EC Malta Dil Okulu ile Dolu Dolu Geçen Malta Günlüğüm

EC Malta Dil Okulu ile Dolu Dolu Geçen Malta Günlüğüm

EC Malta dil okulu yazıma geçmeden önce maceramın nasıl başladığını sizlere kısaca bahsedeyim.

2016 yılında ”EDUMAG” web sitesinde düzenlenen yurtdışı kapısını aralayacak bir yarışma düzenlenmişti. ”Ucuz Uçak Bileti Bulmanız için En İyi 10 Tüyo” içeriğim ile yarışma sonunda birinciler arasına girerek, EC Malta dil okulunda 4 haftalık eğitim almaya hak kazanmıştım. Bundan sonra yapmam gereken şey, vizemi ve uçak biletimi halledip yola çıkmaktı. Bu işlemleri hallederek, Malta’da dil eğitimi maceram başladı.

1. Vize sürecim nasıl başladı?

1. Vize sürecim nasıl başladı?

Yurtdışında dil okuluna gitmeden önce en can alıcı ve heyecan verici süreçlerden birisi de vize sürecidir. Dil eğitimine gideceğiniz ülkeye gidip gidememe konusunda büyük önem arz eden vize süreci, sizleri ara ara strese sokabilir. Tabii ki bu durumdan sıyrılmanın altın kuralı vardır: Bu kural, vize sürecinde belgelerinizi titizlikle hazırlayacak ve tam olduğundan emin olacak bir vize danışmanınızın olmasıdır. Bu şekilde vize başvurusuna giderseniz büyük ihtimal vizeniz elinizde olacaktır.

Ben de danışmanımın sayesinde vizemi alarak vize sürecini kısa sürede atlattım. Sonrasında ise pasaportum kısa sürede adresime ulaşmıştı. Böylece bu süreci herhangi bir sorun olmadan atlatarak, yapmam gereken diğer işlemlere geçmiştim.

2. Malta'ya doğru yolculuk başlasın.

2. Malta'ya doğru yolculuk başlasın.

Yapmam gereken işlemlerimi hallettikten sonra, biletimi alıp yolculuğu beklemeye geçmiştim. Malta’ya gitmeden önce, havaalanında beni bekleyen bir sürpriz varmış da benim haberim yokmuş. Bu sürpriz, bir zamanlar ülkemizde de futbolcu olarak tanıdığımız Anelka’ydı! Bir fotoğraf çekilmeden olmazdı. Bu sürprizin ardından, uçuş vaktimin gelmesi ile Malta’ya doğru maceram başlamıştı.

3. Malta'ya ilk adımım ve okuldaki ilk günüm.

3. Malta'ya ilk adımım ve okuldaki ilk günüm.

Malta’ya ilk adımımı attığımda, Malta’nın sıcak ve nemli havası bana gülümseyerek hoş geldin demişti. Daha sonra ise, beni karşılayan EC Malta personelleri olmuştu. Bu karşılamanın ardından, kalacağım yere gitmek için yola çıkmıştık. Kısa süre sonra, kalacağım yerdeydim ve yeni evimdeydim. Artık Malta serüvenim gerçekten başlamıştı.

Malta’da ertesi günümde ise, sabahın erken vakitlerinde sora sora bulduğum EC English dil okuluna ulaşmıştım. İlk gün olduğundan dolayı, ders işlenme gibi bir durum yoktu. İlk olarak yeni gelen öğrencilere yönelik sınıf ve seviye belirleme merkezine gitmiştik. Bu merkezde dinleme, konuşma ve yazmaya yönelik testlerin ardından, öğrencilerin tanışması için bir gezi düzenlenmişti. Gezi sırasında, kimlerin hangi sınıfta olacağının belirlenmesiyle birlikte, ilk günümüz hoş geldin partisi ile sona ermişti.

4. EC Malta dil okulunda ilk haftayı geride bıraktım.

4. EC Malta dil okulunda ilk haftayı geride bıraktım.

Malta’da ilk haftamı geride bıraktığımda, ilk günkü heyecan geride kalmıştı ve artık Malta’ya ısınmıştım. Günler ilerledikçe, İngilizce’ye öz güvenim git gide artmıştı. 1 haftanın ardından birbirinden farklı ülkelerden arkadaşlara ve yeni arkadaşlara sahip olmanın sevinci ile birlikte, arkadaşlarım ile Malta’yı keşfetmeye başlamıştık bile.

5. Kısa sürede arkadaşlar edinip yeni kültürler tanıdım.

5. Kısa sürede arkadaşlar edinip yeni kültürler tanıdım.

Malta dil okulu maceramın en güzel yanlarından birisi de yeni kültürler tanımak ve yabancı arkadaşlıklar edinmek olmuştu. Çünkü, yabancı arkadaşlar sayesinde İngilizce pratik yapma, diğer ülkeleri yakından tanıma ve bambaşka deneyimler elde etmiş oluyorsunuz. Tanıştığım kişilerle, başka ülkenin kültürlerini, yemeklerini, daha yakından tanıma fırsatım oldu. Bu sayede, Malta’da birçok ülkeden arkadaşım oldu. Şimdi ise, sürekli iletişim halindeyiz. Yeni kültürler tanımayı ihmal etmeyin! Sizlere yenilik katacaktır.

6. Okul aktiviteleri hiç bitmiyordu..

6. Okul aktiviteleri hiç bitmiyordu..

EC Malta dil okulunun durmak bilmeyen aktiviteleri geçirdiğim 4 haftalık süreçte neredeyse hiç boş durmamamı sağladı. Birbirinden farklı aktiviteler, Malta’yı daha yakından tanımamı ve farklı ülkelerden arkadaşlar edinmemi sağlamıştı. Bu zaman diliminde St. Julians, Valletta, Mdina, Sliema, Marsaxlokk, Popeye Village ve Comino & Blue Lagoon gibi yerleri gezme fırsatını da ihmal etmedim.

Eğer ki, sizler de ”ben boş durmam sürekli gezerim ve eğlenceyi eksik etmem, yanında da İngilizce öğrenmek istiyorum” diyorsanız, EC Malta dil okulu tam size göre diyebilirim.

7. Malta'da birçok güzel yeri yakından görme fırsatı buldum.

7. Malta'da birçok güzel yeri yakından görme fırsatı buldum.

Malta’ya gelip de gezmeden dönmek olmazdı sanırım. Malta’da seyahat etmenin en güzel yollarından birisi de otobüsle gezmek veya bisiklet kullanmaktır. Görmek istediğiniz yerlere otobüs veya bisiklet ile kolayca ulaşarak, farklı yerler görebilir, kısa sürede tüm Malta’yı daha yakından tanıyabilirsiniz.

Benim için otobüs ile gezme imkanı Malta’da en cazip seçeneklerin arasında geliyordu. Genellikle tercih ettiğim bu seçenek, okuldaki bazı aktivitelere göre kısmen daha ucuz oluyordu. Malta’da bu otobüslerin işleyiş sistemi ise, Tallinja kard ve bilet sistemiyle ilerliyordu. Tallinja kard kullanmak istiyorsanız 2 haftalık için haftalık 14 euro, 1 aylık 21 euro, 3 aylık ise 60 euro ödeyerek, bu süre içerisinde sınırsız olarak otobüse binebilirsiniz. Bilet sistemi kış aylarında 1.5 euro, yaz aylarında ise 2 euro olarak değişiklik gösterebilmektedir. Belirttiğim ücreti ödeyerek 2 saat geçerli bileti otobüs şoföründen temin edebilirsiniz. Aynı şekilde bu süre içerisinde istediğiniz kadar otobüs değişimi yapabilirsiniz.

8. EC Malta farkıyla İngilizcemi çok geliştirdim.

8. EC Malta farkıyla İngilizcemi çok geliştirdim.

EC Malta dil okulunda eğitim görmenin farkını, kısa sürede görmenin mutluluğunu yaşamıştım. Dil okulu benim değerlendirmeme göre eğitim kalitesiyle ve öğrencilerin sorunlarıyla bire bir ilgilenmesiyle kendisine hayran bırakmayı kısa sürede başarıyordu. Öğrencilerin isteği üzerine, özel ders ve daha da geniş kapsamlı imkanlar sunan EC Malta dil okulu, farklılık konusunda birçok dil okulundan önde gelmektedir. Hatta dil okulu kapsamında neredeyse en iyi dil okulu olarak ödüllere layık görülmektedir.

EC dil okulunun farkını Malta’da veya farklı ülkelerde yaşamak istiyorsanız, bir an önce harekete geçip araştırmaya başlayın derim. Gönül rahatlığıyla gidip pişman olmayacağınızı söyleyebilirim.

9. Malta'da İngilizce eğitimin faydası oldu mu?

9. Malta'da İngilizce eğitimin faydası oldu mu?

4 haftalık süreçte, Malta’da dil okulunun bana kazandırdıkları oldukça etkili oldu. İlk haftam ile son haftamı değerlendirdiğimde, bayağı bir gelişme kaydettiğimi fark etmiştim. Bu farkın sebebi ise, öncelikle dil okulunun eğitim kalitesi ve de benim öğrenmeye yönelik çabalarım olmuştu. İlk sıralarda konuşma, dinleme ve yazma gibi becerileri geliştirmeye yönelik çalışmalar, gayet başarılı geçmişti. Eğitimin sonunda ise, artık konuşulanları daha iyi anlayabiliyor ve daha iyi konuşabiliyordum.

Malta’da dil eğitimine gittiğinizde yapmanız gereken şey, kendinizi öğrenmek istediğiniz dilde, konuşmaya ve anlamaya zorlamak olacaktır. Sizler de zaman ilerledikçe göreceksiniz ki öğrenmek istediğiniz dile olan sevginiz ve uğraşınız artacaktır. Yeter ki öğrenmeye inanın ve öğrenmek istediğiniz dilin üzerine gidip, sürekli uğraş içerisinde olun!

10. Ve Malta dil okulu maceram sona eriyor..

10. Ve Malta dil okulu maceram sona eriyor..

İlk günüm ile son günüm arasında o kadar çok anım olmuştu ki, ayrılması o yüzden oldukça zor gelmişti. Malta’da geçirdiğim 4 haftalık dil okulu maceramın bitiyor olması bir yandan hüzün bir yandan da edindiğim tecrübeler sayesinde yerini mutluluğa bırakmıştı. Malta’daki arkadaşlarımla ve beni ağırlayan aile ile vedalaştıktan sonra Malta havaalanına doğru yola çıkmıştım. Yaklaşık 2-3 saat civarı beklemenin ardından, ülkeme olan hasretim sona ermişti ve de sevdiklerime kavuşmuştum.

Yarışma sayesinde ilk kez yurtdışına çıktım

Daha önce hiç yurtdışı deneyimim olmamasına rağmen, araştırmalar yaparak yazı ve içerikler oluşturmam bana bu müthiş deneyimi kazandırdı. Bir daha böyle bir yarışma gelir mi bilmem ama belki sıradaki şanslı siz olabilirsiniz. Siz de EDUMAG’a üye olup yazılar yazmaktan çekinmeyin. EC Malta dil okulunda okumam için sponsor olan EDUMAG ve EC English dil okuluna çok teşekkür ederim.


%30'a varan indirimlerle Malta'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


EC Malta ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Raşit Doğan

EDUMAG Yazarı