Seyahat Tutkunları için Geliştirilmiş En İyi 10 Uygulama

Seyahat Tutkunları için Geliştirilmiş En İyi 10 Uygulama

Uçak biletlerinizi aldınız ve seyahat rotanızı belirlediniz. Ardından seyahat boyunca ihtiyacınız olan eşyaları bir araya getirdiniz ve sırt çantanızı hazırladınız. Halbuki bu kadar kolay değil! Bu zorlu ama bir o kadar da keyifli süreci kolayca yönetmenin birçok mobil yolu var! Çok gezseniz de, ilk kez gezecek olsanız da seyahat öncesinde, seyahatte ve seyahat sonrasında tüm sürecinize arkadaşlık edecek 10 mobil uygulamayı keşfettik!

1. Seyahat öncesi hazırlıklarınızda hiçbir şeyi almayı unutmayın: Pack - Simple Packing List

1. Seyahat öncesi hazırlıklarınızda hiçbir şeyi almayı unutmayın: Pack - Simple Packing List

Seyahat öncesi hazırlıklarınızda akıllı yardımcılar edinerek hem süreci hızlandırın, hem de temel ihtiyaçlarınızı unutmayın!

Pack – Simple Packing List uygulaması ile kıyafet, kamera, araba, dosyalar, yemek, küçük aygıtlar, diğer çeşit ürünler, ayakkabılar, banyo eşyaları ve giyilebilir aksesuarlar kategorilerinin her birinde bulunan genel listeleri değerlendirerek kendi hazırlıklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Ayrıntılı listelerde gözardı edemeyeceğiniz bir çok ekipman bulunmaktadır. Uygulama ücretsiz olup, dili İngilizcedir.

2. Kendi seyahatinizi planlayın: Google Trips

2. Kendi seyahatinizi planlayın: Google Trips

Kişiselleştirilebilir bir uygulama olan Google Trips’in öncelikle Türkçe bir uygulama olduğunu belirtmek isteriz. Gitmeyi planladığınız her yerde sizinle beraber olup, seyahatinizde tüm ayrıntılarını sizin için düşünmüş bir uygulamadır. Rezervasyonlar, yapılacaklar, kaydedilen yerler, yiyecek & içecek, ulaşım ve bilinmesi gerekenler olmak üzere 6 başlık ile seyahat edeceğiniz noktayı size anlatmaktadır. Çevrimdışı kullanımı sayesinde de gideceğiniz konumla alakalı detaylı bilgilere ve görsellere de ulaşabiliyorsunuz. Şayet çevrimiçi kullanıyorsanız programı eş zamanlı gerçekleşen etkinlikleri sizlere doğrudan iletiyor.

3. Konaklamanızı seçin: Hostelworld

3. Konaklamanızı seçin: Hostelworld

Hostelworld ile istediğiniz zaman, istediğiniz koşulda ve bütçede otel/hostel/pansiyon bulmanız mümkün! Online olarak rezervasyon yapma imkanı da veren uygulama içinde 30 binden fazla ucuz konaklama yeri bulunmaktadır. Bulunmak istediğiniz konumu seçerek yakın noktalardaki konaklama imkanlarını keşfetmekle kalmayıp, konaklama yerine dair fotoğraflara, yorumlara ve kullanıcı değerlendirmelerine ulaşabilirsiniz.

Popüler bir uygulama olan Hostelworld, dili İngilizce olmasına rağmen, konaklama ücretlendirmelerini TL olarak görüntüleme şansınız var. Kısacası, seyahat öncesi konaklama konularına hızlı ve kolay karar almayı hedefliyorsanız bu uygulamayı çok seveceksiniz.

4. Anlık ulaşım bilgisi edinin: Moovit

4. Anlık ulaşım bilgisi edinin: Moovit

“Dünya’nın 1 Numaralı Toplu Taşıma Uygulaması” ifadesi ile kendini tanımlayan Moovit uygulaması, 67 ülkede 1200 şehirde aktif olarak tüm ulaşım araçları (metro, otobüs, tramvay vb.) bilgisine anında ulaşmanızı sağlıyor!

Moovit ile haritadan istediğiniz ulaşım hattına tıklayarak ulaşım hatlarını takip edebilirsiniz. Size uygun planladığınız yere giden alternatif durakları görüntüleyebilir, en az kalabalık ve en az trafiğe sahip yerleri bulabilirsiniz. Üstelik uygulama Türkçe! 45 milyon civarında kullanıcısı ile güvenli uygulama olarak kendini konumlandıran Moovit uygulamasına her 24 saatte bir şehir eklenmektedir bilgisini de dipnot olarak düşelim.

5. Paranızın değerini bilin: XE Currency

5. Paranızın değerini bilin: XE Currency

XE Currency aslında döviz kurlarını takip edenler tarafından oldukça bilinen bir website. Mobil uygulaması ile de aynı etkileşimi yakalayabilen XE Currency ile bütün dünyada bulunan para birimlerini bulma şansınız var! Üstelik para birimi çevirimi de yapabiliyorsunuz. Minimum 1 dakika içerisinde yenilenen kurları takip edebiliyorsunuz ya da cebinizdeki paranın ederini öğrenebiliyorsunuz. Bu konuda kandırılma ihtimaliniz yüksek, dolayısı ile indirmeyi unutmayın deriz! 🙂

6. Anılarınızı biriktirin, anılarınızı paylaşın: VOLO

6. Anılarınızı biriktirin, anılarınızı paylaşın: VOLO

“Her anın bir değeri var” mottosuyla dünyayı kucaklayanlardanım diyenlerdenseniz, anılarınızın canlı kalabileceği ve kendine özel hikayelerinize yer verebileceğiniz bir uygulama olan VOLO, anılarınızı biriktirmenizi sağlıyor. Kolay kullanımın yanı sıra, çevrimdışı hizmeti ile de fotoğraf, video vb tüm içeriklerinizi bir arada saklamanızı sağlıyor. Uygulama ile popüler gezi yerlerinin hikayelerini okuyabiliyor, keşfet hizmeti ile de diğer hikayelere tanıklık ediyorsunuz. Global bir mecra ve Facebook ile entegre çalışmaktadır.

7. Acil durumlardan korkmayın: Bravolol

7. Acil durumlardan korkmayın: Bravolol

Bravolol ile gittiğiniz yerlerde heyecan yok, “diyemedim ya” yok. Acil durumlarda paniklemek yok! Hızlıca kalıplara ulaşıp, içinde bulunduğunuz durumdan kolayca sıyrılmanıza yardımcı olacak Bravolol uygulamasını çevrimdışı da kullanabilirsiniz. Üstelik uygulama Türkçe! Bir çok dilde işinize yarayacak olması bir yana dursun, konuşma ve dinleme egzersizleri ile de yeni bir dil öğrenmenize yardımcı oluyor. Kısacası olmazsa olmazlardan.

8. Giderlerinizin farkında olun: Expensify

8. Giderlerinizin farkında olun: Expensify

Expensify uygulaması ile giderlerinizi rahatça takip edebileceksiniz. Kalem, kağıt ihtiyacı olmadan doğrudan fişlerin fotoğrafını çekerek giderlerinizi kaydedebiliyorsunuz. Kolay bütçe yönetimi ile daha etkili bir seyahat dönemi geçirebilirsiniz. Uygulama üzerinden işlem yapabileceğiniz gibi, bütçenize ait detaylı raporları size sunarak kontrol etmenizi ve harcamalarınızı düzenlemenizi sağlıyor. Uygulama ile bütçe işlemleri dışında, çalışma saatlerinizi kaydedebilir veya yapacağınız yolculukların mesafelerini girebilirsiniz.

9. Organizasyonları keşfedin: Cleartrip

9. Organizasyonları keşfedin: Cleartrip

Farklı ülke gezmek, yeni arkadaşlar edinmek, yeni dünya mutfakları ve yepyeni bir kültürle özdeşleşmek harika bir deneyim! Tüm bu kompozisyona aslında unuttuğumuz bir detay daha eklemeliyiz. Organizasyonlar! Cleartrip uygulamasının “Local” seçeneği ile güncel organizasyonları takip edebilirsiniz, bu sayede tam manası ile tanıştığınız yeni şehrin ve kültürün bir bireyi gibi hissedebilirsiniz. Dahası birçok gezginden daha farklı anılar biriktirirsiniz. Eğer öyle ise 10 milyon kişinin severek kullandığı bu uygulamaya telefonunuzda yer vermeyi unutmayın!

10. Hava durumunu kontrol edin: AccuWeather for Life

10. Hava durumunu kontrol edin: AccuWeather for Life

Seyahatimizin belkide en önemli ayrıntısı. Kimimiz kilometrelerce uzaklara gidiyor, kimimiz ise çok yakınlarda yeni bir yer keşfediyor. Netice dünyadaki bütün insanlar işlerini havanın durumuna göre planlayarak ayarlamaya çalışıyor. Bu uygulama da işte size bu konuda yardımcı oluyor. Havanın gün gün nasıl olacağını, rüzgarın, fırtınanın veya yağmurun olup olmayacağını tahmin ederek size bildiriyor. Siz de bütün seyahatinizi planlarken hava durumunu göz ardı etmeyin ve her koşula hazırlıklı olun.

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.