İtalya’da Mimarlık Okumak için Bilmeniz Gereken 3 Madde

İtalya’da Mimarlık Okumak için Bilmeniz Gereken 3 Madde

İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden biri mimarlıktır. İtalya’da mimarlık okumak, bu bölümle ilgili eğitim almak isteyen öğrenciler için en iyi tercihlerden biridir. Çünkü İtalya, tarihten beri birçok sanat akımına sahne olan, etkileyici mimari eserlerin verildiği uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir ülkedir. Bu açıdan uygulamalı mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler için İtalya, oldukça avantajlı bir ülkedir. İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler için oldukça kaliteli üniversiteler bulunur. Politecnico di Milano, Politecnico di Torino gibi devlet üniversitelerinde kaliteli mimarlık eğitimi almak mümkündür. Ayrıca bu üniversiteler, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 100 içinde yer almaktadır.

1. İtalya’da mimarlık bölümü ve başvuru süreci nasıl gerçekleşir?

1. İtalya’da mimarlık bölümü ve başvuru süreci nasıl gerçekleşir?

İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler zorlu bir sürece tabi olur. 5 yıl süren bu süreçte aldıkları kaliteli eğitimin ardından öğrenciler, başarılı bir kariyerin ilk adımını atabilirler. Dileyen öğrenciler İngilizce mimarlık eğitimi alma şansına da sahiptirler. Mimarlık bölümü okumak isteyenler için başvuru sürecinde giriş sınavı yapılır. Mimarlık fakülteleri için konsolosluğa yapacağınız başvurunun yanında okul ve sınav başvurusunu da yapmanız gerekir. Sınav, başvurulan üniversitede yapılır.

İtalya’da mimarlık okumak, eğlenceli ve verimli bir mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin bunun yanında temel dersleri de görmesini sağlar. Öğrenciler; görsel iletişim, tasarım, yapı, inşaat ve mimari tarihi konularında da yetkinliğe sahip olurlar. Mimarlık lisans eğitiminin ardından dileyen öğrenciler mimarlık eğitimi için master programlarına da kayıt olabilirler. Bu programlar 3 yıl sürer.

2. İtalya’da mimarlık eğitimi veren en iyi üniversiteler hangileridir?

2. İtalya’da mimarlık eğitimi veren en iyi üniversiteler hangileridir?

İtalya’da mimarlık eğitimi veren oldukça kaliteli devlet üniversiteleri bulunmaktadır. Roma, Torino, Milano gibi gelişmiş şehirlerde mimarlık eğitimi almak mümkündür. Teknolojiyle birlikte eğitim bilimlerinin de oldukça gelişmiş olduğu bu şehirlerde oldukça güzel ve eğlenceli bir yaşam da mümkündür.

  • Politecnico di Milano

Politecnico di Milano, İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerinden biridir. En iyi üniversiteler sıralamasında ilk 100 içinde yer alır. Pek çok ülkeden yabancı öğrenciye ev sahipliği yapar. İtalya’nın en eski üniversitelerinden biridir. Geçmişten günümüze kadar birçok ünlü bilim adamı ve sanatçının mezun olduğu bir üniversitedir.

  • Politecnico di Torino

Politecnico di Torino üniversitesi, İtalya’da yine en iyi mimarlık eğitimi alabileceğiniz kurumlardan biridir. Pek çok ülkeden yabancı öğrenciye eğitim verir. Bu köklü üniversiteden mezun olan öğrenciler, kaliteli bir eğitimin ardından mezun olduktan sonra geniş kariyer imkanlarına da sahip olabilirler.

  • University of Rome La Sapienza

Dünyanın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi, İtalya’da mimarlık okumak isteyen öğrenciler için en iyi tercihlerden biridir. Okul, Avrupa’nın en önde gelen üniversitelerindendir. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında yer alır. Mimarlık yanında, mühendislik ve iktisat gibi farklı bölümlerde de eğitim alabilmek mümkündür.

3. İtalya’da mimarlık okumak nasıl avantajlar sağlar?

3. İtalya’da mimarlık okumak nasıl avantajlar sağlar?

İtalya’da mimarlık okumak, mimarlık alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için birçok kariyer imkanı sağlar. Hatta başarılı bir öğrenciyseniz ve yüksek not ortalamasıyla mezun olduysanız çok daha iyi iş imkanlarına sahip olabilir, daha yüksek ücretle çalışabilirsiniz. İster İtalya’da isterseniz Türkiye’de isterseniz de başka herhangi bir ülkede çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Çünkü İtalyan üniversitelerinden alacağınız diplomaların hem ülkemizde hem de başka çoğu ülkede geçerliliği bulunur. Ayrıca dünyanın en iyi üniversitelerine sahip İtalya’da mimarlık okumak, sizin için harika bir referans olacaktır ve aldığınız kaliteli eğitimin hayatınızın her anında faydasını görebilirsiniz.

Ayrıca sadece İtalya özelinde değil, herhangi kaliteli bir okulda mimarlık eğitimi almak, çok yaygın mesleklerden birine sahip olmanıza, bu nedenle kariyerinizde başarılı olabilmenize yardımcı olur. İtalya’da mimarlık okumak isteyenler için ise İtalya tamamıyla bir okul gibidir. Bundan kasıt; İtalya’nın etkileyici bir mimari tarihine sahip olmasıdır. Ülkenin çoğu şehrinde yüzyıllar öncesine ait büyüleyici yapılara, sokaklara ve anıtlara rastlamak mümkündür.

Ayrıca İtalya’da mimarlık okumak, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygundur. İtalya devlet üniversitelerindeki eğitim ücretlerinin düşük olması, bunun için en büyük etkendir.

İtalya'da mimarlık ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Esma Bilici

Bahcesehir University / Pava Education