Avrupa’da Üniversite Eğitimi | Hangi Ülke Hangi Fırsatları Sunuyor?

Avrupa’da Üniversite Eğitimi | Hangi Ülke Hangi Fırsatları Sunuyor?

Yurtdışında üniversite okumak birçok öğrencinin hayalidir. Kimi öğrencinin hayali Amerika, kimisinin İngiltere, kimisinin Avrupa veya Kanada. Ancak öğrencileri bazı ülkelerde okumak için bir maliyet tablosu çıkarınca ortaya çıkan rakamlar öğrenciyi korkutuyor. İngiltere’de yıllık 15.000 İngiliz Sterlini, Amerika/Kanada’da ise yıllık 15.000 – 20.000 Dolardan başlayan yıllık eğitim ücretlerini görünce bir çoğumuz yurtdışında üniversite hayalinden vazgeçiyor. Bu noktada Avrupa size hem ekonomik hem de kaliteli seçenekler sunuyor.

1. Çekya

1. Çekya

Çekya’da lisans eğitiminin süresi 3 yıldır. Çek Cumhuriyeti devlet üniversitelerinde Çekçe eğitim ücretsizdir. Türkiye’de lisansınızı eğer Türkçe okuduysanız ve Prag’da yüksek lisans istiyorsanız gözünüz korkmasın. Bana kalırsa akademik İngilizce tam bir kabus, fakat Prag’da ve Çek Cumhuriyeti’nde bu sorunu aşmışlar. Eğer ki bölüme başlamak için yeterli İngilizceniz yoksa öncelikle sizi hazırlık sınıflarına alıyorlar ve 1 sene boyunca yoğun bir şekilde İngilizce görüyorsunuz. Daha sonra okulun yapmış olduğu sınavla lisans veya yüksek lisans bölümüne geçmeye hak kazanıyorsunuz. Bu hazırlık eğitiminde İngilizce ya da Çekçe derslerin yanında üniversitenin düzenleyeceği sınav için de bir sınav hazırlığı vermektedir. Çek Cumhuriyeti’nde kendi para birimleri olan CZK para birimini kullanmalarından dolayı yaşam ücretleri çok uygun. Öğrenciler için konaklama dahil yaşam giderleri 400-450 Euro civarında tutmaktadır. Ekonomik olması ve kaliteli eğitim vermesi nedeniyle yabancı öğrencilerin tercihidir. Üniversitelerinin yüksek lisans bölümlerinde eğitim kadroları oldukça ileri seviyede. Bütün üniversitelerde İngilizce eğitim görebilme avantajının yanı sıra bütün akademisyenler de çok iyi derecede İngilizce biliyorlar. Bünyesinde çok fazla üniversite barındırması sebebiyle buraya geldiğinizde çok fazla yabancı öğrenciyle tanışacağınıza %100 garanti verebilirim. Çekya’da üniversite eğitimi bittikten sonra uzun dönem oturum izni ile aralıksız olarak ülkede 5 yıl yaşadıktan sonra daimi ikamet için başvuruda bulunabilirsiniz. Daimi ikametinizi aldıktan 5 yıl sonra ise Çek vatandaşlığı için başvurabilirsiniz.

2. Macaristan

2. Macaristan

Orta Avrupa’nın yüksek standartlı üniversitelerini içinde barındıran bir Avrupa Birliği ülkesidir. Türklerin son 500 yıllık tarihinde yakın ilişkiler geliştirdiği bir ülkedir. Bu sebeple ülke vatandaşlarının Türk öğrencilere karşı hoşgörü ve ilgisi, sizin bu ülkeye daha çabuk adapte olmanızı sağlayacaktır. Macaristan, eğitime büyük bütçe ayırmaktadır. Macaristan’ın 1300’lü yıllarda kurulan eski ve köklü üniversitelerinde aradığınız bölümü rahatlıkla bulabilirsiniz. Macaristan üniversiteleri günümüze kadar Nobel Ödülü almış 14 bilim insanı yetiştirerek bünyesinde Avrupa’nın en güçlü bilim insanlarını barındırmaktadır. Macaristan aynı zamanda birçok farklı milletten öğrencinin eğitim almayı seçtiği bir ülkedir. Avrupa’da serbest dolaşma hakkı olan Macaristan’da yaşam o kadar uygun ki, Türkiye’de şehir dışında okuma masrafları çoğu zaman daha pahalıya gelmektedir. Bu şehirler aynı zamanda kozmopolit bir yapıya ve öğrenci dostu bir yaşam tarzına sahiptir. Oturum kartı ile gelen Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz. Macaristan’da üniversite eğitimi ve konaklama oldukça uygundur. Aylık yurt ücretleri ortalama 250 Euro civarındadır. Bu fiyata diğer ülkelerde sadece 2 hafta konaklayabilirsiniz.

3. Polonya

3. Polonya

Eğer Polonya’daysanız birçok Avrupa başkentini gezmişsiniz demektir. Bulunduğu konum ve ulaşım sisteminin kaliteli olması nedeniyle eğer Polonya’daysanız çok ekonomik fiyatlarda Avrupa turları yapabilirsiniz. Örneğin ”Canım sıkıldı hadi Budapeşte yapalım” cümlesi Polonya’da gayet normaldir. Bu arada Türk pasaportuna sahip öğrenciler Polonya’da üniversite sınavına ihtiyaç duymadan istedikleri bölümde eğitim görebiliyorlar. 650 yıllık köklü bir eğitim sitemine sahiptir. Avrupa’nın gelişmekte olan ve en genç nüfusa sahip olan ülkelerinden birisidir. Üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için popüler lokasyonlardan birisidir. Polonya’da üniversite eğitimi uygun fiyatlı, kaliteli ve kolay ulaşılabilirdir. YÖK ve AB tanınırlığı olan çok sayıda üniversitesi mevcuttur. Polonya’da eğitim ücretleri yıllık 1.500 ile 4.500 Euro arasında değişkenlik gösterebiliyor. Tabi ki eğitim ücretlerinin yanında, aynı zamanda Polonya’nın diğer ülkelere göre daha uygun yaşam maliyetlerine sahip olması da bir diğer avantaj. Ayrıca Türkiye’deki durumun tersine, Polonya’da özel okulların ücretleri, devlet okullarının ücretlerinden daha uygundur. Eğer ki İngilizce bilmiyorsanız bazı üniversiteler öncelikle sizi hazırlık sınıflarına alıyorlar ve 1 sene boyunca yoğun bir şekilde İngilizce görüyorsunuz. Polonya’da 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitimi ücreti 2.000 ile 3.500 Euro arasında değişiyor. Polonya’nın ana dili olan Lehçe dilinde hazırlık eğitimi ücretleri ise oldukça uygun; 1.500 ile 2.000 Euro arasında değişebiliyor.

Avrupa'da üniversite eğitimi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Burçin Arıkan

StudyZONE Academic Programs Manager