Avrupa’da Ucuza Gezebileceğiniz 5 Şehir

Yurtdışına çıkmak farklı kültürleri tanımak ve yeni arkadaşlıklar edinmek hepimizin hayali. Fakat ara sıra bu hayalimizi maddiyat eksikliğinden dolayı ertelemek veya iptal etmek durumunda kalabiliyoruz.

Unutmayalım ki dünyada ucuza gezebileceğimiz birçok şehir bulunmaktadır. Bunlardan ülkemize yakın olan ve ulaşımı kolay olan beş tanesini sizlere sunuyorum.

İşte Avrupa’da ucuza gezebileceğiniz 5 şehir:

1. Lviv, Ukrayna

1. Lviv, Ukrayna

Tarihi dokusu, sıcakkanlı insanları ve eğlence hayatıyla adeta ucuzluğun başkenti olarak nam salmış olan Lviv hiç şüphesiz gidilip görülmesi gereken şehirler arasındadır. Lviv’de günlük ortalama masrafınız 30-40 Euro’yu geçmeyecektir.

2. Ohrid, Makedonya

2. Ohrid, Makedonya

Avrupa’nın göbeğinde ve göl kenarında bulunan bu küçük şehrimiz Ohrid ise 1979 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmış eserleri bünyesinde bulundurmaktadır. Ayrıca, gölün manzarası cezbetmiş olacak ki birçok Fransız yazarın özellikle göl kenarında evleri bulunmaktadır. Yerli üretim şarapları fiyat ve tat olarak tatmin edicidir.

3. Budva, Karadağ

3. Budva, Karadağ

Yılda ortalama 230 gün güneş gören, Karadağ’ın göz alıcı ve uzun sahillerine ev sahipliği yapan Budva, daha çok deniz turizmi ile ön plana çıkmaktadır. Deniz turizminin yanında şehrin tarihi dokusu ve gece hayatının hareketli yaşantısı kente birçok ülkeden turist çekmektedir.

4. Tiran, Arnavutluk

4. Tiran, Arnavutluk

Sıradaki şehrimiz Arnavutluk’un başkenti Tiran. Bir Türk lirasının yaklaşık 33 Lek olması tatilinizin gayet ucuza geçeceğinin habercisi olabilir. Şehirde Osmanlı’dan kalma birçok eserle tanışma fırsatı bizleri beklemektedir. Şehir merkezindeki İskender Bey Heykeli bu eserlerden en çok dikkat çekenidir.

Ayrıca, Arnavut mutfağının vazgeçilmezi Arnavut ciğerini yerinde tatma şansı da sizleri bekliyor olacak.

5. Belgrad, Sırbistan

5. Belgrad, Sırbistan

Tuna Nehri ve Sava Nehri’nin kesiştiği noktada yer alan Belgrad, sahip olduğu şan ve şöhretle Sırbistan’dan daha bilinir bir konumdadır. Bu şehrimiz de Osmanlı’dan kalma izlere sahiptir. Ancak öne çıkan mimari Yugoslav mimarisidir. Bir Türk Lirası ise otuz Sırp Dinarı’na denk gelmektedir.

Ucuza gezilebilecek yerler hakkında daha fazlası için göz atın