Yurtdışında Eğitim Almış 10 Ünlü Türk

Yurtdışında Eğitim Almış 10 Ünlü Türk

Hem yurtdışında eğitim almış hem de Türkiye’nin en popüler ismi olmayı başarmış 10 ünlü Türk’ü sizler için araştırdık. Kimi dünyanın en iyi üniversitesinde kimi ise yeteneğin en iyi değerlendiği yerlerde okumuş. Bu isimler kimler, gelin bir göz atalım…

1. Kerem Bürsin : Boston Emerson College

1. Kerem Bürsin : Boston Emerson College

Hepimizin tanıdığı ve hayran olduğu Kerem Bürsin eğitimini yurtdışında alan ünlüler arasında. 1987 doğumlu Kerem Bürsin, eğitimini Amerika’da bulunan Boston Emerson Collage’da yapmış. 1880 yılında kurulan Boston Emerson College, Forbes dergisi tarafından ülkenin en önde gelen kolejleri arasına seçilmiştir.

2. Fazıl Say : Musikhochschule Robert Schumann

2. Fazıl Say : Musikhochschule Robert Schumann

Tüm dünyanın tanıdığı ünlü Türk piyanist Fazıl Say, 1970 doğumludur. 4 yaşından beri piyano çalan Fazıl Say, Alman bursuyla müzik yüksek okulu olan Musikhochschule Robert Schumann’da okumuştur. Musikhochschule Robert Schumann’da dünyanın birçok yerinden gelen öğrenciler okumaktadır. 1972 tarihinde kurulan üniversite, 40 değişik ülkeden öğrenci almaktadır ve müzik eğitimi hem teknik hem de bilim olarak işlenmektedir.

3. Fahriye Evcen : Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf

3. Fahriye Evcen : Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf

Almanya doğumlu olan Türk oyuncu Fahriye Evcen, Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf’ta okurken dizi teklifi de almıştır. O dönem üniversitede Sosyoloji okuyan Fahriye Evcen, 1986 doğumludur. Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf ise Almanya’nın son yıllarda en çok büyüyen üniversitesi istatistiğine sahiptir.

4. İlker Kaleli : London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA)

4. İlker Kaleli : London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA)

London Academy of Music and Dramatic Art mezunlarının isimlerini BBC, HBO, Broadway, Hollywood gibi yerlerde duymak pek mümkün. Çünkü buradan mezun öğrencilerin %98’i doğrudan iyi yerlere yerleştiriliyor. London Academy of Music and Dramatic Art 1861 yılında kurulmuş bir drama okuludur ve İngiltere’nin en eski okullarından biridir. 1984 doğumlu İlker Kaleli, London Academy of Music and Dramatic Art’da oyunculuk eğitimi almıştır.

5. Gürse Birsel : Columbia University

5. Gürse Birsel : Columbia University

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan 1971 doğumlu Gürse Birsel, sinema yüksek lisansını New York’ta bulunan özel Columbia University’de yaptı. Columbia University 1754’de kurulmuştur ve Amerika’nın en eski kurulan 5. üniversitesidir. U.S. News & World Report’un 2017 Ulusal Üniversiteler listesinden en iyi 5. üniversite statüsündedir.

Columbia University, 2016 yılında %6.0’lük kabul oranıyla Harvard Üniversitesi’nin (%4.2) ardından Yale, Princeton, Oxford, Stanford gibi üniversiteleri geride bırakarak dünyanın en düşük kabul oranına sahip ve girmesi en zor olan ikinci üniversitesi olmuştur.

6. Buse Terim : New York Fashion Institute of Technology

6. Buse Terim : New York Fashion Institute of Technology

Babası Ünlü Teknik Direktör Fatih Terim olan Buse Terim, 1990 doğumludur ve Türkiye’nin en çok takip edilen moda figürlerinden biridir. Buse Terim, 2011 yılında New York Fashion Institute of Technology’de Moda Pazarlama ve Yöneticiliği bölümünü okumuştur. New York Fashion Institute of Technology dünyanın tanınmış tasarım, moda, iletişim ve işletme okuludur. 1910 yılında kurulmuş olan okul, ABD’nin en iyi 50 okulu arasında yer almaktadır.

7. İdil Tatari : Babson College

7. İdil Tatari : Babson College

İdil Tatari, Hürriyet yazarları arasında ve Youtube üzerinden 72 milyondan fazla izlenmeye sahip bir isim. Mutfağında sevdiği tarifleri paylaşıyor ve Babson College’da Girişimcilik ve Pazarlama üzerine lisans eğitimi almış.

Babson College, 1919 yılında kurulmuş bir okul ve girişimcilik eğitiminde ABD’nin en prestijli girişimcilik üniversitelerinden biri. Babson College ABD News & World Report’ın “Best Graduate Entrepreneurship Programs 2017” listesinde girişimcilik eğitiminde bir numaralı üniversite olarak yer almaktadır. Yaklaşık 30 yıldır bu birinciliğini korumaktadır.

8. Burcu Esmersoy : New York University (NYU)

8. Burcu Esmersoy : New York University (NYU)

Türkiye’nin en ünlü sunucu ve oyuncularından biri olan Burcu Esmersoy, 1976 doğumludur ve eğitimini New York University (NYU)’de almıştır. New York University, 1831 yılında kurulmuştur. Üniversitenin 31 Nobel Ödülü kazananı vardır. 19 Akademi Ödülü kazananı yanında Emmy ve Grammy ödüllerini de kazanan mezunlar vermiştir.

9. Mehmet Öz : Harvard University

9. Mehmet Öz : Harvard University

Mehmet Öz, Türk-Amerikan hekim ve sunucudur. 1960 doğumlu olan Mehmet Öz, Forbes 2011 yılının en etkili üçüncü ismi seçilmiştir ve eğitimini Harvard University’de almıştır. Harvard University 1636’da kurulmuştur. Dünyanın en iyi üniversitesi aynı zamanda Amerika’nın en eski üniversitesidir. 360 yıllık üniversitenin bugün 15 milyondan fazla kitaptan oluşan devasa bir kütüphanesi vardır.

10. Haluk Bilginer : Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi (LAMDA)

10. Haluk Bilginer : Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi (LAMDA)

Listemizde 10. sırada yer alan 1954 doğumlu oyuncu ve tiyatro yönetmeni Haluk Bilginer, Hollywood’da “Indiana Jones” filminde dahi oynamıştır. Haluk Bilginer eğitimini İlker Kaleli gibi London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA)’da almıştır. Bildiğiniz üzere London Academy of Music and Dramatic Art 1861 yılında kurulmuş bir drama okuludur ve İngiltere’nin en eski okullarından biridir.

Yurtdışı eğitim ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.