6 Adımda Work and Travel Başvurusu

6 Adımda Work and Travel Başvurusu

Birçok öğrenci Work and Travel başvurusu yaparak Amerika’ya gitmek istiyor ama ”nereden başlayacağımı bilmiyorum” diyor. Gelin size Work and Travel başvurusu nasıl yapılır, hangi aşamalardan geçiliyor onları anlatalım.

Önce şirket araştırması yapın.

Öncelikle ülkemizde birçok Work and Travel şirketi var. Hepsi ile görüşüp ”hangi sponsorlar ile çalışıyorlar, kaç yıldır bu işi yapıyorlar, hangi WAT işleri var ve nerelere gönderiyorlar” gibi WAT öğrencisi için en önemli noktaları öğrenin ve size en güven veren şirkete karar kılın. İşte Work and Travel başvurusu için ilk adımı atmış oldunuz.

Zaman geçmeden ön kayıt yaptırın.

Size danışmanlık yapacak şirketinizi seçtiniz ve sıra Work and Travel başvuru işlemlerinizi resmiyete dökmeye geldi. Şirketinizin ön kayıt ücretini ödedikten sonra onlar sizin için başvuru işlemlerine başlayacaklar. Gerekli evraklar sizden istenecek ve onları hazırlayacaksınız. İşte WAT başvurusunu yapmış oldunuz.

CV’nizi oluşturun.

Çoğu sponsor ya da iş veren öğrenci ile görüşmeden önce CV’sine bakmak ister. Şirketiniz tarafından istenecek CV’nizi oluşturmanız gerekiyor. Bu CV, sizin Work and Travel programına uygunluğunuz, iş deneyimleriniz, programdan beklentiniz gibi durumları kapsıyor.

İşinizi seçin.

Şirketiniz tarafından size uygun işler sunulur. İşinizi seçer ve CV’niz iş verene gönderilir. İş için sponsorunuz ya da iş vereniniz ile mülakata girersiniz. Genelde 10-15 dk işiniz hakkında konuşursunuz ve işiniz de bellidir artık.

Vize başvurusuna hazırlanın ve vize randevunuzu alın.

İşinize de yerleştiyseniz; Amerika’da yasal olarak çalışma belgeniz, sigortanız gibi birkaç farklı belgeniz gelecek ve bu belgeleriniz olmadan vize randevusuna giremezsiniz. DS-160 formunu (ABD vize başvuru formu) dolduruyorsunuz. Şirketinizin sizin için hazırlamış olduğu vize başvuru dosyasını alıp, konsolosluğa gidip vize görüşmenizi yapacaksınız.

Amerika’ya gitmek için hazırlanın ve yolculuk başlasın.

Veee vizenizi aldıysanız devam ediyoruz. Bu aşamada artık Work and Travel başvuru işlemleriniz tamamlanmış oluyor. Şirketiniz tarafından Amerika’ya seyahat ederken neler yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi ufak tefek oryantasyonlar yapılır. Hemen ardından da uçak biletinizi de alırsınız ve artık Amerika’ya gitmeye hazırsınız demektir.

Veee işte hayalini kurduğunuz Amerika’dasınız. Macera dolu bir yaz sizi bekliyor.

Work and Travel başvurusu ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Bengüsu Arslan

Work and Travel