Work and Travel Mı Dil Okulu Mu?

Work and Travel Mı Dil Okulu Mu?

Öncelikle bu 2 program da kesinlikle her öğrencinin öğrencilik hayatları bitmeden en az 1 kere katılması gereken programlardır. Fakat ikisi arasında çok temel ve keskin farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle yurtdışı eğitim planları yapan bir öğrencinin öncelikle kendi istek ve beklentilerini iyi analiz etmesi, programların gerekliliklerini iyi öğrenmesi ve ona göre bir tercih yapması gerekmektedir. Gelin tercih yaparken hangi kriterlere dikkat etmemiz gerektiğini birlikte inceleyelim.

Programlara katılabilmek için temel yetkinlikleri taşıyor musunuz bunlara dikkat edin.

Programlara katılabilmek için temel yetkinlikleri taşıyor musunuz bunlara dikkat edin.

Dil okuluna gitmek isteyen bir bireyin herhangi bir yaş ve eğitim durumu sınırlaması yoktur. Fakat Work & Travel’a katılmak için üniversite öğrencisi olmak ve 26 yaş sınırını aşmamak gerekmektedir.  Ek olarak ingilizcenizin hangi seviyede olduğunu tespit edin. Work & Travel programına katılmak için minimum Intermediate seviye ingilizce bilgisi gerekirken, dil okuluna hiç ingilizcesi olmayan bir öğrenci bile gidebilir. Unutmayın, dil okulu ingilizce öğrenme programı;  Work and Travel ise mevcut ingilizcenizi geliştirmeye yardımcı olan bir programdır.

Bütçeniz çok önemlidir.

Bütçeniz çok önemlidir.

İki program için gerekli kriterleri taşıyor fakat hala ne yapmak istediğinize karar veremiyorsanız sizin için en önemli ayrıştırıcı nokta bütçeniz olacaktır. Work and Travel için ayırmanız gereken bütçe dil okuluna ayırmanız gerekenden çok daha az olacaktır. Work & Travel için program ücretleri, vize, uçak bileti, cep harçlığı gibi kriterler göz önüne alındığında ortalama 4.500$ – 5.000$’lık bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır. Ve oraya gittiğinizde çalışıp para biriktireceğiniz için harcamalarınız katlanarak artmayacaktır. Dil okulları için ayırmanız gereken bütçe ülkeden ülkeye hatta şehirden şehire bile farklılık gösterecek fakat vize sürecine girmeden önce okul ücretleri, kalınacak süre boyunca konaklama ücretleri ve cep harçlığı, uçak bileti gibi tüm harcamaların banka hesabında gösterilmesi gerekmektedir. Ve dil okulu amacıyla gittiğiniz çoğu ülkede yasal olarak çalışma izniniz bulunmadığı için kendi birikimlerinizden harcamanız gerekmektedir.

İki programın birbirinden çok farklı bir program olduğunu unutmayın ve iki programın amacını çok iyi kavrayın.

İki programın birbirinden çok farklı bir program olduğunu unutmayın ve iki programın amacını çok iyi kavrayın.

Öncelikle dil okuluna gittiğinizde okulların size hizmet etmesi gerektiğini, Work & Travel’da ise hizmet etmesi gereken tarafın siz olduğunuzu unutmayın. Dil okulları ana hatlarıyla okula gidip, eğitim alıp, güzel bir konaklamada kalıp, gün içinde ya da hafta sonları gezip rahat bir yaşam sürebileceğiniz bir ortam sunar. Fakat Work&Travel’da gün boyu çalışacak ve kalabalık bir konaklamada kalacaksınız. Bu süreçte hangisini tercih etmek istediğinize karar verin ve önceliklerinizin ne olduğunu belirleyin.

Karar verirken nerede olmak istediğiniz de çok önemlidir.

Karar verirken nerede olmak istediğiniz de çok önemlidir.

Work & Travel programı yalnızca Amerika’da gerçekleşen bir program. Fakat dünyanın neredeyse her yerinde dil okulları bulunmaktadır.  Ayrıca Work & Travel’a yalnızca yaz aylarında katılabiliyor iken dil okulları için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

Özet olarak değinmek gerekirse dikkat etmeniz gereken kriterler öncelikle beklentileriniz, amacınız ve bütçeniz. Unutmayın ki hangi programa katılırsanız katılın, asla unutamayacağınız anılar biriktireceksiniz.  Eğer şansınız varsa muhakkak iki programı da en az bir kez deneyimlemeniz gerektiğini asla unutmayın.

YAZAR HAKKINDA
Burak Aydın

StudyZONE Yurtdışı Eğitim Danışmanı