Yurtdışında Seyahat ve Konaklama Tüyoları

Yurtdışında Seyahat ve Konaklama Tüyoları

Erasmus mu yapıyorsun? Kamp yapmak için Norveç‘e mi gideceksin? Venedik‘te, Paris‘te romantik bir tatil mi planlıyorsun? Bilmen gereken çoğu şey burada 🙂

Gezmeyen kalmasın istedim ve çorbada benim de payım olsun diye bilgilerimi sizlerle paylaşıyorum. Bu yazımda özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere; en ucuz seyahat seçenekleri, konaklama opsiyonları, gezi programları ve mobil uygulamaları hakkında tavsiyelerle yapacağınız yolculuklarınızın hem güvenli hem de uygun olmasına yarayabilecek bilgiler vermeye çalışacağım.

1. Avrupa üzerinde ucuza uçun.

1. Avrupa üzerinde ucuza uçun.

Erasmus yapan arkadaşlarımın birçoğunun bileceği üzere, Avrupa içerisinde en ucuz hava yolu firmaları ”Ryan Air’‘ ve ”Wizz Air” dir. Ortalama olarak 15 Euro’ya uçak bileti bulabileceğiniz bu hava yolları firmaları ile Avrupa’nın doğusundan – batısına kadar birçok lokasyona rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat bu firmalardan valiz taşımacılığı ve ücretleri konusunda detaylı bilgi almakta fayda var.

Özellikle son zamanlarda kamp severlerin gözdesi haline gelen Kuzey Avrupa ülkelerine uçmak için ise en avantajlı havayolu firması olarak gözüme çarpan ”Norwegian Airlines” oldu.

Almanya’dan diğer ülkelere uçmak isteyen kişilere ise Ryan Air ve Wizz Air haricinde ”Easy Jet” kampanyalarına göz gezdirmelerini tavsiye ederim.

Türkiye’den ise Avrupa noktalarına en uygun fiyatları daha çok ”Pegasus Havayolları” sunmaktadır. Türkiye’den Avusturya’ya uçacakların ve cebini düşünenlerin ise ”Onur Air” kampanyalarına göz gezdirmesini söylemek gerekir. Türkiye’den Ukrayna’ya sefer yapacaklar için ”Ukrayna Uluslararası Havayolları” ile ”Atlas Jet” fiyatlarını kontrol etmelerini tavsiye ederim.

2. Avrupa'daki otobüs ve tren yolculukları ile 1 euroya bile bilet bulabilirsiniz.

2. Avrupa'daki otobüs ve tren yolculukları ile 1 euroya bile bilet bulabilirsiniz.

Gençlik filmlerinden ve Türkiye’de yaygın olan bazı gençlik programları ve projelerinden bildiğiniz üzere Tren ve Otobüs yolculuğu yapmak Avrupa’da artık çok popüler ve kolay. Muhtemelen de en popülerinden biride ”Megabus” otobüs firmasıdır. Megabus; İtalya, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, Belçika, Portekiz için seferler sunmaktadır. Şansınız yaver giderse 1 euroya dahi bilet bulabilirsiniz 🙂

Doğu Avrupa ülkeleri için ise Erasmus’un başkenti Polonya’dan seferleri uygulanan ve Polonya firması olan ”Polskibus” ile Avrupa’nın doğu tarafını zahmetsiz ve uyguna gezme imkanına sahip olabilirsiniz.

Diğer önerebileceğim ulaşım firmaları ise; Orangeways, Eurolines, Polskirail, Meinfernbus, Studentagency.

3. Konaklama websiteleri ve yararlı mobil uygulamaları.

3. Konaklama websiteleri ve yararlı mobil uygulamaları.

Konaklama, araç kiralama, uçak bileti rezarvasyonları için ”Expedia, Booking, Hostelworld gibi websitelerini önerebilirim. Bu siteler aracılığıyla seyahat edeceğiniz şehirlerdeki otel, ev, apart, hostel gibi rezervasyonlarınızı yapabilir. Birçok kullanıcı yorumuyla kalacağınız tesisler hakkında fikir elde edebilirsiniz. Bu sitelerin yanı sıra ”Google Trips” uygulaması ile rezervasyon ve planlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Hemen hemen her Avrupa başkentinde ve ABD’nin büyük şehirlerinde olduğu gibi her şehrin kendi toplu taşıma ve konum bulma uygulaması olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Otobüs, tren, metro gibi toplu taşıma seferlerini gösteren ”Moovit” uygulaması da işlerinizi kolaylaştıracaktır. Uygulamayı aynı zamanda Türkçe opsiyonuyla da kullanabilirsiniz.

AccuWeather” ile hava durumu hakkında detaylı bilgi alabilir ve  herhangi bir kötü sürprizle karşılaşma ihtimalinizi azaltabilirsiniz.

Döviz sorunsalı problemi yaşamak istemeyenler ”XE Currency” uygulamasıyla döviz kurları hakkında bilgi sahibi olabilir.

4. Bonus: Seyahate çıkmadan önce ''Yurtdışı Seyahat Sigortası'' yaptırmayı unutmayın.

4. Bonus: Seyahate çıkmadan önce ''Yurtdışı Seyahat Sigortası'' yaptırmayı unutmayın.

Uzun süreli seyahatler için özellikle diş kontrollerinizi yaptırdıktan sonra seyahat edilmesini tavsiye ederim. Gideceğiniz ülkenin özel günlerini öğrenip, döviz ayarlamanızı tavsiye ederim. (Nöbetçi Exchange’ler işi tekele dönüştürdükleri için komisyonlarını abartabilirler.) Telefonlarınıza seyahat uygulamalarını indirin. Pasaport ve önemli evraklarınızın çıktılarını almayı unutmayın. Önceden ayarladığınız rezervasyonların çıktısını yanınızda taşımak adres bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

YAZAR HAKKINDA
Doğukan Helvacı

Work and Travel / Erasmus / Dil Eğitimi / @workandtravelswt @macerarehberiniz