Amerika’nın En İyi 10 Üniversitesi

Amerika’nın En İyi 10 Üniversitesi

Amerika, dünyanın en çok bilinen üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en iyi 10 tanesini sizler için derledik.

1. Massachusetts Teknoloji Üniveristesi (MIT)

1. Massachusetts Teknoloji Üniveristesi (MIT)

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), 2016-2017 yılları arasında QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda son 5 yılda en üst sırada yer alır. Massachusetts’te bulunan MIT’nin elbette fizik ve mühendislik bölümleri ön plandadır ancak sosyal bilimler ve sanat alanlarında da saygınlık görmektedir.

2. Stanford Üniversitesi

2. Stanford Üniversitesi

Harvard Üniversitesi’ni geride bırakarak, yükselen Stanford Üniversitesi, 2016-2017 tablolarında dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Stanford Üniversitesi, meşhur Silikon Vadisi’nin kalbinde bulunur. Başarılı girişimci mezunlarıyla bilinir. Stanford Üniversitesi aynı zamanda ticari kurslarıyla da iyi bilinir.

3. Harvard Üniversitesi

3. Harvard Üniversitesi

Harvard Üniversitesi, ABD üniversitelerinin kesintisiz üçlüsü arasında bu yıl QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nın en üstünde yer alıyor. Harvard Üniversitesi, ABD’de 1636 yılına dayanan hayat bilimleri ve tıpta en üst sıraya yerleşmiş en eski üniversite ünvanına sahiptir.

4. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)

4. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)

Bu yıl genel dünya sıralamasında beşinci sırayı elde eden Caltech olarak bilinen California Institute of Technology, Kaliforniya’nın Pasadena şehrinde yer almaktadır. ABD’nin en küçük üniversitelerinden biri olan Caltech, ağırlıklı olarak bilimsel ve teknik derslerde iyidir.

5. Chicago Üniversitesi

5. Chicago Üniversitesi

Chicago Üniversitesi, 1890’da kurulmuş bir özel kuruluştur. Üniversite konumu ve akademik programlarıyla iyi biliniyor. Öğrenciler, Hristiyan edebiyatı, tarih ya da çevre çalışmaları gibi 70’den fazla ana dal arasından seçim yapabilir ve yurtdışında eğitim deneyimi sırasında Yunanistan, Çin ve Fransa’yı ziyaret edebilirler. Üniversite 89 Nobel Ödülü kazananına sahiptir.

6. Princeton Universitesi

6. Princeton Universitesi

Princeton Üniversitesi, dünyanın en iyileri arasında bu yıl da 11. sırayı koruyor. ABD’nin en eski üniversitelerinden biri olan Princeton Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak, özellikle sanat ve beşeri bilim dallarında çok iyi olarak bilinir. Bunun için de fakülte sıralamasında 7.sıraya yerleşmiştir.

7. Yale Üniversitesi

7. Yale Üniversitesi

Dünya sıralamasında 15. sırada yer alan Yale Üniversitesi, 5 ABD başkanı ve 13 milyarder mezun etmiştir. 1861’de üniversite ABD’deki ilk doktora programını kazanmıştır. Yale Üniversitesi’nin 12.355 öğrencisinin yaklaşık % 20’si uluslararası, 118 ülkeyi temsil ediyor.

8. Cornell Üniversitesi

8. Cornell Üniversitesi

Cornell Üniversitesi, 1865 yılında kurulmuş özel bir kurumdur. New York’un Ithaca kentinde bulunan Cornell Üniversitesi, bu yıl dünyada 16. sırada yer alıyor. Ülkenin ilk veteriner hekimlik diplomasına sahip üniversitesidir. Halen de dünyadaki QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2016’da veterinerlik biliminde ikinci sırada yer alıyor.

9. Johns Hopkins Üniversitesi

9. Johns Hopkins Üniversitesi

Johns Hopkins Üniversitesi, dünyada 17. sırada yer almaktadır. 1876 yılında kuruldu. ABD’deki ilk araştırma üniversitesi olarak düşünülse de yaşam bilimleri ve tıp alanında çok daha iyidir.

10. Pennsylvania Üniversitesi

10. Pennsylvania Üniversitesi

Pennsylvania Üniversitesi, yaygın olarak Penn olarak bilinir ve bu yıl dünyada 18. sırada yer alır. Philadelphia’da bulunan bu üniversite, yaşam bilimleri ve tıbbı için son derece saygın bir kurum ve bu yıl dünyanın en iyi hemşirelik okullarının açılış sıralamasında birinci olan bir kuruluştur.

Amerika’da üniversite ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Ceyda Evkaya