Amerika’da Uluslararası Yüksek Lisans Öğrencileri için Çalışma İzni

Amerika’da Uluslararası Yüksek Lisans Öğrencileri için Çalışma İzni

Amerika Birleşik Devletleri, dünyadaki en büyük ekonomiye ve en büyük şirketlere sahiptir. Birçok eski uluslararası öğrenci şimdi ABD’de önde gelen Fortune 500 şirketlerinde liderlik konumlarından yararlanmaktadır. Amerika üniversitelerinde eğitim alan, eğitimleri esnasında pratik uygulama eğitimi alma, iyi bir kariyer planı yapabileceğinden yani elindeki fırsatların farkında olmayan birçok öğrenci vardır. Aşağıda, F-1 vizesiyle uluslararası öğrencilere yönelik staj eğitimi ile ilgili kuralların basit bir açıklamasını paylaşıyorum sizlerle.

Müfredat Uygulamalı Eğitim CPT (Curricular Practical Training)

Staj eğitimi alma fırsatı, SEVIS onaylı bir derece programında öğrenci olarak kayıtlı oldukları dönemde uluslararası öğrencilere sunulmaktadır. CPT’nin başladığı süre okul politikasına bağlıdır. Birçok üniversite, ilk çalışma yıllarını tamamladıktan sonra izin verecektir. CPT ödenebilir veya ücretsiz olabilir, ancak çalışma öğrencinin çalışma alanıyla ilgili olmalıdır.

Mezuniyet sonrası tercihli pratik staj eğitimi OPT (Optional Practical Training)

Eğitimini tamamladıktan sonra, uluslararası bir öğrenci Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmaya ve OPT’ye devam etmeye hak kazanacaktır. OPT dönemi, çalışma alanına bağlıdır. STEM onaylı olmayan derece programları için en fazla 12 ay izin verilir. STEM sertifikalı programlar için uluslararası öğrenciler 24 aya kadar ek alabilirler.

OPT, bir öğrencinin çalışma alanıyla ilgili olmalı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir yerde OPT’i takip etme seçeneğine sahipler. OPT, öğrencilere farklı gelir potansiyeli olan çalışma alanlarında farklı kariyer yollarını izleme fırsatı sunar. Aşağıda, çalışma alanına dayalı lisansüstü kazanç potansiyeli örneklerinden bazıları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

STEM (Sciences, Technology, Engineering, Mathematics) Sertifikası

STEM; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanında sertifikalı derece eğitimi alan öğrenciler için mezuniyetten sonra OPT’lerine ek çalışma izinlerine 24 aylık uzatma alabilirler.

ProgramSTEM SertifikasıÖnerilen MesleklerOrtalama Gelir(USD)
MBA Hayır* Operasyon Sorumlusu
* İnsan Kaynakları Yöneticisi
* Proje Müdürü
* Danışmanlık
$60,000+
Bilgisayar Bilimleri Yüksek Lisansı
Evet* Yazılım Mühendisi
* Yazılım Geliştirici
$70,000+
Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansı
(MS in Engineering Management)
Evet* Proje Mühendisi
* Makine Mühendisi
* Proje Müdürü
$70,000+
IT Yönetimi Yüksek Lisansı
(MS in IT Management)
Evet* IT Proje Yöneticisi
* Yönetim Analisti
* Bilgisayar Ağı Yöneticisi (Computer Network Architect)
$80,000+
Biyoteknoloji Yüksek Lisans
(MS in Biotechnology)
Evet* Biyomedikal Mühendisi
* Biyokimya Mezunu
* Ziraat Mühendisi
$65,000+

Amerika'da master ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager