Avrupa’da Ucuz Tatil için 10 Ülke

Avrupa’da Ucuz Tatil için 10 Ülke

Hemen hemen herkesin hayali mümkün olan en az bütçe ile aynı anda pek çok ülke ve şehri keşfetmektir. Ama biz Türk vatandaşları için döviz kurundaki son artışlar yüzünden bu biraz zorlaştı. Her şeye rağmen Avrupa’da normal bir bütçeyle keşfedemeyeceğimiz yerler de yok değil. Bu yazımda Avrupa’da tatil için en ucuz 10 ülke listesini sizler için derledim. Keyifli okumalar!

1. Karadağ

1. Karadağ

Son yılların popüler tatil noktalarından biri de Karadağ. Büyüleyici güzellikteki doğa manzaraları ve eşsiz güzellikteki plajları ile Avrupa’nın tatil için en ideal ülkelerinden biri. Üstelik para birimi olarak Euro kullanmasına rağmen yine de birçok Avrupa ülkesinden çok daha ucuz. Ayrıca ülkemize de çok yakın. Yalnız elinizi çabuk tutun, çünkü çok kısa zamanda Avrupa Birliği üyesi olacağı için fiyatlar artalabilir. Budva, Kotor ve Tivat görülmesi gereken şehirleri arasında yer alıyor.

2. Romanya

2. Romanya

Eşşiz mimarisi sizi kendisine hayran bırakacak ülkelerden biri de Romanya. Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden olan Romanya, hem deniz hem de kültür turizmi için biçilmiş kaftan. Karadeniz’e kıyısı olan Köstence’de denize girebilir, başkent Bükreş’in şık mimarisini keşfedebilir ve tarihimizde Kazıklı Voyvoda olarak bildiğimiz, 3. Vlad Tepeş’in şatosunda unutamayacağınız bir gezintiye çıkabilirsiniz.

3. Ukrayna

3. Ukrayna

Ukrayna para birimimizin değerli olduğu ender Avrupa ülkelerinden. Günümüzde 1 Türk Lirası, 4.61 Ukrayna Grivnası etmekte. Ünlü gece hayatı, sanatsal aktiviteleri, eşşiz binalar ile dolu sokakları ile keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi. Avrupa’nın en ucuz turistik ülkelerinden biri olan Ukrayna’da görülmesi gereken şehirler ise başkent Kiev ve Lviv.

4. Sırbistan

4. Sırbistan

Avrupa’nın en ucuz ve en eğlenceli ülkelerinden biri de Sırbistan. Yıllarca Osmanlı hakimiyetinde kaldığı için kültürümüzden pek çok iz görmek mümkün. Özellikle yemek ve eşya isimleri bir hayli benzer. Et yemekleri ağırlıklı olan mutfağı oldukça cezbedeci ve lezzetli. Hem eşşiz bir kültür hazinesi hem de çılgın bir gece hayatına ev sahipliği yapıyor. Üstelik fiyatlar oldukça uygun. Başkent Belgrad ve başkente 1 saat uzaklıktaki Novi Sad görülmesi gereken şehirler arasındadır.

5. Makedonya

5. Makedonya

Bir ülke düşünün sokaklarında Türkçe konuşuluyor, adres tarifi Türkçe yapılıyor, kendinizi tıpkı kendi şehrinizde, ülkenizde hissediyorsunuz. Makedonya tam da böyle bir ülke. Tarihi, leziz mutfağı ve ucuz konaklama seçenekleriyle tatil için bir hayli cazip. Başkent Üsküp’te leziz yemekler yeyip, Osmanlı mirasını keşfedebilir, Ohrid Gölü’nde unutulmaz bir tekne turu yapabilir ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün okula (askeri idadi) gittiği Manastır’da tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

6. Bosna Hersek

6. Bosna Hersek

20 yıl önceki savaşın yıkıcı etkilerinden yaptığı yatırımlarla kurtulan Bosna-Hersek; en cazip, en ucuz tatil noktalarından biri haline geldi. Tıpkı Makedonya gibi ortak kültüre sahip olduğumuz, sıcakkanlı ve misafirperver insanların yaşadığı, leziz bir mutfağa ve eşsiz doğa manzaralarına sahip bir ülke. Konaklama ve yeme içme fiyatları bir hayli ucuz. Üstelik ülkemize çok yakın. Başkent Saraybosna, Mostar ve Travnik görülmesi gereken şehirlerdir.

7. Hırvatistan

7. Hırvatistan

Hırvatistan, Ortaçağ şahirlerinde geziyormuş hissi uyandıran tarihi ve daracık sokakları, mükemmel denizi ve uygun fiyatları ile Avrupa’nın keşfedilmesi gereken ülkelerden biri. Son yılların popüler dizisi Game of Thrones’un bazı sahneleri de burada çekildi. Bu yüzden dizinin hayranları tarafından son yıllarda akın akın ziyaret ediliyor. Ortalama bir bütçe ile rahatlıkla keşfedebileceğiniz bir ülke. Başkent Zagrep ve Dubrovnik, Hırvatistan’da görülmesi gereken şehirlerdir.

8. Polonya

8. Polonya

İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkılan ülke yeniden inşa edilmiş. Pek çok kişi tarafından gezi listesinin ilk sıralarında yer almasa da, savaşın izlerini taşıyan cadde ve sokaklarında gezip, buruk hikayelerini keşfetmek için toplama kampları ziyaret edilebilir. Polonya ayrıca tam bir öğrenci kenti. Özellikle Erasmus ile değişim programlarına gelen öğrenciler tarafından sıkılıkla tercih ediliyor. Yemekler, konaklama ve alkollü-alkolsüz içecekler bir hayli ucuz. Gece hayatı da oldukça renkli. Polonya’da başkent Varşova ve Krakow görülmesi gereken şehirlerdir.

9. Arnavutluk

9. Arnavutluk

Balkanların en güzel ülkelerinden biri de Arnavutluk. Konaklama ve yeme içme oldukça ucuz. Ayrıca Berat, İşkodra gibi şirin ve tarihimizden izler taşıyan şehirleri de var. Yeni yeni keşfedilmeye başlayan bu coğrafya doğası ve enfes mutfağı ile de ön planda. Çok uzun yolculuk yapmak istemeyenler için de ideal. Ülkemize çok yakın. Başkent Tiran, Berat ve İşkodra şehirleri keşfedilmeye değer.

10. Bulgaristan

10. Bulgaristan

Her ne kadar para birimi Leva, Türk Lirası’ndan değerli olsa da Avrupa’da ziyaret edebileceğiniz en ucuz ülkelerden biri de Bulgaristan’dır. Dünyaca ünlü giyim markalarının ürünleri, kuruyemiş ve içki fiyatları çok uygun. Bu yüzden alışveriş için de tercih edilen bir coğrafya. Başkent Sofya’nın tarihi binalarını ve müzelerini keşfedebilir, Varna’da denize girebilir, Filibe’de tarihe ve doğaya yolculuk yapabilirsiniz.

Avrupa'da ucuz tatil ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Çağlar Didman

Seyahat Yazari / Blogger - Gez, dene, tat ve paylas !