Avustralya Dil Okulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Neden Melbourne?

Avustralya Dil Okulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Neden Melbourne?

Avustralya dil okulu için şehir tercihi olarak genelde Sidney seçiliyor fakat ben Melbourne seçtim. Bu yüzden hem dil okulu sorularına hem de Melbourne sorularına yanıt vermek istiyorum. Bana mesaj olarak çok sorulan sorularla başlayıp sonra da kendi tavsiye ve düşüncelerimi ekleyeceğim.

1. Avustralya dil okulu fiyatları ve masraflar ne kadar?

En çok merak konusu; Kaç para harcadın? Benim cebimde 30.000 TL vardı bunun 22-23 bin TL’si 20 hafta okul ücreti, vize ücreti ve ilk gidince 2 hafta aile yanı konaklama ücreti, sigorta ücreti ve tek yön Ankara – Melbourne uçak bileti. Geriye kalan 7-8 bin tl yanımda götürürüm dedim böyle de oldu. Buraya geldiğimde cebimde $2500 vardı çalışmaya başlayana kadar. Ucu ucuna yetti. Siz biraz daha fazla getirirseniz daha iyi olur.

Vize başvurusu için bankada belli bir miktar para göstermeniz gerekiyor 1 yıl için $12.000 sanırım. Ben bankada 65.000 TL gösterdim bir o kadar da babamın banka hesabında gösterdik. Kredi çekip bankada para gösterip vize çıktıktan sonra krediyi kapatan arkadaşlar var, sorun olmuyor.

Yukarıda bahsettiğim (dil okulu ve konaklama) ücretlerini vize başvurusunu yapmadan önce okula göndermeniz gerekiyor Avustralya’da sistem böyle işliyor.

2. Paranızı Avustralya dolarına çevirip öyle gelin.

Çok önemli bir bilgi vereceğim. Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız buraya gelmeden önce paranızı Avustralya dolarına çevirip öyle gelin. Çünkü burada her döviz çevirme işlemi için $10 gibi bir ücret alıyorlar. Ben Cepteteb kullanıyorum Amerikan Doları hesabı oradan para çektiğimde direk Avustralya dolarına çeviriyor ve sadece $3 kesiyor böyle çok daha avantajlı.

3. Avustralya’da iş bulmak kolay mı? Ne iş yapıyorsun?

Avustralya’da iş bulmak kolay ama hep normal işler. Yani Türkiye’de benim gibi mühendis iseniz burada o işe girmeniz çok zor. Çalışabileceğiniz işler kebapçıda çalışmak saat ücreti $10-15, kafede çalışmak saat ücreti $14-18, restoranda çalışmak $15-20, bulaşıkçılık $15-25, temizlikçi $15-30 arasında değişmektedir. Ben hafta içi temizlik yapıyorum saati $24 kazanıyorum. Hafta sonu da Uber Eats yapmaya başladım ondan da 1 delivery $7 kazanıyorsunuz. Normal işlerde o hafta kazandığınız para hesabınıza Pazartesi yatıyor. Burada maaşlar ve diğer her şey haftalık (bence çok güzel). Uberde kazandığınız para ise her Salı akşamı hesabınıza yatıyor.

4. Avustralya dil okulu vizesi ile yasal çalışabilir miyim?

Evet, benim vizem Student Visa ve resmi olarak haftalık 20 saat çalışma iznim var. Genelde 20 saat çalışma iznine uyan pek yok. İş bulanlar fazladan çalışıyorlar sıkıntı olmuyor. Herhangi bir işte çalışmanız için buraya geldiğinizde TFN (tax file number) numarası almanız gerekiyor başvuruyu online yaptıktan sonra 1 haftada evinize posta ile geliyor.

Uber Eats yapacaksanız bunun dışında ABN number numarası da almanız gerekiyor. Bunun için de başvuru online ve hemen alabiliyorsunuz. TFN ve ABN numarası nasıl alınır? Bununla ilgili kısa bir video çekip ekleyeceğim daha sonra çünkü Türkçe kaynak yok ben ilk yaparken zorlanmıştım.

5. Avusturalya’ya geldikten sonra vize uzatmak kolay mı?

Buraya geldiğinizde vizenizi burada uzatmak istiyorsanız işlemler daha kolay oluyor ve bir okula kayıt olduğunuzda vizenizi uzatabiliyorsunuz. Ben dil okuluna 5 ay yazılmıştım ve daha 3 ayım var ama ben de vizeyi uzatmak için okula tekrar kayıt olacağım ya da üniversitede 1-2 yıllık bir programa kayıt olacağım. Bu yüzden eğer ki Avustralya’ya gelmek istiyorsanız ilk başta dil okulu + 1 yıllık üniversite programı ile gelirseniz vizeniz çok daha uzun olacaktır. Dil okulu ücreti peşin veriyorsunuz ama diğer okul için sadece kayıt ücreti verseniz yetiyor daha sonra taksitle ödeme yapıyorsunuz her 3 ayda 1.

6. Avustralya vizesi kaç günde çıkıyor?

Benim vize başvurusunu yaptıktan sonra Perşembe günü konsolosluğa parmak izi verdim ve Salı günü vizem çıktı. Ama vizesi 1 ayda çıkan arkadaşım da var. 5 gün ile 30 gün içinde vize durumu belli oluyor.

7. Avustralya vize memuru neler soruyor?

Vize memuru beni sabah 10’da aradı uyku sersemiydim aman siz dikkat edin 🙂

Öncelikle kişisel bilgiler soruyor. Sonra ”neden Melbourne” diye sordu ve ”Melbourne’de herhangi bir tanıdığınız var mı” dedi bende ”yok” dedim. Çalıştığım eski iş yerlerini sordu ve benden ekstra olarak o işlerinde eskiden çalıştığıma dair evrak istedi onları tamamladım ve sisteme yükledik 2 saat sonra vize onayı geldi. Diğer önemli soru döndüğünüzde ne yapacaksınız dedi bende ”dönüşte kendi işimi kuracağım İngilizce’yi çok iyi yapmalıyım” dedim. Bir de arabam vardı onu satmıştım. Onu sordu arabanızı neden sattınız dedi okul parası ve masrafları karşılamak için dedim.

8. Neden Melbourne’de dil okulu?

Ben buraya gelmeden önce 2 ay sürekli Sidney ve Melbourne diye araştırma yapıyordum. Hep bilgi almaya çalıştım, çoğu zaman burada yaşayan kişilere mesajlar attım. Benim ajansım Eskişehir’de bir ajans ve o ajanstaki Gülsedef hanımın Melbourne hakkındaki yönlendirmeleri sonucunda Melbourne kararı verdim. Verdiğim kararın doğruluğunu buraya gelince anladım.

  • Melbourne’de iş bulmak daha kolay.
  • Melbourne’de yeme içme yaşam şartları daha ucuz (yine de çok pahalı).
  • Melbourne’de ev kiraları daha ucuz.
  • Melbourne’de her hafta sonu etkinlikler var, festivaller var ve hep ücretsiz.
  • Melbourne’de toplu taşıma daha ucuz haftalık $43 sınırsız.

Melbourne’de hava çok değişken oluyor. Sidney’de süper diye hep yorumlar okuyordum. 2 ay oldu buraya geleli ve daha bugün yağmur gördüm. Ama arkadaşım Sidney’de yaşıyor sürekli yağmur diyor ne kadar doğru bilemem. Melbourne’de hava değişken olabiliyor ama hava durumuna baktığınız sürece öbür gün havanın nasıl olacağını görebiliyorsunuz. Dışarıda dolaşırken birden hava sıcaklığı 15 derece düşmüyor onlara inanmayın.

9. Melbourne’de hangi dil okulunu tercih ettin?

Benim dil okulumun adı Ability English. Bu okulun hem Sidney’de hem de Melbourne’de şubeleri olduğundan ve fiyatları uygun olduğundan genelde Türklerin tercihi oluyor. Okul güzel ama ahım şahım değil. Türkiye’de aldığım dil eğitimiyle aynı sayılır. Tabi ki Avustralya’da dil eğitimi almakla Türkiye’de almak arasında çok fark var. Her ülkeden öğrenciler bulunuyor çoğunluk olarak sırasıyla Japonya, Kolombiya, Türkiye ve Brezilya diyebilirim. Diğer Avustralya dil okulları nasıl derseniz bence bu ülkede dil okulunun pek önemi yok. Sizin için ekonomik olarak hangisi iyiyse onu seçin çünkü burada 1. planda olan şey çalışmak ve para kazanmak.

10. Avustralya’da yaşam giderleri ve harcamalar ne kadar?

Ev kirası haftalık ilk geldiğimde $200 dı. Şimdi haftalık $150 paylaşımlı odada arkadaşımla kalıyorum. Sadece size özel oda isterseniz $200.

* Dışarıda yemek yemek isterseniz $15 (en uygunu)
* Dışarıda bir bira $10 ama bazı mekanlarda 1 litresi $9. Marketten bira alırsanız 24lü biralar $48. Yani tanesi $2 a geliyor. En kaliteli şişe biralardan bahsediyorum.
* Bir kutu kola dışarıda $4 ama yine marketten 24lü alırsanız eğer $12, yani tanesi $0.50 a geliyor. Su burada ücretsiz, evde çeşmeden içiliyor. Dışarıda tüm mekanlarda su bedava ama çok susadıysanız bir yerden ufak şişe alırsanız $3.
* Benzin $1.2
* Markette et $7 ama bizim Türkiye’de yediğimiz etler gibi lezzetli değil bence. Marketten etinizi alıp şehrin her yerinde bulunan ve ücretsiz olan barbekülerde pişirip yiyebilirsiniz.
* Küçük kahve $1
* Dövme ve piercing çok aşırı pahalı rakam vermeyeceğim korkmayın.
* Sigara içenler için burada sigara örnek olarak Marlboro $35 🙂

Tüm rakamlar Avustralya Doları yani Türk Lirası x 3

11. Melbourne’de ulaşım nasıl?

Melbourne’de en sevdiğim konulardan birisi bisiklet yolları. Tüm şehri bisiklet yoluyla rahatlıkla ve güvenle gezebilirsiniz. Tüm araçlar (tramvay, otobüs, araba, motorsiklet) ve bisikletler hepsi aynı yolu kullanıyorlar.

Avustralya’ya gelmek isteyen arkadaşlar hiç düşünmeden gelin. Avustralya dil okulu ve yaşam hakkında herhangi sorusu olanlar bana mesaj atabilirler elimden geldiğince tüm mesajlara cevap vermeye çalışıyorum: @onurcamm

Biraz uzun oldu ama umarım birlerine yardımım dokunur.

Yol Açık Yola Çık!

Saygılar!


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

Avustralya'da dil okulları ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Onur Çam