İngilizce Konuşan Avrupa Ülkeleri

İngilizce Konuşan Avrupa Ülkeleri

Bu yazımda sizlere İngilizce konuşan Avrupa ülkeleri hakkında bir liste hazırladım. Özellikle dil eğitimi almak için nispeten ülkemize biraz daha yakın yerlere gitmek isteyenler, bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. İşte Avrupa’da anadili İngilizce olan ülkeler:

1. Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler)

1. Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler)

Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülke bulunuyor. Bunlardan, Kraliçe’nin yaşadığı ve Krallık’ın yönetim merkezi olan İngiltere, hemen aynı ada üzerinde bulunan İskoçya (Büyük Britanya Adası), İngiltere’nin bitişiğinde yer alan Galler ve İrlanda adasında bulunan Kuzey İrlanda olmak üzere dört ana ülke bulunmakta. İngilizcenin doğduğu bu topraklara yılda yüzbinlerce öğrenci çeşitli eğitim dallarında öğrenim görmek için buraları tercih ediyor.

2. İrlanda Cumhuriyeti

2. İrlanda Cumhuriyeti

Resmi dilleri arasında İrlandaca ve İngilizce yer alıyor. İrlanda Cumhuriyeti, Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biri olmakla beraber gerek refah seviyesi gerekse de eşsiz doğasıyla insanların gözdesi konumunda. Para birimi olarak Euro’yu kullanması ise İngiliz Sterlini’ne göre daha düşük değerde olması ile Türk öğrenciler için bir avantaj sayılıyor.

3. Malta

3. Malta

Güney Avrupa’da yer alan, Akdeniz’de bir ada devleti olan Malta’nın anadilleri arasında Maltaca ile İngilizce vardır. Yerel halk her iki dile de hakimdir. Adanın her yerinde İngilizce yazmaktadır. Turistik bir ülke olan Malta sıcak bir iklime sahiptir ve denizle iç içedir. Deniz manzarası eşliğinde İngilizce öğrenmek mi? Kulağa harika geliyor doğrusu. Malta’da para birimi olarak da Euro kullanılır. Özellikle dil eğitimi için Türk öğrencilerin seçtiği bir ülkedir.

4. Cebelitarık

4. Cebelitarık

Birkaç günde gezebileceğiniz bir ülke düşünün: orası Cebelitarık 🙂 Dünyanın en küçük ülkelerinden biridir. Yılın her günü güneşli, sıcacık insanlarıyla dolu kendi halinde bir ülke burası. Para birimi olarak İngiliz Sterlini kullanılıyor ve İngiltere vizesiyle gidebileceğiniz bir ülkedir. Ancak, yine de Cebelitarık vizesi için ayrıca dikkat etmekte fayda var.

İngilizce konuşan Avrupa ülkeleri ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Kamer Durmuş