Yurtdışında Ucuz ve Bedava Konaklama için 8 Uygulama

Yurtdışında Ucuz ve Bedava Konaklama için 8 Uygulama

Seyahatlerde en önemli unsurlardan biri konaklamadır. Uçak bileti, konaklama, yeme-içme, gezi masrafları derken hangi birine para yetiştireceğimizi şaşarız. Peki bunlardan birini çok ucuza hatta bedavaya getirsek çok güzel olmaz mıydı? Yurtdışında ucuz ve bedava konaklama için birçok uygulama var. İşte sizin için bunlardan bazılarını derledik:

1. Couchsurfing

1. Couchsurfing

Milyonlarca üyesi olan bu site, her ülkede bedava konaklamanızı sağlıyor. Gitmek istediğiniz yerde size misafir olmanız için evini açan misafirperverler bulmanız çok kolay. Gezginler arasında bu uygulama çok yaygın ve güvenilir. Evine gideceğiniz ev sahibinin yorum ve puanlarına göre güvenli bir seçim yapabilirsiniz. Puanınız ne kadar çoksa o kadar misafir edilme olasılığınız yüksek olur. Bu yüzden siz de önce evinizde birilerini ağırlarsanız puanınız artar.

Web sitesinden veya mobil uygulamasından kaydolarak bedava konaklama bulabilirsiniz:

couchsurfing.com

2. Airbnb

2. Airbnb

Dünya genelinde çok yaygın olan bu uygulama sayesinde bir sürü oda, ev, apartman, villa, aklınıza gelebilecek her türlü konaklama türünü ucuza kiralayabiliyorsunuz. Hatta bunların içinde ağaç evler, karavanlar gibi değişik konaklama türleri de var. Siteden veya mobil uygulamadan beğendiğiniz yerin ev sahibiyle iletişime geçip rezervasyon yaptırıyorsunuz. Hem otel kadar pahalı olmuyor, hem de daha rahat ve konforlu bir konaklama fırsatınız oluyor. Ben de Amerika’da Airbnb sayesinde karavan-ev kiralamıştım, gerçekten çok güzel bir deneyimdi.

Web sitesinden veya mobil uygulamasından ucuz konaklamalara kolayca erişebilirsiniz:

airbnb.com

3. Hostel

3. Hostel

Hosteller hakkında herkes iyi düşünmese de, gerçekten ucuz ve otel kıvamında hosteller gün geçtikçe çoğalıyor. Çok kötü hosteller olmasına karşı, çok çok iyileri de var. Ucuzlarından bir tık daha pahalıya, çok iyi yerlerde konaklayabilirsiniz. ”Bir sürü insanla aynı odayı mı paylaşıcam” diyenler için, eğer şansınıza oda kalmışsa hostellerin sadece size özel odaları da oluyor. Biraz araştırıp o güzel odalarda çok ucuza konaklayabilirsiniz. Hatta arkadaşlarınızla birlikte 3-4 yataklık bir hostel odasını kiralayabilirsiniz. Sadece uyumaya gittiğinizi düşünürsek ve insanlarla tanışmak açısından da hosteller gerçekten güzel ve hesaplı olabiliyor.

Dünya genelinde ucuz hostelleri görebilmek ve rezervasyon yaptırmak için:

hostelworld.com, hostels.com

4. Booking

4. Booking

Bu siteyi bilmeyen yoktur herhalde, fakat bu site hakkında size birkaç tavsiyem var!

  • Öncelikle rezervasyonlarınızdan önce mutlaka kullanıcı girişi yapın bu size puan sağlayacak ve 5 konaklamanızdan sonra 1 adet bedava konaklama kazanabileceksiniz.
  • Ayrıca, birkaç konaklama yaptıktan sonra Genius üye oluyorsunuz ve bu da bazı otel ve hostellerde size %10 indirim sağlıyor!
  • Bazı güzel oteller yeni açıldığı için çok ucuz ve puansız oluyor. Bunları gözden kaçırmamak için filtrelemeyi yıldıza göre yapmayın. En ucuzdan, en pahalıya sıralayacak şekilde listeleme yapın ve tek tek inceleyin. Şehir merkezine uzaklığına da dikkat edin. Her gün şehre gideceğim diye 1-2 saat kaybetmek istemezsiniz.

Web sitesinden veya mobil uygulamasından yurtdışında ucuz konaklama aratabilirsiniz:

booking.com

5. Mind My House

5. Mind My House

Basitçe ifade etmek gerekirse, bu uygulama sayesinde bedava konaklayabiliyorsunuz.  Ama nasıl mı? Uzun süreli gideceğiniz bir yerde, evini geçici süreli terk edecek olan ev sahibinin evinde konaklayabiliyorsunuz, karşılıklı anlaşmayla orada kalabiliyorsunuz. Sizden istedikleri şey evlerine bakıcılık yapmak. Sadece ev sahibinin evcil hayvan bakımı, genel ev bakımı, bahçe bakımı tarzında görevler gibi sorumluluklarınız var. Bunları ev sahibiyle karşılıklı konuşuyorsunuz, eğer kabul ederseniz bedava konaklamış oluyorsunuz.

Yurtdışında ucuz ve bedava konaklama için hemen arama yapabilirsiniz:

mindmyhouse.com

6. Kamp yapın!

6. Kamp yapın!

Kamp yapmak her zaman konaklamanın en ucuz yolu ama ne kadar konforlu ve güvenilir o tartışılır. Çadırınız yanınızdaysa dünya genelinde kamp yapabileceğiniz birçok bölge ve ormanlık alan var. Ama daha güvenli kamp yapabileceğiniz bir site var. Camp My Garden! Bu sitede insanlar kendi bahçelerinde kamp yapmanıza izin veriyorlar. Sadece gideceğiniz bölgede bir bahçeli ev sahibi bulmanız ve izin istemeniz yeterli.

Yurtdışında ucuza veya bedava kamp yapabileceğiniz bir bahçe için şehir aratabilirsiniz:

campinmygarden.com

7. Karşılıklı ev değiştirin!

7. Karşılıklı ev değiştirin!

Nasıl yani demeyin.. Olasılığı ne kadar düşük olsa da bunu yapmanız için de siteler geliştirildi. Siz seyahatteyken eviniz neden boş kalsın? Gitmek istediğiniz yerlerde evini karşılıklı değiştirmek isteyen varsa aynı zamanlarda siz onun evinde, o da sizin evinizde kalabilir. Böylece bedavaya konaklamış olursunuz. Yapmanız gereken evini karşılıklı değiştirmek isteyen birilerini bulmak. Evet olasılığı baya düşük ama bu sitelerin de milyonlarca üyesi var. Neden olmasın?

Yurtdışında bedava konaklama sağlamak için ev değiştirebileceğiniz kişilerle tanışın:

homeexchange.comhomebase-hols.com

8. Aile yanında kalın.

8. Aile yanında kalın.

Birçok ülkede bekar insan ve aileler evlerinin boş odalarını çok ucuza kiralıyor. Hem ucuza hem de güvenilir bir aile yanında birkaç gününüzü ucuza geçirebilirsiniz. Home Stay sitesinde de bunu çok rahat bulabilirsiniz. Ev sahipleri bu sitede kendi hobilerini, yaşam tarzlarını ve sizden isteklerini açıkça anlatıyor. Sizin için de uygunsa ev sahibiyle iletişime geçip belirttiği fiyatla birlikte anlaşabilirsiniz. Yaşlı bir teyze ve kedileriyle şirin bir evde, ya da iyi bir ailenin güzel evinde ucuza konaklamak kim istemez ki!

Yurtdışında çok ucuza konaklama için mobil uygulamaya veya web sitesine ulaşın:

www.homestay.com

Yurtdışında konaklama tüyoları ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.