Avrupa’da Eğitim Almanız için 8 Önemli Neden

Avrupa’da Eğitim Almanız için 8 Önemli Neden

Her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenci yüksek öğrenim için Avrupa’ya gitmektedir. Hatta 2012 yılında Avrupa’da eğitim almaya giden öğrenci sayısının 1.4 milyondan fazla olduğunu biliyor muydunuz? Veya bu rakamın her yıl giderek arttığını?

Binlerce üniversite, araştırma merkezi ve yüksek öğrenim kurumu en iyi eğitim programları için öğrencilerine Avrupa’yı önermektedir. Yüksek öğrenimde Avrupa’yı tercih etmeniz için 8 neden:

Avrupa’da eğitim almak sana ne sunuyor?

1. Kariyer: Geleceğine yön ver!

Kariyerinizde ilerlemek mi istiyorsunuz? QS’in(Dünya Üniversite Sıralamalarının) 2011’de yaptığı Küresel İşveren Anketi‘ne göre, dünya çapındaki %60’tan fazla işverenin yurtdışı deneyimi olanlara daha çok karşılaştıklarını ve işe alım yaparken bu kişilere daha önem verdiklerini göstermektedir.

Avrupa’da eğitim alırken yetenek, bilgi ve deneyimlerinize yenilerini katabilirsiniz. Böylece işverenlerin değer verdiği bir profile sahip olabilmek mümkün. Avrupa, güçlü uluslararası ticareti, üretkenliği ve araştırma sektörleri ile kariyer inşa edebileceğiniz çok iyi bir yer!

2. Birinci kalite eğitim: Tam potansiyeline ulaş!

Dünyanın önde gelen üniversiteleri, en iyi imkanlar, ilham veren eğitmenler… Avrupa’da öğrenmeye tutkuyla yaklaşan uluslararası bir toplumun merkezinde olacaksınız. Avrupa’daki üniversitelerin güçlü olmasının temel nedeni; yaratıcılık, yenilik ve desteğe önem vererek, sizi gerçek potansiyelinize ulaştırmaya yardım etmesidir.

3. Araştırmada öncülük etme: En iyisi ol!

Kariyerinizi daha ileri taşımak isteyen azimli bir araştırmacı mısınız? Eğer öyleyse, Avrupa sizin için çok iyi fırsatlar sunuyor. 2009 yılında Avrupa’da 1.5 milyonun üzerinde Avrupa Birliği’nde (EU-27) tam zamanlı çalışan araştırmacı vardı. Bu tarihten sonraki 10 yıl içinde, Avrupa Birliği buna ek olarak çekebileceği 1 milyon araştırmacı arıyor. Avrupa’daki işler, fonlar ve fırsatlar hakkında daha fazlası için tıklayınız.

4. Destek ve arkadaşlık: Evinde hisset!

Avrupa, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen öğrenciler için cana yakın ve samimi karşılayan bir yerdir. Avrupa’nın üniversite ve kolejleri, size yardım ve sosyal aktiviteler sunarak sizi mutlu ve evinizde hissettirir.

Ayrıca, Avrupa, yaşamak için çok iyi bir yerdir. 2012-2014 yılları verilerine göre dünyanın en mutlu 10 ülkelesinden 7 tanesi Avrupa’da yer almaktadır. Buradan dünyanın en mutlu ülkeleri listesine ulaşabilirsiniz.

5. Kültürel deneyim: Emsalsiz bir macera yaşa!

Avrupa’da eğitim almak demek sadece derslere çalışmak ve kütüphanelere gitmek demek değildir. Aynı zamanda, hayat boyu akılda kalacak yeni ülkeleri gezmek demektir.. Ve kendini keşfetmek!

Karlı İskandinavya’dan, güneşli Akdeniz’e kadar Avrupa’nın her bir yanındaki nefes kesen doğası, hareketli şehirleri ve zengin kültürleri seni bekliyor!

6. Burslar ve maliyetler: Paranın karşılığını al!

Avrupa ülkeleri, kendi yüksek öğrenim sistemlerinde öğrencilerin ödenebilir rakamlarda eğitim alabilmeleri hususunda yardımcı olmak için yatırımda bulunurlar. Bunu yaparken yüksek kalite standartlarından ödün vermezler.

Avrupa çapında, kayıt ücretleri ve yaşam maliyetleri diğer eğitim veren lokasyonlara göre daha uygundur. Aslında, bazı Avrupa ülkeleri eğitim programlarını ücretsiz bile sunmaktadır! Birçok burs ve finansal destek veren seçenekler vardır.

7. Çeşitlilik: İstediğin gibi eğitim gör!

Avrupa’nın bir diğer güzelliği ise çok fazla seçenek sunmasıdır. Birinci kalite üniversiteler, yüksek öğrenim ve araştırma kurumlarının sunduğu 100 binlerce lisans, yüksek lisans, doktora programından kısa dönem değişim programlarına kadar size en çok uyacak olanı tercih edebilirsiniz.

8. Yabancı dil: İngilizce veya global bir ticaret dili öğren!

Avrupa Birliği’nde 24 resmi dil vardır.. Peki, Avrupa ülkelerinde eğitim programlarının İngilizce de verildiği biliyor muydunuz? Bunun dışında, dilerseniz dünyada sözü geçen başka ticaret dilleri olan İspanyolca, Fransızca, Almanca, Rusça, İtalyanca, Portekizce, Arapça vb. bir başka dil öğrenebilir, bu dillerde eğitim alabilirsiniz.

Avrupa’da eğitim hakkında daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız bu kısa filmi izleyin:

YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018