Amerika’da Midenize Şenlik Yaşatacak 7 Dünya Lezzeti

Yurtdışına çıkmış her bireyin yapması gereken şeylerden birisi de yemek kültürünü genişletmektir ve yeni tatları keşfetmektir. Bu yüzden kendi deneyimlerimden de yola çıkarak sizlere önerilerim olacak sevgili arkadaşlarım. Work and Travel yaptığınızda dünya mutfağı da ayaklarınızın altına serilmiş olmaktadır. Bu fırsatı değerlendirin. İşte karşınızda dünyadan lezzetler!

1. Japonya'dan gelen bir lezzet; Sushi!

1. Japonya'dan gelen bir lezzet; Sushi!

Adını ilk duyduğunuzda “Iyyy” dediğinizi duyar gibiyim. Diyebilirsiniz arkadaşlar çünkü ben de ilk başta o şekilde bir tepki vermiştim. Sonra denemek lazım önyargılardan önce dedim ve yedim.

Amerikalı bir arkadaşımla Japon restoranına gittik. Ben “ıyyy” tepkisinin etkisinde olduğum için “Teriyaki Chicken” sipariş ederken arkadaşım da “Unagi Sushi” sipariş etti. Tabii farklı bir tat görmüşüm bir tadına bakmak lazım dedim. Attım ağzıma. Aman Allah’ım dedim! Resmen balığı sudan çıkarıp ağzıma atmışım gibi hissettim.

Sushi iğrenç diyerek konuyu kapatmıştım ki biraz zaman sonra bir arkadaşım tütsülenmiş somon füme suşi’yi denememi söyledi. Ben de tattım. İşte o zaman Sushi hayatıma girmeye hak kazanmış oldu.

Siz de deneyin kararınızı verin arkadaşlar. Wasabi’den uzak durdum! Acı seveniniz varsa denesin! Amerika’da Japon restoranına gitmenize benden +1! Ateşli oyunlar falan da yapıyorlar eğlenceli arkadaşlar! Hahaha! Ah! Bu arada tavuk severler için özel sosuyla Teriyaki’yi öneririm!

2. Güney Kore'den bir BBQ alırız!

2. Güney Kore'den bir BBQ alırız!

Uzak Doğu’dan uzaklaşmadan bir de Güney Kore’den BBQ verelim. Hehe! Size şu kadarını söyleyeyim arkadaşlarınızla harika sohbetler eşliğinde masanızda pişirdiğiniz etler ve o harika soslar eşliğinde hem zihniniz hem de mideniz coşacak! Kesinlikle denemelisiniz.

Bunun için Los Angelas’da Koreatown’da “Bud Namu Korean BBQ” size önereceğim yer olacaktır. Sadece 12 dolar ödüyorsunuz ve sınırsız et hizmetinizde oluyor. Çatlayana kadar pişirip yiyebilirsiniz! Tek uyarım üzeriniz birazcık kokacak! Heheh! Ama çok değil.

3. Hindistan'ın renkli hayatının yansıttığı yemek kültürü!

3. Hindistan'ın renkli hayatının yansıttığı yemek kültürü!

Çoğu kişi nedense ön yargılıdır bu mutfağa; yiyeceğinin çok yakıcı ya da tatsız olacağının ya da ne olduğu belirsiz bir şey yiyeceğinin korkusunu taşır. Ama kesinlikle yanılırsınız! Öyle düşünmeyin. Hindistan’da “Köri Tozu” diye de bir şey yoktur. Asıl var olan baharat karışımının adı Masala’dır.

Hindistan’da yüzlerce Masala kombinasyonu bulunmaktadır ve bölgelere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak acı bir tat hakimdir fakat ben acı yiyemeyen bir insan olduğumdan dolayı acısız soslar da bulunmaktadır. Tavuk ile o sosların uyumuna bayılmıştım. Gerçekten denediğinizde daha fazlasını isteyeceğinizi düşünüyorum.

4. Altı üstü makarna olmayan makarna İtalya'dan!

4. Altı üstü makarna olmayan makarna İtalya'dan!

Evet, öğrenci evlerinin klişesi olabilir belki de makarna, fakat makarna deyip geçmeden önce bir İtalyan restoranında oturup makarna yiyin arkadaşlar.

Las Vegas’ta gittiğim bir İtalyan restoranında -şu anda ismini hatırlayamadığım için affedersiniz- yediğim makarna ve kalamarın tadı damağımda kaldı. Yanına da zaten hemen harika bir şarap açılıyor. Artık içip içmemek size kalmış. Ama makarna deyip geçmeyin! Tadın.

5. Bir Amerika klasiği biftek ve burger!

5. Bir Amerika klasiği biftek ve burger!

Work and Travel yapıp bol bol biftek yemeden dönüyorsanız, o programı yapmış sayılmayın bence! Ahahah! Hayatımda bu kadar fazla bbq partisine katılıp löp löp et tüketmişliğim olmamıştı.

Size steak konusunda önerebileceğim yerlerden birisi “Texas Roadhouse” olabilir. Açıkçası orta pişmiş bir biftek olsa tam şu anda fena olmazdı. Bir de sizlere Amerika’lıların kıt bir yemek kültürü olmasından dolayı meşhur yiyeceklerinden birisi olan hamburgeri de “Shake Shack” da yemenizi öneririm. New York’da bayağı sıra bekleyerek yemiştim ve harikaydı! Denemelisiniz.

6. Meksika'yı unuttum mu sandınız? Hayır!

6. Meksika'yı unuttum mu sandınız? Hayır!

Gelsin tacolar, gitsin burritolar! Açıkçası daha çok Taco Bell’deki 5 dolarlık menüden alıyordum. İçerisinde 2 taco, 1 burrito, erimiş cheddar peyniri, cips ve içecek bulunuyordu. Eğer hala devam ediyorsa gidince bir deneyin arkadaşlar. Bunun dışında burritosunu çok sevdiğim Qdoba’yı da unutmamak gerekiyor. Denemeyi unutmayın.

7. Tabii ki Türk mutfağı kalbimde bambaşka!

7. Tabii ki Türk mutfağı kalbimde bambaşka!

Elbette ki Türk mutfağına hasret kalacaksınız. Ama oralarda anlayacaksınız yemeklerimizin değerini ve geri döndüğünüz dakika özlediğiniz lezzetlere kavuştuğunuzda sanki ilk defa yermişcesine büyüleneceksiniz.

Açıkçası ben midesine düşkün bir insan olarak resmen aşk yaşıyorum yemeklerle! 42 kilo gittiğim Amerika’dan 52 kilo ile döndüm ve aşırı sağlıklı bir vücuda sahip olmuştum. Umarım siz de midenizin dostu olup ona her türlü güzel yemeği yedirirsiniz! Ahah! Afiyet olsun şimdiden arkadaşlar! Work and Travel sadece gezmek görmek dışında her türlü kültürü öğrenme şansı yaratan bir program olacaktır sizin için. Yaşadım biliyorum. Ben çok acıktım gidip bir şeyler yemeliyim. Sevgi ve saygılarımla…

Amerika’da yeme-içme hakkında yayınlanmış diğer içerikler