Avustralya’da Dil Eğitimi Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Avustralya’da Dil Eğitimi Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde bir milyarın üzerinde dünya vatandaşı küresel dil olarak kabul edilen İngilizceyi öğrenmek için eğitim alıyor. İngilizce eğitimi için tercih edilen ülkelerin başında İngiltere ve Birleşik Krallık gelse de, anadili İngilizce olan ülkelerin tamamında İngilizce eğitimi bir endüstri halini almıştır.

Avustralya hakkında

Resmi dili İngilizce olan Avustralya da İngilizce dil eğitimi almak amacıyla en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Ilıman iklimi, sıcak insanları, doğal güzellikleri, eğitim ve yaşam giderleri açısından uygunluğu ve tabi ki öğrencilik yaparken bir yandan çalışmanın mümkün olması bu durumu destekleyen diğer faktörlerdir.

Dünyanın birçok bölgesinden gelen göçmenler tarafından kurulan Avustralya (Commonwealth of Australia), bu özelliğinden dolayı birçok kültürün uyum içinde yaşadığı ve dünyanın uzak köşelerinden ziyaret, eğitim ya da iş amacıyla gelen insanların konukseverlikle karşılandığı bir ülkedir.

Dünyanın en büyük adası olan Avustralya’nın nüfusu 2012 itibariyle 22,7 milyondur. Bu rakam için oldukça büyük sayılabilecek 7,6 milyon kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahip
Avustralya’da şehirleşme genellikle ülkenin kıyı kesimlerinde gerçekleşmiş, orta kısımdaki “outback” diye tabir edilen çorak alan boş bırakılmıştır.

Avustralya’da İngilizce eğitimi almak için tercih edilebilecek farklı süre, amaç ve içeriklerde çeşitli programlar bulunmaktadır.

Avustralya’da dil okullarında alabileceğiniz programlar

Genel İngilizce

Dil bilgisinin yanı sıra okuma, dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmeye yönelik programdır. 2 haftadan 1 seneye kadar uzanan farklı programlar mevcuttur.

Akademik Yıl & Sömestr Programları

Uzun süreli İngilizce eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği programlardır. Genellikle liseden sonra yurtdışında bir üniversiteye gitmek amacıyla İngilizce seviyelerini geliştirmek isteyen ya da üniversite sonrası belli bir İngilizce seviyesi talep eden bir iş yerinde çalışmayı arzulayan kişilerin seçtiği bir programdır.

Sınav Hazırlık

IELTS, TOEFL ve Cambridge ESOL sınavları gibi sınavlara hazırlanmak amacıyla tercih edilen programlardır.

İş İngilizcesi Programları

Profesyonellere ve iş hayatındaki ideallerini gerçekleştirmek isteyenlere yönelik bu programlarda sunum teknikleri, İngilizce iş terimleri, ticari yazışmalar ve iletişim, rapor hazırlama gibi konular üzerine İngilizce becerisi kazandırılmaktadır.

Avustralya’da dil eğitimi almanın diğer avantajları

Çalışma İzni

Avustralya’da dil eğitimi almanın avantajlarından biri de dil öğrenmek için gelen öğrencilere sunulan çalışma olanağıdır. Bir yabancı öğrenci, dil eğitimi süresince haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptir. Ancak öğrenciler, örneğin Amerika’dan farklı olarak, sadece kampüs içinde ve düşük ücretli işlerde değil, kısıtlama olmadan çalışabilirler. Avustralya’da iş arayanlara yardım eden iş bulma ajansları bu konuda öğrencilere de hizmet sunmaktadırlar.

Konaklama

Dil eğitimi süresince elbette ki rahat ve güvenli, aynı zamanda ihtiyaçlarınızı da karşılayacak bir konaklama seçeneğine sahip olunması önemlidir. Birçok ülkede olduğu gibi Avustralya’da da bunun için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bunlar, Avustralya kültürünü yakından tanımanızı ve okul dışında da İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacak aile yanında konaklama, başka öğrencilerle ortak alanları paylaşarak sosyalleşebileceğiniz ve konuşma pratiği şansı sunan yurtta konaklama, daha özgür bir yaşam tarzını isteyenler için daire kiralama ve hostel / otelde konaklama seçenekleridir.

Avustralya’da dil eğitimi alabileceğiniz en iyi şehirler

İngilizce eğitimi almak için Avustralya’nın farklı deneyimler sunan şehirlerinden birini seçebilirsiniz.

Sidney

Avustralya’nın en kalabalık şehri olan Sidney, ülkenin güneydoğusundaki New South Wales eyaletinin başkentidir. 4,6 milyonluk nüfusa sahip şehir, Avustralya’da İngilizler tarafından kurulan ilk koloni olma özelliğini de taşır (1788). İş merkezlerinin ve Avustralya’nın finans sektörünün yoğunlaştığı bir kent olan Sidney aynı zamanda ikonik yapıları, ülkenin sunduğu doğal güzelliklere olan yakınlığı, müzik ve sanat etkinlikleri ile de öne çıkmaktadır.

Auburn Botanical Gardens, Royal National Park ve dünyanın en eski ikinci ulusal parkı olan Ku-ring-gai Chase, şehir içinde doğayı yaşamak isteyenler için idealdir. Queen Victoria Building, Australian Museum, Sidney Town Hall, Parliament House ve tabi ki inşa edildiği 1973 yılından bu yana Sidney’in popüler kültürdeki simgesi olmuş ünlü Sidney Opera Binası şehrin öne çıkan yapılarıdır. Kültürel olarak da Melbourne ile beraber Avustralya’nın en zengin şehirlerinden olan Sidney her yıl birçok uluslararası festivale ev sahipliği yapmaktadır. Avustralya’nın en büyük sanat festivali Sydney Festival, modern sanat festivali Biennale of Sydney, gezici rock festivali The Big Day Out ve Sidney Film Festivali bunlardan bazılarıdır.

İngilizce eğitimi için Avustralya’ya giden öğrencilerin de en çok tercih ettiği şehir olan Sidney, şüphesiz ki size unutulmaz bir deneyim kazandıracaktır.

Melbourne

Avustralya’nın 2. büyük şehri olan Melbourne, ülkenin güneydoğu ucundaki Victoria eyaletinin başkentidir. Sidney’e kıyasla daha sakin ve sanat ağırlıklı bir şehirdir ve halk arasında “Avustralya’nın kültür başkenti” olarak da adlandırılır.

Economist Group tarafından 2011 ve 2012 yıllarında dünyanın yaşamaya en uygun şehri seçilmiş olan Melbourne 2006 yılı itibariyle nüfusunun % 35,6’sı yurtdışında doğmuş kişilerden oluşan çok kültürlü bir şehirdir. Royal Exhibition Building, Melbourne Town Hall ve Parliament House gibi önemli yapılara ev sahipliği yapmakta olan şehirde birçok popüler festival düzenlenmektedir. Avustralya’nın en büyük ücretsiz halk festivali olan Moomba, Melbourne International Arts Festival, Melbourne International Film Festival ve Melbourne International Fringe Festival bunlardan bazılarıdır.

Brisbane

Brisbane şehri Avustralya’nın doğusundaki Queensland eyaletinin başkenti ve 2,15 milyonluk nüfusuyla Avustralya’nın Sidney ve Melbourne’dan sonraki 3. büyük şehridir. Melbourne ve Sidney’in çok kültürlü yapısına kıyasla “Avustralya şehri” tanımına daha çok yaklaşan Brisbane, yine de %15’ten fazlası ülke dışında doğmuş olan nüfusuyla birçok kültüre ve yaşam tarzına kucak açmaktadır. Ekonomisi çoğunlukla bilişim teknolojileri, turizm, kamu yöneticiliği, finans, deniz ticareti, metal işçiliği ve demiryolu işletmeciliğine dayanan şehir aynı zamanda kültür ve sanat açısından da zengindir.

Her yıl yapılan Riverfestival, Brisbane International Film Festival ve Soundwave şehrin kültürel hayatına katkıda bulunan etkinliklerdir. Turizm şehrin ekonomisinde önemli bir yer kaplamaktadır. Doğal hayatın korunduğu alanlardan City Botanic Gardens, Brisbane Forest Park, Roma Sreet Parkland, South Bank Parklands’ın yanı sıra ülkenin en büyük limanlarından Portside Wharf, 1927’de dünyanın ilk koala sığınağı olarak kurulan Lone Pine Koala Sanctuary ve şehrin yakınında bulunan hayvanat bahçesi Australia Zoo bu alanda hizmet vermektedir.

Perth

Avustralya’nın güneybatı kıyısında, ülkenin tüm batı bölgesini kapsayan Western Australia eyaletinde bulunan Perth Avustralya’nın nüfus açısından en büyük 4. şehridir. Aynı zamanda bu eyaletin başkenti de olan şehirde 2012 itibariyle yaklaşık 2 milyon kişi yaşamaktadır.

Economist Intelligence Unit** tarafından Ağustos 2012’de yapılan sıralamada dünyanın yaşamaya en uygun 9. şehri seçilmiştir. Perth diğer büyük şehirlerden uzakta bulunmaktadır; 100.000 kişiden fazla nüfusa sahip en yakın şehir 2000 kilometreden daha uzakta bulunmaktadır. Swan River nehri üzerinde ve Hint Okyanusu kıyısında bulunan Perth’de yazlar sıcak kışlar ise oldukça yağışlı geçmektedir. Şehrin ekonomisi çoğunlukla hizmet sektörüne ve gemi yapımına dayanmaktadır.

Avustralya’nın doğusundaki şehirlere kıyasla oldukça izole bir şehir olmasına karşın Perth kültür ve sanat açısından zengin bir şehirdir. Perth Institute of Contemporary Arts ve Art Gallery of Western Australia şehrin ilgi çeken müzelerindendir. Ayrıca şehrin kültür hayatına katkı yapan West Australian Ballet, West Australian Opera ve West Australian Symphony Orchestra ile dünyaca ünlü birçok sanatçı yetiştirmiş West Australian Academy of Performing Arts bu şehirde bulunmaktadır. West Coast Blues & Roots Festival ve diğer şehirlerde de örnekleri olan Big Day Out ve Soundwave festivalleri her sene Perth’de düzenlenmekte ve şehir hayatına heyecan katmaktadırlar.

Cairns

Avustralya’nın ve Queensland eyaletinin kuzeydoğu kıyısında yer alan Cairns şehri Great Barrier Resifleri’ne yakınlığı ve tropikal iklimi nedeniyle her yıl farklı ülkelerden gelen turistler tarafından ziyaret edilmekte olup ülkede bu alanda Sidney, Melbourne ve Brisbane’in ardından 4. sırada gelmektedir. Ekonomisinin önemli kısmı turizm sektörüne dayalı olan şehre turist çeken diğer etkenler ise bölgenin doğal güzellikleri arasında bulunan Wet Tropics of Queensland ve Atherton Yaylası’na yakınlığıdır. Şehirde İngilizce’den sonra en çok konuşulan diller Japonca ve Mandarin’dir (Çince). Doğu Avustralya’nın en önemli tatil bölgelerinden biri olan Cairns ve çevresini ziyaret için en iyi zaman neredeyse tamamı yağmur ve fırtınalarla geçen yaz mevsimi (Aralık-Şubat) değil havanın daha durgun olduğu kış (HaziranAğustos) mevsimidir. Cairns’te İngilizce eğitimini bu mevsimde gerçekleştiren öğrenciler eğitimin yanında bölgenin güzelliklerini de yaşama şansı bulacaklardır.

Gold Coast

Avustralya’nın Queensland eyaletinin güneydoğu kıyısında bulunan Gold Coast, nüfus bakımından ülkenin 6. büyük şehridir. Eyaletin başkenti olan Brisbane’in yaklaşık 95 km güneyinde bulunan Gold Coast, adına uygun şekilde uzun ve büyüleyici sahillere sahiptir. 57 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahip olan şehir Avustralya’nın ve dünyanın en popüler dalga sörfü merkezlerinden birisidir.

Avustralya’nın en hızlı büyüyen büyük şehri olan Gold Coast’un ekonomisi tahmin edileceği üzere ağırlıklı olarak turizme dayanmaktadır. Nüfusu 576,000’in biraz üzerinde olan şehri her sene 10 milyondan fazla turist ziyaret etmektedir. Canlı bir müzik kültürüne sahip olan şehirde aynı zamanda her yıl düzenlenen Wintersun Festival, Magic Millions Carnival, araba yarışı Gold Coast 600 ve her sene 25.000’den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen Gold Coast Maratonu şehir hayatına renk katmaktadır. Uzun plajlara, hızlı ve canlı bir yaşam tarzına ve çok kültürlü bir yapıya sahip olan Gold Coast şehri, İngilizce eğitiminin yanında bu tarz bir deneyim yaşamak isteyenler için idealdir.

İster birkaç haftalık, ister 1 sene için olsun, Avustralya’ya dil eğitimi almak amacıyla giden öğrenciler Avrupa ve Amerika’dan kültür, doğa ve iklim olarak çok farklı bir çevre ile karşılaşacaklardır. Sıcak insanları, egzotik ve göz alıcı doğası, zengin kültürü, stressiz yaşam tarzı, çok uluslu yapısı ve yabancı öğrenciler için sunduğu çalışma şartlarıyla Avustralya İngilizce öğrenmek için ideal bir ülkedir.

Avustralya’da yabancı dil eğitimi fırsatları hakkında daha detaylı bilgi almak için UED üyesi yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya'da eğitim ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
UEDucation

UEDucation Magazine, UED'nin (Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği) ücretsiz süreli yayınıdır.