AB Projelerinde Ortam Nasıl?

AB Projelerinde Ortam Nasıl?

15 farklı ülkeden gelen 33 katılımcı ile gerçekleşen Gençlik Değişiminde ortam nasıl mı olur ?

Öncelikle Erasmus+ kapsamında yapılan Gençlik Değişimi nedir ? Bundan bahsetmek istiyorum. Daha sonrasında Eskişehir’de gerçekleşen Gençlik Değişimi projesinden bahsedeceğim.

Gençlik Değişimleri Nedir?

Erasmus+ Programı kapsamında düzenlenen Youth Exchanges (Gençlik Değişimleri) farklı ülke ve kültürlerden gençlerin, önceden belirlenmiş bir konu üzerinde fikir ve görüş alışverişinde bulunmalarına olanak sağlayan ve aşağıdaki özellikleri taşıyan bir uluslararası buluşma türüdür.

13-30 yaş arasında katılımcıların katılabildiği bu proje türü için, katılımcı sayısına ve proje ortak ülkelerine göre değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak 4-5-6’şar katılımcı sayısı ve 1 grup lideri ile gerçekleşen proje 4-8 gün arasında sürüyor. Kısa sürede katılımcılar o kadar çok şey paylaşıyor ki, projenin sonunda ayrılmak herkese zor geliyor.

En güzel kısım ise katılımcıların konaklama ve yemek giderlerinin tümü proje bütçesinden karşılanır. Sizin tek yapmanız gereken gönüllü olarak bu projelere katılmanız.

Global First Step tarafından Eskişehir’de gerçekleşen bu projeye bende Türk takımı katılımcısı ve koordinatör olarak katıldım. 6 ortaklı projenin ortakları İsveç, Norveç, Danimarka, Polonya, Finlandiya, Türkiye’di. Proje 6 farklı ülkeden gelen olsa da bazı farklı ülkelere de ev sahipliği yaptı. Mesela Kolombiya, Sudan, Somali, Brezilya, Çin, Danimarka, Belarus, Pakistan, Litvanya, Macaristan, Slovakya, Türkiye, Norveç, İsveç, Polonya vatandaşlığı olan kişiler vardı.

Siz de bu fırsattan faydalanabilirsiniz. Sormak istediğiniz tüm sorularınızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan sorabilirsiniz. Birlikte gezip birlikte görmek için beni takip etmeyi unutmayın 🙂

AB projeleri ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Başka Yol

Her zaman Başka bir Yol vardır...⛵️