Çekya’da Tıp ve Diş Hekimliği Hakkında Faydalı Bilgiler

Çekya’da Tıp ve Diş Hekimliği Hakkında Faydalı Bilgiler

Günümüzde artık üniversite mezunu olmanın yeterli olmadığı aşikar. Bu yüzden öğrenciler ve veliler daha dikkatli bir eğitim planı yapıyorlar. Erasmus ve diğer kültürel değişim programları aracılığıyla Prag’da eğitim gören uluslararası öğrenci sayısı 100 bini aşmaktadır. Bu sayede öğrenciler Çekya kültürü yanında birçok kültürle tanışıp dünya görüşü sahibi olurlar.

Tıp ve Diş hekimliği yurtdışında en çok tercih edilen bölümlerdendir. Sınav başarısı şartı aramaması yani sadece lise diplomanızla üniversiteye girmek size cazip gelebilir. Fakat diploma denkliğiniz için dikkat etmeniz gereken koşullar vardır. Tıp bölümünden denklik alabilmek için YÖK’ün sunduğu iki seçenek vardır; Öğrenci ya Türkiye’de ilgili puan türünden ilk 40.000’de olmalıdır ya da yurtdışında mezun olduğu üniversite en iyi 1000 üniversite arasında olmalıdır.

Çekya’da Tıp ve Diş hekimliği için tercih edilen Charles ve Masaryk üniversiteleri en iyi 1000 üniversite arasındadır. Dolayısıyla bu üniversitelerde eğitim alan bir öğrencinin diploma denkliği sorunu ortadan kalkacaktır. Hazırlık sınıfı sonrası bölümlerden kabul alabilmeniz için vermeniz gereken biyoloji ve matematik ağırlıklı sınavlara girmeniz gerekecektir. Bu yüzden aldığınız lise eğitimindeki biyoloji, matematik gibi temel bilimlerdeki bilgi birikiminize de güvenmelisiniz.

Çekya’da eğitim oldukça ekonomiktir. Üstelik ülkede eğitim dili Çekçe olan tüm bölümler ücretsiz! Çek dilini öğrenmek için üniversiteler ve anlaşmalı kurumlarda bir yıl hazırlık kursu alabilirsiniz, hazırlık bölümleri başlangıç seviyesinden dahi kabul ettikleri için Çek dili sizin için bir endişe oluşturmasın.

Çekya'da tıp ve diş hekimliği ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager