı kalmayacak, ona bu eğitim imkanını sunma özverisinde bulunan ailesi için de gurur ve mutluluk kaynağı olacaktır.

3. Sanılanın aksine, Türkiye’deki fiyatlarla yurtdışında eğitim almak herkes için mümkündür.

Ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte eğitim + konaklama + yemek + diğer harcamalar dahil yurtdışında okumanın toplam maliyeti 15.000 TL ile 45.000 TL arasında değişmektedir.

4. Yurtdışında eğitim alan öğrenci, yabancı dili daha çabuk kavrayabilir ve bundan daha çok verim alabilir.

Diğer yandan Türkiye’de 4 yılın sonunda bir diplomaya sahip olan öğrencinin, dil eğitimi genellikle yetersiz verildiği ve pratik yapma imkanı bulunmadığı için iyi seviyede bir yabancı dile sahip olması güçtür. Yurtdışında ise, Diploma + Çok iyi derecede en az 1 yabancı dil + 1 yıllık iş tecrübesi + 20-30 bin Euro kazanç elde edebilir.

5. Öğrenci; Avrupa’daki 3 yıllık üniversite eğitiminden sonra çalışma hayatına başlayabilir.

Özellikle Avrupa’da eğitim süresi 3 yıl olduğu için üçüncü yılın sonunda diplomasını alan öğrenci dördüncü yılını bir işte çalışıp, hem iş tecrübesi edinerek hem de 20-30 bin Euro kazanarak geçirir. Böylelikle 3 yıl boyunca harcamış olduğu eğitim giderlerinin bir kısmını geri kazanmış olur. Hem eğitim süresince hem de iş hayatında kullandığı yabancı dili de mükemmel hale gelir.

Yurtdışında üniversite eğitimi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Beşir Kebbe

love to travel..